מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן ביטל רכישה של שתי דירות מקבוצת חג'ג' ב-11 מיליון שקל

קינן רכש שתי דירות במכירה מוקדמת ב-2013 במחיר נמוך מהמחירים הנוכחיים. בנק הפועלים: "העסקות נעשו ללא כל הטבה או הנחה ביחס לרוכשים אחרים. התנהלותו של קינן בנושא זה - ללא דופי"

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, ביטל לפני שלושה שבועות את התחייבותו לרכוש שתי דירות יוקרה בכ-11 מיליון שקל בפרויקט היוקרה העתיד להיבנות במתחם סומייל בתל אביב על ידי קבוצת חג'ג'. ביטול העסקה נעשה בסמיכות לפניית עיתונאי לבנק בבקשה לקבל פרטים על העסקה. במתחם סומייל בפינת הרחובות אבן גבירול וארלוזורוב בתל אביב עתידים להיבנות שני מגדלי יוקרה בני 50 קומות, בהם ייבנו כ-220 דירות. עד כה הודיעה קבוצת חג'ג' באופן רשמי כי מכרה כבר יותר מ-90 דירות.

ב-2013 הצטרף קינן לקבוצת הרכישה שאירגנה הקבוצה. הוא רכש שתי דירות שמשתרעות על פני חצי הקומה ה-28 בשטח של כ-140 מ"ר כמעט כל אחת, במחירים של כ-38.5 אלף שקל ברוטו למ"ר ובסך של כ-11 מיליון שקל. קינן לא היה היחיד לרכוש דירה בפרויקט סומייל. בקבוצת חג'ג' מסבירים כי קינן ביצע את רכישת הדירות במסגרת הפריסייל – המכירה המוקדמת – ושילם ככל הרוכשים באותו זמן.

על פי בדיקת TheMarker באתר מידע נדלן של רשות המסים יש שונות גבוהה בין העסקות שבוצעו בפרויקט: כך למשל, דירה שנרכשה בספטמבר 2013 באותה הקומה כשל קינן נרכשה במחיר גבוה יותר — של 42,571 למ"ר. בקומה אחת מתחת נמכרה בספטמבר 2013 דירה ב-41,560 שקל למ"ר. ביולי 2013 נמכרו שתי דירות בקומה ה-20 במחירים של 40,756 שקל למ"ר ו-43,677 שקל למ"ר בהתאמה.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דניאל בר און

קבוצת חג'ג' היא לקוחה של בנק הפועלים ומנהלת בו 15 חשבונות שונים. אחד החשבונות שהיא מנהלת בבנק אף נקרא על שם אותו פרויקט בו רכש קינן דירה – חשבון קבוצת חג'ג' סומייל. האחים עידו וצחי חג'ג' מנהלים בחודשים האחרונים מו"מ עם הבנק בתקווה לקבל ממנו ליווי בנקאי לפרויקט. צורכי האשראי לכל אחד משני הבניינים בבניין הם כ-350 מיליון שקל.

לאחר ביטול העסקה לא נדרש קינן לשלם קנס בגין הביטול. בקבוצת חג'ג' מסבירים כי זו המדיניות שלהם כאשר רוכשים מבקשים לבטל עסקות – שכן יש להם מספיק רוכשים והם לא רוצים להכריח אף אחד לרכוש דירה שאינו מעוניין בה.

מקבוצת חג'ג' נמסר בתגובה: "בדרך כלל איננו מתייחסים לשאלות הנוגעות לרוכשים בפרויקטים של קבוצת חג'ג'. עם זאת, מכיוון שהרוכש עצמו מסר לכם תגובה, נציין כי מר קינן רכש שתי דירות בשלבים הראשונים ביותר של הפרויקט (שלב הפריסייל) יחד עם כ-60 רוכשים נוספים, בתנאי מחיר זהים לאחרים וללא הנחה ו/או הטבה כלשהי. כיום המחירון, באופן טבעי, גבוה יותר מאשר בשלב הפריסייל.

מגדל H אינפיניטי. הדמיה: View Pointצילום: View Point

"יש לציין כי הפריסייל נערך בשלבים מוקדמים ביותר של הפרויקט ומתמחרים מקדמי סיכון שונים הקשורים לרשויות העוסקות במתן אישורי ההקמה. מחירי הנכסים הולכים ומאמירים ככל שהפרויקט מתקדם. לעניין מדיניות הביטולים בחברה, הרי שמדיניות זו משתנה בהתאם לאופי הפרויקט ולשיקולי החברה במדיניות השיווק, כשאת החברה מנחה הכלל לפעול לשחרר גורם שמבקש לבטל התקשרות עימה, במקרים בהם לא נגרם נזק לחברה.

"על כל פנים, בנסיבות כגון הפרויקט דנן, היות שמחירון המכירה של הדירות התייקר משמעותית מאז הרכישה ולנוכח הביקוש הגבוה לפרויקט הרי שמדיניות החברה היא לשחרר מי שאינו מעוניין מסיבותיו, וכך פעלה בנסיבות דנן. במקרים כאלה לא גובה החברה כל קנס. נכון להיום החברה אינה מקבלת אשראים מבנק הפועלים. עם זאת, החברה תבחן את ליווי הפרויקט גם בבנק הפועלים וגם בבנקים אחרים, בהגיע השלב המתאים".

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "אכן בסוף 2013 הצטרף מר קינן לקבוצת רכישה ושקל רכישת יחידות בפרויקט האמור בתהליך של פריסייל שהתקיים אז. הצטרפותו זו היתה בתנאים דומים למצטרפים האחרים לקבוצה וללא כל הנחות או הטבות מסוג כלשהו. באותו מועד דיווח מר קינן על כוונתו לבצע את הרכישה לכל הגורמים הרלוונטיים בבנק. הוא הודיע לכל הגורמים הרלוונטיים כי הוא לא יהיה מעורב בעסקי חברת חג'ג' עם בנק הפועלים בשום צורה ואף הורה שלא להעביר לו חומרים הנוגעים לעסקיה של חברה זו. בסופו של דבר, מר קינן החליט שלא לרכוש יחידות בפרויקט האמור. הוא הודיע על ביטול ההצטרפות לקבוצת הרכישה, ולא חתם על החוזה. כל התנהלותו בנושא זה היתה תוך הקפדה יתירה גם מעבר לנחוץ וללא כל דופי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה