תחזית נדל"ן 2015 | רעננה |

תמ"א 38 תגדיל את ההיצע ברעננה

בשנה החולפת קיבלו עשרות פרויקטים של תמ"א 38 בעיר היתרי בנייה. במקביל, התחילו לפני שנה להימכר דירות חדשות בנוה זמר במחיר ממוצע של 2.4 מיליון שקל

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

בגלל מחירי הדיור הגבוהים ברעננה, נהפך שוק הדירות בעיר לשוק של משפרי דיור, מצמצמי דיור ותושבי חוץ. זוגות צעירים שרוצים לקנות דירה ראשונה, ימצאו אותה בקלות רבה יותר בכפר סבא או בהוד השרון הסמוכות. אחת הבשורות של שוק הנדל"ן ברעננה היא הפיתוח המואץ במסגרת תמ"א 38. בשנה החולפת קיבלו עשרות פרויקטים של תמ"א 38 בעיר היתרי בנייה - מה שיוביל להגדלת ההיצע בשנים הקרובות במאות דירות. לעיר כמו רעננה, שיש בה מעט מאוד בנייה חדשה, זה הרבה.

לפני שנה התחילו השיווק והבנייה של שכונה חדשה בצפון־מרכז רעננה - נוה זמר - ובה עתודת קרקע ל–3,500 יחידות דיור. זה לא אומר ש–3,500 דירות ישווקו, מכיוון שהקרקעות בשכונה הן בבעלות פרטית והעסקות שנחתמו שם הן עסקות קומבינציה, שבהן כשליש מהדירות נשארות בבעלות בעלי הקרקע, שיחליטו אם למכור אותן או להחזיק בהן. מחירי דירות 4 חדרים בשכונה נעים בין 2.0 ל–2.5 מיליון שקל, ומחירי דירות 5 חדרים - בין 2.45 ל–2.75 מיליון שקל. כל העסקות הן לדירות חדשות מקבלנים.

האם מכירות במחירים כה גבוהים מבשרות על הגעה ל"תקרת זכוכית", שאותה לא ניתן לעבור? קשה לדעת. הנתונים באתר מדלן, למשל, מצביעים על מגמה ברורה של עליות מחירים בשכונה. כשהתחילו השיווקים בשכונה בסוף 2013, מחירה הממוצע של דירה שם היה 1.95 מיליון שקל, ואילו כיום הוא 2.43 מיליון שקל - עלייה של כמעט 25% בשנה וחצי.

שכונת לב הפארק בצפון מערב רעננה נבנתה עבור זוגות צעירים בתחילת שנות ה–90. חלק מהדירות שם יועדו לילידי רעננה במחירים נמוכים יותר, אך עם מפרט מצומצם. דירת 4 חדרים בשכונה נמכרת כיום תמורת 1.9–2.0 מיליון שקל, אבל דירות קטנות יותר, ללא יחידת הורים, ניתן למצוא גם ב–1.7 מיליון שקל. דירות 5 חדרים בשכונה נמכרות ב–2.25–2.45 מיליון שקל.

שכונת 2005, שנמצאת בדרום העיר, היא חדשה יותר מלב הפארק, אך גם בה אין כמעט בנייה חדשה. גם בשוק היד שנייה יש שם היצע קטן של דירות. השכונה מבוקשת גם על ידי הציבור הדתי־לאומי ועל ידי תושבי חוץ צרפתים, בריטים ואמריקאים. בין רוכשי הדירות שם יש מעט זוגות צעירים, ובעיקר משפרי דיור ומצמצמי דיור. דירות 4 חדרים בשכונה נמכרות כיום תמורת 2.1–2.3 מיליון שקל, ודירות 5 חדרים - 2.7–2.8 מיליון שקל.

בתים צמודי־קרקע הם שוק גדול ברעננה, ומהם בדרך כלל יש היצע גדול יחסית. אוכלוסיית העיר מזדקנת, וכיום התושבים הוותיקים עוזבים את הבתים הגדולים, שמצריכים תחזוקה רבה, ועוברים לדירות. מחיריהם של בתים צמודי־קרקע בעיר, בשטח בנוי של עד 300 מ"ר על מגרש בשטח של 350 מ"ר, נעים בין 3.5 ל–4.5 מיליון שקל, תלוי במצבו של הבית. עם זאת, יש בעיר גם עסקות יקרות יותר: מתחילת 2014 נרשמו ברשות המסים 21 עסקות ברעננה ביותר מ–5 מיליון שקל.

תמ"א 38 רעננהצילום: עופר וקנין

מקורות לניתוח הנתונים: ג'ו כהן, אנגלו סכסון רעננה; רשות המסים ואתר מדלן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה