עיריית ת"א אישרה מחדש זכויות בנייה של 47 אלף מ"ר תמורת פינוי הדולפינריום

המתנגדים: "מתנה של מאות מיליוני שקלים ליזם"; העירייה: הטענות מגוחכות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חודש לאחר שרכשה את מתחם הדולפינריום מידי איש העסקים הגרמני יוסף בוכמן, קיבלה קבוצת הרוכשים אותה מובילה אורית פרידמן-ויסמן חדשות נהדרות: הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב אישרה הבוקר (ד') מחדש את תוכנית חילופי השטחים, במסגרתה תמורת פינוי מתחם הדולפינריום, יקבלו הבעלים שטחים חלופיים מזרחית לרחוב הרברט סמואל ובהם זכויות לבניית שני מגדלים ומספר בניינים נוספים. סך זכויות הבנייה, בייעוד מגורים, מלונאות, ומסחר, עומד על כ-47,000 מ"ר.

הדיון היום בא לאחר שבדצמבר אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את תכנית הבינוי הנרחבת שהגישה לה עיריית תל אביב, הכוללת את פינוי מתחם הדולפינריום, והשלמת טיילת החוף כך שתיווצר רציפות מבת ים בדרום ועד הרצליה בצפון.

אולם, את הוראות האיחוד והחלוקה שנלוו לתוכנית, במסגרתה אמור היה להימסר לידי בעלי המתחם דאז יוסף בוכמן שטח חלופי ובו זכויות למעלה מ-40 אלף מ"ר מעברו המזרחי של רחוב הרברט סמואל, החליטה הוועדה המחוזית לבטל, ולהחזיר את הנושא לתכנון מחודש בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב, אשר תגבש טבלת הקצאת זכויות חדשה. בנוסף קבעה הוועדה כי עד שלא תתקבל תוכנית איחוד וחלוקה חדשה – בהסכמה או שלא בהסכמת בעלים – לא ניתן יהיה להוציא היתירי בניה מכח התוכנית.

הבוקר דנה עיריית תל אביב בתוכנית האיחוד והחלוקה, אולם טבלת הקצאת הזכויות נותרה בדיוק כשהייתה. התוכנית אושרה ברוב של שבעה תומכים, בהם נציגי רשימתו של ראש העיר חולדאי, הליכוד וש"ס, מול שלושה מתנגדים, נציגי מרצ ועיר וכולנו בוועדה. לטענת המתנגדים, בביטול התוכנית והשבתה לדיון מחודש בעירייה על ידי הוועדה המחוזית, היה משום אמירה שהעברת זכויות בנייה כה מאסיבית על קרקעות מדינה לידי יזם פרטי, אינה מקובלת עליה. אולם היועץ המשפטי לעירייה עו"ד עוזי סלמן הסביר כי מדובר במהלך טכני, וכי כאשר לוועדה המקומית והמחוזית יש סמכויות חופפות, כמו במקרה של אישור תוכנית איחוד וחלוקה, מעדיפה הוועדה המחוזית כי הנושא יידון בוועדה המקומית.

צילום: אביעד בר נס

לדברי חבר המועצה מיקי גיצין ממרצ, נבעה התנגדותו משני טעמים: "ראשית, עד היום לא הוצגה בפני חברי הוועדה המקומית כל חוות דעת שמאית, שמפרטצ מהו שווי הזכויות שאנחנו מעבירים לידי היזמים תמורת הסכמתם לפנות את הדולפינריום. כל עוד אין לנו את המידע הזה, נשללת מאיתנו האפשרות לקבל החלטה מושכלת בנושא", אמר. עוד לדבריו, טבלת ההקצאות החדשה לא הוצגה בפני חברי המועצה, ונשלחה אליהם ביום ג' בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כאשר כבר בבוקר המחרת התקיים הדיון, וזאת על אף שדרש לראות את הטבלה מאז יום א'. "לא ייתכן שמידע כזה לא יוצג בפני חברי המועצה מספיק זמןם מראש, כאשר מדובר בתוכנית בעלת השלכות ציבוריות וכלכליות כה נרחבות", אמר.

נציגי התנועה לאיכות השלטון שהופיעו בפני חברי הוועדה, קראו לה שלא לאשר את התוכנית בטענה כי מדובר במתנה בשווי מאות מיליוני שקלים שתועבר ליזמים על חשבון הציבור. במהלך הדיון הציגה עו"ד יעל קריב-טייטלבאום חוות דעת שמאית שנערכה עבור התנועה לפני חצי שנה, לפיה שווי שטח הדולפינריום שבו מחזיקים היזמים הוא 42 מיליון שקל בלבד, ואילו שווי המגרשים שיימסרו בתמורה, על זכויות הבניה הנרחבות בהם, גבוה פי 31 ועומד על מיליארד ו-313 מיליון שקלים. "יש פה מתנה לא סבירה שנותנות עיריית תל אביב ומדינת ישראל", אומרת קריב-טייטלבאום", אמנם היזם יידרש לשלם 50% מהשווי היטלי השבחה לעירייה, ואחוז נוסף מהשווי כדמי היתר למינהל, וגם אז, עדיין יישאר בידיו רווח של כמה מאות מיליוני שקלים".

בעיריית תל אביב דוחים בתוקף את הטענות לגבי תמורה בלתי סבירה ליזם: "הטענות מגוחכות. השטח שיקבל החוכר, כ-12 דונם, קטן משטח הדולפינריום שהיה בבעלותו, כ-18 דונם, ובגין הזכויות החדשות שיתווספו לפרויקט ישלם החוכר 31% למינהל כדמי היתר ובנוסף ישלם היטל השבחה בשיעור 50%. כמו כן היזם ישתתף בכיסוי העלויות הנובעות מפינוי השטחים התפוסים". עוד נמסר כי "ההסכם בין העירייה, רמ"י והיזם עבר את כל האישורים וההליכים הראויים, כולל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכמובן גורמי רשות מקרקעי ישראל והעירייה".

לגבי הטענה כי טבלת ההקצאות לא נשלחה לחברי הוועדה טענה העירייה כי "סדר היום לישיבה נשלח כדין, כשבוע לפני הדיון. טבלת ההקצאות אינה חלק מסדר היום אלא חלק ממסמכי התכנית שאינם מועברים לחברי הועדה ואין חובה בדין לשלחם ביחד עם סדר היום. התכנית ולוח ההקצאות נבדקו על ידי כל הגורמים המקצועיים ונמצא כי הינם תקינים. אין בלוח ההקצאות כל שינוי למעט סוגיית רישום השטחים הציבוריים על שם המדינה והוספת 1200 מ"ר לצרכי ציבור, זאת בין היתר כפועל יוצא מהחלטת הועדה המחוזית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית