גל הביקושים הזניק את מחירי הדירות בתל אביב ב-10% ויותר בשנה האחרונה

לאחר כשנתיים של רגיעה בעליות המחירים, שבו מחירי הדירות בתל אביב לעלות בקצב מהיר ■ גם בשכונות החרדיות בירושלים ובשכונות החדשות של חיפה נרשמו עליות מחירים מרשימות ■ הכתבה המלאה במוסף נדל"ן פסח של TheMarker ביום שישי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחירי הדירות בתל אביב עלו בשיעור של 10% ויותר ב–12 החודשים האחרונים — כך עולה מפרויקט התחזיות השנתי של נדל"ן TheMarker. בירושלים ובחיפה עלו המחירים בשיעורים ממוצעים נמוכים יותר, של עד 10%.

עליית המחירים הגבוהה בתל אביב היתה הממצא הבולט שהתגלה בפרויקט, שבו השתתפו עשרות אנשי נדל"ן. בשנתיים האחרונות עלו מחירי הדירות ברוב שכונות העיר בצורה מתונה מאוד, ונראה היה כי עליית המחירים בעיר נרגעה. ואולם השנה החולפת הוכיחה שזה לא קרה.

מרבית אנשי המקצוע שעמם שוחחנו, ראו בעליית המחירים בתל אביב תוצאה של גניזת היוזמה של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד למע"מ 0% על דירות. אמנם מעט מאוד נכסים בתל אביב נמכרים בטווחי המחירים הרלוונטיים ליוזמה (1.6 מיליון שקל), אך נראה כי האפקט של חזרת השוק לפעילות מואצת בבת אחת יצר גלי הדף, המורגשים היטב גם בשוק הדירות שבטווח המחיר של 2–3 מיליון שקל.

כמו כן, נמשכה מגמת ההתייקרות באזורים המתפתחים בתל אביב — בשכונות דרומיות כמו פלורנטין, קרית שלום ויפו, ובצפון־מזרח העיר, בנוה שרת ובהדר יוסף — שבהם עולים המחירים כבר כמה שנים ברצף.

מגדלים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

המצב שונה מעט בערים הגדולות האחרות. בירושלים, נרשמה עליית מחירים חדה בשכונות החרדיות בעיר, בעוד שביתר השכונות המחירים עלו בשיעור נמוך יחסית, לעומת רמתם באפריל שנה שעברה.

ההערכה היא, כי למרות הבנייה הרבה בירושלים, הקצב אינו מספיק להדביק את הביקוש. בין 2008 ל–2013 גדל מספר התושבים בעיר מ–759.7 אלף ל–829.9 — כלומר, ב–70.2 אלף איש, מהם 30.2 אלף יהודים, כך שעיקר הגידול באוכלוסייה היה במגזר הערבי. ב–20 השנים האחרונות הכפילה האוכלוסייה הערבית בעיר את מספרה, והגיעה בסוף 2012 ל–320.3 אלף איש.

המהפך של חיפה

תושבי החוץ שרוכשים כיום דירות בישראל אינם מחפשים רק דירות יוקרה, ופעמים רבות הם רוכשים דירות רגילות. עם זאת, גם הישראלים שותפים לשוק היוקרה: ב–2013, כשתושבי החוץ צימצמו את הרכישות שלהם, מספר העסקות לרכישת דירות ב–8 מיליון שקל ומעלה זינק ל–44, לעומת 32 עסקות ב–2011 ו–26 עסקות ב–2012. ב–2014, לעומת זאת, צנח מספר העסקות האלה ל–18 בלבד.

הלחץ הדמוגרפי של האוכלוסייה החרדית בירושלים ממשיך לגרום לעליות מחירים בשכונות החרדיות. ברוב השכונות החרדיות המחירים עלו בכ–10%, בעוד שבשכונות האחרות המחירים טיפסו בצורה מתונה יותר.

חיפה עוברת בשנים האחרונות מהפך גדול של בנייה חדשה ומתחדשת, בצורה של פרויקטים חדשים ויוקרתיים שמוקמים בשכונת סביוני כרמל שמתחת לאוניברסיטה, פרויקטים עממיים שמוקמים בדרום ובמערב העיר ופרויקטים רבים של תמ"א 38, שמאפיינים שכונות ותיקות ומבוססות כמו שמבור וכרמליה. כתוצאה מכך, שוק הדירות בחיפה מחולק כיום לשלושה חלקים ברורים למדי: השוק החדש והמתחדש, השוק למשקיעים והשוק הוותיק.

מחירי הדירות בעיר עלו בשיעורים ניכרים בשנים האחרונות. על פי סקירת השמאי הממשלתי, מהרבעון האחרון של 2008 עד הרבעון האחרון של 2014 עלו מחירי הדירות בעיר ב–77% בממוצע — אחת העליות הבולטות שנרשמו בערים המרכזיות בישראל (רק בבאר שבע נרשמה עלייה חדה יותר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה