מי תהום הציפו את מגדל הצעירים בת"א - 
וגרמו להפסקת העבודות

במהלך העבודות הציפו מי תהום בגובה 4 מטרים את האתר ■ מומחה מהולנד שהגיע לטפל בבעיה, לא הצליח למנוע את המשך ההצפה

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

זמנים לא טובים עוברים על מגדל הצעירים בתל אביב - פרויקט בן כ-500 דירות, המוקם על ידי קבוצת רכישה בניהול האחים עידו ויצחק חג'ג'. לאחר שסכסוך התגלע לפני כמה חודשים בין הקבוצה לבין הקבלן המבצע של הפרויקט, חברת א.דורי, סובל כעת הפרויקט מעיכוב נוסף: מי תהום הציפו את קומות המרתף שנחפר וגרמו להפסקת העבודות. קבוצת חג'ג' מחפשת בימים אלה דרכים לנקז את המים ולהמשיך בהקמת המגדל.

מגדל הצעירים הוא פרויקט המוקם בדרך מנחם בגין בתל אביב, הכולל שני מגדלים, בני 40 ו–46 קומות, 486 דירות בסך הכל ו–4,000 מ"ר שטחי מסחר. מי שיזמה את הקמת המגדלים היתה ענבל אור, שהחלה לשווקו לפני כחמש שנים, אולם בהמשך נכנסה לפרויקט קבוצת חג'ג', שנחשבת כיום לרוח החיה בניהול הפרויקט.

במשך חמש השנים האלה נתקל הפרויקט בעיכובים רבים, שחלקם נבעו מבעיות תכנוניות וחלקם מבעיות מול הקבלן המבצע שנבחר להקים את הפרויקט. הסכסוך האחרון מול א.דורי נפתר, לאחר שהוסכם כי החברה תמסור את הדירות בסוף 2017, ותגדיל את עלויות הבנייה לחברי הקבוצה ב–33 מיליון שקל — תוספת של כ–10% לעלויות המתוכננות.

אתר בנייה בתל אביב. "המטרה - ליצור כלי שיאפשר דיאלוג תכנוני"צילום: מוטי מילרוד

העיכוב הנוכחי נובע מתקלה שאירעה במהלך העבודות במארס השנה. במסגרת חפירה של שש הקומות של מרתפי החניה בפרויקט, הגיעו כלי החפירה למפלס מי תהום, דבר שקורה באופן שגרתי בפרויקטים הנבנים בתל אביב. במצבים אלה יש שתי דרכים לפתרון הבעיה: השפלת המים — משמע, הורדת מפלס המים על ידי תקיעת משאבות באדמה; או יניקת המים וסילוקם לביוב (כשמדובר במים מלוחים); או למערכת הניקוז (אם מדובר במים מתוקים). אם מדובר במים מתוקים, אפשר לנקוט שיטה נוספת — של החדרת מים — חפירה של באר שמחדירה את המים לאקוויפר (מאגר מים טבעי תת־קרקעי).

בפרויקט הצעירים נקטו בשיטה השנייה, אלא שפיצוץ בבאר גרם לעלייה מהירה של מי התהום והצפה של המתחם. קבוצת חג'ג' דיווחה לרוכשים כיצד היא וא.דורי מתמודדות עם בעיית המים. בין היתר הטיסה החברה יועץ הולנדי, שניסה לפתור את הבעיה באמצעות חומרי ייבוש והקצפה מיובאים מחו"ל. ואולם ניסיון זה לא צלח. בניסיון הנוסף יש כוונה לייבש את המים באמצעות חומרים כימיים נוספים והזרקת בטון. בקבוצת חג'ג' הודיעו גם כי הם מתכוונים להגיש תביעה לחברת הביטוח בגין תקופת הפיגור בעבודות והנזקים שנגרמו.

יחסים עכורים בפרויקט בבני ברק

במקביל לבעיות אלה הגישה א.דורי תביעה נגד קבוצת חג'ג' בפרויקט משותף אחר של החברות, מגדל המשרדים בר כוכבא בבני ברק. בתביעה שהוגשה בתחילת אפריל לבית המשפט המחוזי בתל אביב, תובעת א.דורי סכום של 65 מיליון שקל בגין תשלומים שלא שולמו לה, לטענתה, על ידי קבוצת חג'ג' במסגרת החוזה ועבור עבודות נוספות שנדרשו במהלך הבנייה ולא תומחרו בחוזה הביצוע המקורי.

לפי התביעה, א. דורי נבחרה לבנות את המגדל עבור קבוצת הרכישה שאירגנה חג'ג' תמורת 70.5 מיליון שקל, והתחייבה למסור אותו בתוך 26 חודשים מיום תחילת העבודות. צו תחילת העבודה ניתן באוקטובר 2014 והעבודות הסתיימו באיחור של 20 חודשים באוקטובר 2014. בא. דורי טוענים כי העיכוב נבע ברובו בגלל התפקוד של קבוצת חג'ג', שהשהתה את מסירת תוכניות הביצוע לא.דורי.

בהמשך התביעה טוענת א.דורי כי היתה צריכה לבצע שינויים בחוזה המקורי, כמו הגדלת מרתפי חניה, תוספת בכמויות הברזל והוספת שתי קומות שגרמו לה לעלויות נוספות. לטענת החברה, קבוצת חג'ג' לא שילמה לה את מלוא התמורה לפי ההסכם ולא את העלויות הנוספות שנוצרו מהשינויים.

א.דורי, שהיא גם שותפה בקבוצת הרכישה של המגדל ורכשה בו קומות משרדים, טענה עוד כי קבוצת חג'ג' גבתה סכום בצורה לא־שוויונית בין חברי קבוצת הרכישה ובעיקר חיוב מופחת לחברי הנציגות של הקבוצה והעמסת עלויות על א. דורי מעבר לחלקה היחסי בפרויקט.

חג'ג': "מדובר בשיטה חדשה של א.דורי"

באשר לתביעה הנוגעת למגדל בר כוכבא, נמסר מקבוצת חג'ג': "מדובר בשיטה חדשה של חברת א.דורי. כשהחברה מאחרת במסירת פרויקטים, במקרה זה כמעט בשלוש שנים, וחייבת מיליוני שקלים פיצויים לרוכשים, היא 'מקדימה תרופה למכה' ומגישה תביעת נגד, כדי ליצור בסיס למשא ומתן, בנוגע לפיצויים שיהיה עליה לשלם לרוכשים. לרוב, כמו גם במקרה הזה, מדובר בתביעה קנטרנית שמוטב היה אילו לא הוגשה. לתבוע שמגיעים לך 65 מיליון שקל, כשכל הסכם הביצוע של הפרויקט הוא 70 מיליון שקל - זה מלמד על רצינותה של א.דורי בתביעה זו. עורכי הדין של הקבוצה ידאגו לכך שדורי תעמוד בהתחייבויותיה החוזיות, ותשלם לרוכשים פיצוי מלא על האיחור והנזקים שנגרמו להם".

באשר לעיכוב במגדלי הצעירים נמסר מקבוצת חג'ג: "צינור המאגד את מי התהום התפוצץ באתר הפרויקט ועיכב את יציקת הרצפה בכמה ימים. בימים אלה תהליך שאיבת המים בעיצומו והבנייה תתחדש תוך כמה ימים. אנו מצרים על התקלה, שאינה בשליטתנו אך בטוחים כי זו לא תעכב את העבודות".

מחברת א.דורי נמסר בתגובה לתקלה במגדלי הצעירים: "במהלך תהליך השפלת מי התהום שבאזור הפרויקט נוצרה נביעה סביב באר. חברת סמט הבלגית, שנבחרה לביצוע הפעילות על ידי קבוצת חג'ג', מטפלת בנושא ואנו מקווים שנוכל להמשיך בבנייה במהירות האפשרית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה