נצבא ועמוס לוזון בקרב על רכישת התחנה המרכזית; ביהמ"ש יכריע

בהתמחרות שערכו נאמני החברה המחזיקה עשרות אלפי מ"ר של שטחי מסחר בתחנה המרכזית בתל אביב, הגישה נצבא את ההצעה הגבוהה ביותר ■ ואולם זהות הרוכש עדיין אינה ברורה: לוזון טוען שההצעה שהגיש בשיתוף תדהר גבוהה יותר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בסופה של התמחרות שערכו נאמני חברת התחנה המרכזית החדשה (התמח"ת) ביום חמישי, הגישה מפעלי תחנות - חברה בת של חברת הנדל"ן נצבא, הקשורה באיש העסקים קובי מימון - את ההצעה הגבוהה ביותר. זאת, במסגרת הליך כינוס הנכסים הנערך לחברה, שבבעלותה למעלה ממחצית משטחי המסחר במתחם התחנה המרכזית החדשה שברחוב לוינסקי בדרום תל אביב. הצעת נצבא גברה על הצעתו של איש העסקים איתן שמיר, מבעלי תל אופן ותחנת הרדיו לב המדינה.

ואולם על אף הניצחון בהתמחרות, בשלב זה עוד מוקדם להכריז על רוכש חדש לתחנה. עם סיומה של ההתמחרות, הגיעה פנייה ממציע שלישי - איש העסקים עמוס לוזון, שכלל לא ניגש להתמחרות. הצעתו המקורית של לוזון, שהוגשה בשיתוף חברת הבנייה תדהר, ושבגינה אף הופקדה ערבות, היתה גבוהה מההצעה הגבוהה ביותר בהתמחרות. בכך הפך לוזון למציע הגבוה ביותר.

התחנה המרכזית החדשהצילום: דודו בכר

במסגרת המכרז נדרשו המציעים להגיש הצעות בשני מסלולים — "מסלול מניות", שיאפשר רכישת בעלות בחברה ובכל נכסיה, או "מסלול נכסים", שיקנה בעלות בנכסי החברה במתחם התחנה בלבד. בעוד שבמסגרת הצעת נצבא בהתמחרות תשלם החברה 191 מיליון שקל לרכישת מניות התמח"ת, או 153 מיליון שקל עבור נכסי התמח"ת במבנה התחנה המרכזית החדשה, מפניית לוזון עולה כי הצעתו עומדת על 190 מיליון שקל עבור הנכסים, שהם 37 מיליון שקל יותר משהציעה נצבא.

שווי נכסי התמח"ת - 270 מיליון שקל

בתוך כך, במוצאי שבת, עם מוצאי החג, הגיעה הצעה נוספת מטעם חברת עמרם אברהם, שגם היא לא השתתפה בהתמחרות, לרכישת נכסי התחנה ב–163 מיליון שקל - הצעה הגבוהה ב–10 מיליון שקל מהצעת נצבא.

על רקע ההתפתחויות הללו, ספק רב אם הצעת נצבא בהתמחרות אכן תתקבל כהצעת הרכישה הזוכה. על פי המסתמן כעת, לאחר פסח ידווחו נאמני החברה - רו"ח חיים קמיל, רו"ח עליזה שרון ועו"ד יוסף בנקל - לבית המשפט המחוזי של מחוז מרכז על תוצאות ההתמחרות ועל ההתפתחויות בעקבותיה. בשלב זה, מוקדם עוד לדעת מה יחליט השופט בנימין ארנון, אך לא מן הנמנע כי יורה על ביצוע התמחרות נוספת בין המציעים, שבה תהווה הצעתם של לוזון ותדהר, 190 מיליון שקל על כלל הנכסים, נקודת הפתיחה להתמחרות.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

על פי השומה האחרונה שביצע עבור הנאמנים משרד השמאים אהוד המאירי ושות', עומד שווי נכסי התמח"ת על כ-270 מיליון שקל. לפיכך לא מן הנמנע כי בסופו של דבר תהיה ההצעה הזוכה אף גבוהה יותר, ותחצה את רף 200 מיליון השקלים. על פי שומה שערך עבור הנאמנים ב-2012 משרד השמאים אהוד המאירי ושות', מחזיקה התמח"ת בשטחים מסחריים בהיקף של כ-34 אלף מ"ר במתחם התחנה המרכזית, וכ–3,000 מ"ר נוספים של שטחי אחסנה. אלו מהווים כ-52.5% מכלל שטחי המסחר והאחסנה במתחם. עם זאת, נכון לעת הכנת השומה, כ-16 אלף מ"ר מכלל השטח, שהם כ–57% מהשטחים שבבעלות התמח"ת, עומדים ריקים, ולא נעשה בהם כל שימוש. בבעלות התמח"ת גם שטחי תחבורה, מעברים וחניה בהיקף של 120 אלף מ"ר.

התחנה המרכזית החדשה נפתחה לפעילות ב-1993. חברת התמח"ת, המחזיקה בלמעלה מחצי משטחי המסחר בה, נכנסה להקפאת הליכים ב–2012, לאחר שצברה חובות בהיקף של יותר מ-200 מיליון שקל.

נצבא תרוויח בכל תרחיש של מימוש

נצבא היא בעלת השליטה לשעבר בתמח"ת. לפיכך היא נושה מובטחת, הצפויה ליהנות מחלק ניכר מהסכומים שישולמו עבור רכישת נכסיה של החברה. למעשה, אם נצבא תוכרז כזוכה, יווצר מצב שבו חלק מהכסף שתשלם בכובעה כרוכשת הזכויות בחברה, או בנכס, יחזור אליה בכובעה כנושה מובטחת. באוקטובר האחרון פסל השופט ארנון הצעת רכישה אחרת של נצבא, אף שזו עמדה על סכום גבוה של יותר מ–200 מיליון שקל, וקבע כי היא לא ראויה, שכן נעשתה על בסיס מחיקת חובות שהיתה החברה חייבת לנצב"א, וכמעט ללא כסף מזומן.

עו"ד צבי שוב, המייצג למעלה מ–100 בעלי חנויות במתחם התחנה הנמנים גם הם על נושי התמח"ת, אמר כי "הצעת נצבא מעט פחותה מזו שהוגשה ונפסלה בעבר, אך לאור הביקורת שמתח בית המשפט על ההצעה הקודמת, סביר שהפעם תגיע נצבא להסדר עם הנושים הלא מובטחים של החברה כדי לאפשר את אישור הרכישה".

בנוסף אמר שוב כי על הרוכשים יהיה להתמודד עם שתי סוגיות כבדות משקל, שההתפתחויות בהן ישפיעו על טיב העסקה. האחת היא גובה דמי השכירות שיידרשו חברות התחבורה הציבורית אגד ודן, המחזיקות במספר רב של רציפים, לשלם, שככל הנראה ייקבע על ידי שמאי מכריע. להחלטה זו צפויה להיות משמעות כבדה לגבי התשואה הכספית שלה יוכלו הרוכשים לצפות. סוגיה נוספת, שבה קיימים כעת סימני שאלה, היא תכנונית וצפויה להתייחס להיקפי הבנייה שיותרו במקום במסגרת תוכנית המתאר החדשה של תל אביב, שבימים אלו נמצאת בשלב התנגדויות.

מעו"ד בנקל, המשמש כנאמן לחברה, נמסר: "הנאמנים יגישו דיווח לבית המשפט לאחר החג. חזקה על בית המשפט שיקבל החלטה לטובת הנושים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר