חכו בסבלנות: לא תאמינו כמה זמן לוקח לתכנן ולבנות דירה בישראל

דו"ח בנק ישראל חושף: ההשפעה של הממשלה על שוק הנדל"ן ועל מחירי הדירות כמעט שאינה אפשרית בטווח הקצר והבינוני ■ בשנים 2014-2008 עלו מחירי הדירות ב-93% ושכר הדירה עלה ב-43%

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

דו"ח בנק ישראל, שעוסק במבנה שוק הבנייה והדיור, חושף כי ההשפעה של הממשלה על שוק הנדל"ן ועל מחירי הדירות כמעט שאינה אפשרית בטווח הקצר והבינוני, והיכולת להשפיע על השוק במרכז הארץ פחותה עוד יותר. על פי הדו"ח, בסך הכל לוקח כ-13 שנים לייצר דירה מקרקע לא מתוכננת.

הממשלה האחרונה השיקה די הרבה יוזמות לטיפול במשבר הדיור: הסכמי גג (הגדלת היצע הדיור באמצעות טיפול בחסמי בנייה מול הרשויות המקומיות), נתיב לדירה (הסרת חסמים תחבורתיים), הקמת הותמ"ל, ועדה לתכנון של מתחמים מועדפים (זירוז תוכניות בנייה), קידום חוק התכנון והבנייה, פרויקטים להשכרה, חוק מע"מ 0 ותוכנית מחיר מטרה.

בנק ישראל מציין כי בשוק הנדל"ן יש קשיחות מבנית שמקשה על הגדלת היצע הדירות בטווח הקצר והבינוני. קשיחות זו נובעת בעיקר מהצורך בהתייחסות מערכתית לטווח הארוך להתפתחות והגידול של האוכלוסייה, לאיתור קרקעות, להשקעה בתשתיות ולפיזור האוכלוסייה על ידי פיתוח מקומות תעסוקה ושיפור החינוך בפריפריה. שנית, ישנם גופים רבים מדי שמעורבים בתכנון: משרדי הבינוי, הפנים, הגנת הסביבה והתחבורה. בנוסף לזה, מעורבים בהליך התכנון גם הרשות המקומית, שירותי הכבאות וגורמים נוספים.

על פי הדו"ח, אין גוף אחד שמרכז את פעילות כל הגורמים הללו והם עובדים בצורה מדורגת. למשל, משרד החינוך בונה בית ספר רק לאחר שהבניינים נבנים, וזה קורה רק לאחר שמשרד התחבורה סולל כבישים.

אתר בנייה באשקלוןצילום: אילן אסייג

בשנים 2014-2008 עלו מחירי הדירות ב-93% ושכר הדירה עלה ב-43%. שנת 2014 היא השנה השביעית ברציפות של עליות מחירים, אך במהלכה התמתן קצב העלייה מ-8.4% בשנים האחרונות ל-4.5% בשנה שעברה. מחירי השכירות עלו ב-2014 ב-3.1%.

ב-2014 בוצעו 101.8 אלף שקל עסקות נדל"ן ובסוף השנה כמות הדירות בתהליכי בנייה עמדה על 93 אלף יחידות דיור. בשנה זו החלה הבנייה של 43.6 אלף יחידות דיור והסתיימה בנייה של 44.8 אלף יחידות דיור. בסוף השנה מלאי הדירות הלא מכורות עמד על 26.2 אלף יחידות דיור.

מספרן של התחלות הבנייה ירד ל-44.6 אלף יחידות דיור, לעומת 47 אלף ב-2013. זו רמה יציבה יחסית שנשמרת מאז 2011 ונעה סביב התחלת בנייה של 45 אלף יחידות דיור בשנה – רמה הגבוה מהגידול במספר משקי הבית – כ-40 אלף בשנה.

מעט קרקעות במרכז

רוב הקרקעות נמצאות בבעלות המדינה אך באופן פרדוקסלי יש לה יכולת מוגבלת להגדיל את היצע הקרקעות לבנייה, בפרט בטווחים הקצר והבינוני, זאת כתוצאה משלוש סיבות: ראשית, רוב שטחי הקרקע של המדינה לא נמצאים באזור המרכז, תל אביב וירושלים – אזורים שמהווים רק 13.5% משטח המדינה אך מאכלסים כמעט 60% ממשקי הבית. בנוסף, במרכז ובמיוחד בתל אביב יש שיעור גבוה יחסית של קרקעות בבעלות פרטית וקרקעות במושע (עם בעלים רבים) שהתכנון שלהן ארוך וממושך. לבסוף, קרקעות רבות שמחזיקה המדינה במרכז מוחזקות על ידי גופים שונים כמו צה"ל, רשויות מקומיות וגופים חקלאיים ותעשייתיים.

הליכי התכנון מהווים חסם נוסף כאשר לוקח בממוצע חמש שנים לאשר תוכנית בנייה בוועדה המחוזית (ועוד כמה שנים לפני כן בוועדה המקומית). כדי לפתוח את הפקק הקימה הממשלה בשנת 2011 את הוד"לים (וועדות לדיור לאומי), זאת במטרה לקצר את משך התכנון של תכניות גדולות לבנייה למגורים על קרקעות מדינה.

חרף ההבטחות והציפיות הרבות, הוד"לים ייצרו מעט מאוד דירות בשלוש השנים האחרונות – 28.3 אלף יחידות דיור בלבד (מתוכן 3,700 באזור המרכז, תל אביב וירושלים) וזאת מתוך מלאי של 204 אלף יחידות דיור שאישרו כלל הוועדות המחוזיות.

ב-2014 אושרו בוועדות המחוזיות 64.3 אלף יחידות דיור, דומה להיקף ב-2012 ונמוך משמעותית מ-2013, אז תוכננו 75.7 אלף יחידות דיור. בבנק ישראל מציינים כי היקף התכנון עומד, מתוקף החלטת ממשלה מ-2010, על 60 אלף יחידות דיור מדי שנה עד 2020, זאת לאחר שבשנים 2007-2011 אושרו מדי שנה 25 אלף יחידות דיור בלבד.

ועדות התכנון אינן החסם הראשון והאחרון בפס הייצור של הדירות. לאחר מכן מכינה רשות מקרקעי ישראל תוכנית לפיתוח הקרקע, הכנה למכרז, שיווק ופרסום. לאחר בחירת זוכה לקרקע יש להוציא היתר בנייה ברשות המקומית – תהליך שבנק ישראל מעריך שנמשך כשלוש שנים ולאחר מכן הבנייה שנמשכת כשנתיים. בסך הכל, כאמור, לוקח כ-13 שנים לייצר דירה מקרקע לא מתוכננת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"