תחזית הנדל"ן השנתית |

בכמה תעלה הדירה שלכם בשנה הקרובה?

האם המחירים הגבוהים של דירות בירושלים ותל אביב ימשיכו לעלות? איך ישפיעו הפרויקטים של התחדשות עירונית בחיפה? ואיפה כדאי להשקיע בבאר שבע // תחזית הנדל"ן השנתית של TheMarker

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

.

תל אביב: גל הביקושים הזניק את מחירי הדירות ב-10% ויותר

כרמיאל: עליות המחירים 
נבלמו במידה רבה

חיפה: הסיכוי להתחדשות עירונית עושה את ההבדל

נתניה: הביקושים של תושבי החוץ לא עלו - אך המחירים כן

רעננה: תמ"א 38 תגדיל את ההיצע בעיר

רמת השרון: העיר ממשיכה להתייקר

רמת גן וגבעתיים: צומצם הקידום של תמ"א 38 - ומחירי הדירות החדשות צפויים לעלות

ראשון לציון: שפל בבנייה החדשה בעיר מביא להגירת צעירים לערי הלוויין

רחובות: ההיצע אוזל - והמחירים עולים; נס ציונה: דירות חדשות ממשיכות להתייקר

ירושלים: בשכונות החרדיות המחירים עלו - אך בשאר רובעי הבירה הם נותרו יציבים

מודיעין: השיווק המאסיבי של קרקעות בעיר יבלום את עליית המחירים

באר שבע: מיעוט בבנייה חדשה מבטיח עוד שנה של עליות מחירים בבירת הנגב

השנה הקרובה בתחום הנדל"ן תעמוד בסימן השנה הראשונה לכינון הממשלה החדשה. לקראת בחירתו המחודשת לראשות הממשלה, התחייב בנימין נתניהו לטפל בבעיות הדיור - אבל לא פירט כיצד. גם משה כחלון - נכון לכתיבת שורות אלה, המועמד לתפקיד שר האוצר הבא - מציב את הדיור והטיפול בו בראש דאגותיו.

ואולם להערכתנו, כל זה לא ישנה הרבה בשנה הקרובה, ואף מעבר לה - ואנו צופים כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות, ייתכן אף שבקצב מהיר יותר מאשר ב–2014, שבה העלייה הסתכמה בכ–5%. זו תחזית צוות הנדל"ן של TheMarker, שתתפרסם במוסף נדל"ן פסח מחר, וכוללת פרק עם תחזית כללית וכן תחזיות מפורטות לגבי 16 ערים בישראל.

המדיניות הממשלתית להתמודדות עם עליות המחירים היתה לקויה עד היום, כפי שהראה מבקר המדינה בדו"ח שפירסם לפני כחודש וחצי. רק ביולי 2010, כשתהליך עליית המחירים הגיע לשיא, זיהה נתניהו את הבעיה. ואולם מאז, הממשלות בראשותו הסתבכו בשורה של מהלכים - שרובם הוכחו כמהלכי סרק שלא הועילו הרבה.

הממשלה הקודמת הגתה שתי תוכניות עיקריות להוזלת דירות: איפוס המע"מ על דירות ראשונות לזוגות צעירים (מע"מ 0%), ופרסום מכרזים בשיטת "מחיר מטרה", שבהם מחירי הדירות נקבעים מראש, והקבלנים מווסתים לפיהם את מחירי הקרקעות שיהיו מוכנים לשלם במכרזי רשות מקרקעי ישראל (מינהל מקרקעי ישראל לשעבר). התוכנית הראשונה ירדה מהפרק עם פירוק הממשלה, ואילו מכרזי "מחיר מטרה", שבהם הוחל בסוף 2014, נתקלו בבעיות לא פשוטות, שידחו מאוד את היום שבו קבלנים ישווקו דירות במסגרתם.

האם הממשלה החדשה תמשיך בדרך זו? גם כחלון וגם הליכוד מיעטו לדבר על "מחיר מטרה" כחלק מארסנל התחמושת שלהם להוזלת הדירות, ולכן לא ברור עד כמה ימשיכו לקדם את התוכנית. ואולם גם אם יעשו זאת, מובן כי "מחיר מטרה" מספקת פתרון חלקי, שיעילותו כלל אינה ברורה.

אמצעי משלים שבו נקטה הממשלה היוצאת הוא חתימה על הסכמי גג עם רשויות מקומיות, שלפיהם בתמורה לקידום מהיר של תוכניות בינוי חדשות בערים שונות, תפעל הממשלה למימון תשתיות באותן ערים. אמצעי זה אמור אמנם לקדם תוכניות בנייה, אבל כפי הנראה יחלפו שנים ארוכות עד שהדברים יבואו לידי ביטוי.

אמצעים נוספים שבהם נקטה הממשלה - כמו הוועדות לדיור לאומי (וד"ל) והוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל), שהוקמו לצורך המרצת אישור תוכניות בנייה - הוכחו כבלתי משפיעים, ולמעשה כמעט חסרי רלוונטיות.

כתוצאה מהעשייה הדלה, הממשלה החדשה תתחיל את הקדנציה שלה כמעט באותה נקודה שבה החלה קודמתה, וקודמת־קודמתה, וגם זו שבאה לפניה. כחלון מדבר על הצורך בשינויים מבניים עמוקים בכל הקשור לרשות מקרקעי ישראל - והוא לא הראשון. אלא שכדי לבצע שינויים כאלה נדרשות שנים ארוכות, וכדי שהשינויים הללו יבואו לידי ביטוי בהיצע דירות ובירידות מחירים - צריך להמתין עוד.

לפיכך, גם אם נהיה אופטימיים, ולא נאבד את התקווה שבקרוב יוחל ביישום של רפורמות כלשהן בתחום הנדל"ן - בשנה הקרובה לא נראה שום פירות למאמץ. מצד שני, סביבת הריבית הנמוכה, אולי אף השלילית, והיעדר פתרונות מיידיים לבעיה עכשווית יעשו את שלהם ויביאו ודאי לעליות מחירים נוספות. הציבור הרחב, שבע תוכניות והבטחות, חזר בחודשים האחרונים אל השוק, וגם בימים אלה הוא מגלה עניין רב בפרויקטים ובהשקעות.

האפשרות שבשנה הקרובה מחירי הדירות בישראל יירדו תלויה בעיקר בגורמים חיצוניים, כמו מיתון כבד, אירוע ביטחוני קשה או העלאה דרמטית של הריבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון