כרמיאל | תחזיות נדל"ן 2015 |

עליות המחירים בכרמיאל 
נבלמו במידה רבה

מחירי הדירות בכרמיאל עלו בשנה האחרונה ב–5% ויותר. מעבר להתמתנות בעליות המחירים מאז אפריל 2014, נרשמו בעיר התחלות בנייה רבות ■ בשנים האחרונות קיבלו עליות המחירים דחיפה נוספת על ידי מסילת הברזל שתחבר בין עכו לכרמיאל והתכנונים העתידיים לכביש 6 שאמור לעבור בסמוך לעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחירי הדירות הממוצעים בכרמיאל הכפילו עצמם מאז 2008, לפי משרד הבינוי, וכבר מזמן שהעיר אינה נכללת ברשימה של המשרד של הערים שבהן ניתן לרכוש דירות חדשות במחירים של עד מיליון שקל. עיקר העליות נרשמו בעיקר בשנים שלאחר מלחמת לבנון השנייה (סוף 2006), שגרמה לנפילת מחירים עמוקה יותר ממה שהיתה ממילא.

רמות המחירים בכרמיאל עלו בשנה האחרונה ב–5% ויותר. מעבר להתמתנות בעליות המחירים שנרשמה מאז אפריל 2014, נרשמו בעיר התחלות בנייה רבות. התחלות הבנייה הן בעיקר תולדה של 2011, השנה שבה הונפק בעיר מספר שיא של היתרי בנייה - ל–103 יחידות דיור, לעומת היתרים לארבע יחידות דיור בלבד שהונפקו בכל אחת מהשנים 2009 ו–2010, ו–26–30 יחידות דיור בשנה שהונפקו בין 2011 ל–2014.

לפני כשנתיים זכו חברות אשל הירדן, פרץ בוני הנגב וצמח המרמן במכרזים להקמת 195 דירות בשכונת מכוש מערב, ושיווק הפרויקטים נמצא בעיצומו. מחירי דירות 4 חדרים חדשות נעים בין 1.1 ל–1.2 מיליון שקל, ודירות 5 חדרים - בין 1.2 ל–1.3 מיליון שקל. דירות מיוחדות, כמו צמודי קרקע, נמכרות ב–1.6 מיליון שקל ומעלה - רמות מחיר שהעיר הגלילית לא הכירה בעבר.

העשור הקודם שעבר על שוק הנדל"ן בכרמיאל היה קשה במיוחד: מחציתו הראשונה הביאה לצניחה של 30%–40% במחירי הדירות, עקב המיתון הכולל ששרר אז בשוק הנדל"ן - שהיכה במיוחד בפריפריה ובמיוחד במקומות שבהם הוקמו הרבה פרויקטים והצטבר מלאי גדול של דירות חדשות, כמו כרמיאל.

הנפילה הזו קיבלה תאוצה במלחמת לבנון השנייה, שבה הופגזה העיר. המלחמה גרמה לירידות מחירים נוספות של כ–15%, ולתקופה של כמה חודשים ששוק הנדל"ן בעיר כמעט קפא לחלוטין. ואולם מאז המחירים בעיר רשמו עליות גדולות, עקב סיום המכירה של מלאי הדירות שהוקמו בשנות ה–2000 הראשונות, ומיעוט במלאי של דירות חדשות שנרשם לאורך כל השנים שבין 2007 ל–2011.

כרמיאל נהפכה גם לפופולרית מאוד בקרב משקיעי נדל"ן. המשקיעים מצאו בעיר גם מחירי דירות נמוכים וגם את מכללת אורט בראודה, המבוקשת על ידי סטודנטים להנדסה - וכך נוצרה תשתית של דירות להשקעה במקום. על כך יש להוסיף גם אזורי מסחר ותעשייה מפותחים, והנה תשתית שמעלה היתכנות גם להשקעות נדל"ן. בשנים האחרונות קיבלו עליות המחירים בעיר דחיפה נוספת על ידי מסילת הברזל עכו־כרמיאל והתכנונים העתידיים לכביש 6, שאמור לעבור לידה.

עליית המחירים נבלמהצילום: ירון קמינסקי

קרקעות לבניית 2,600 דירות ישווקו בשנים הקרובות

בשנתיים האחרונות ניכרת רגיעה מסוימת בשוק הנדל"ן ברוב שכונות העיר, עם עליות מחירים מתונות יחסית. שכונת המייסדים, אחת השכונות המועדפות על המשקיעים בעיר, היא שכונת המגורים הראשונה בכרמיאל, שהוקמה בשנות ה–60. מחירי הדירות הבסיסיות בשכונה - דירות 3 חדרים בשטח של 54 מ"ר ברחובות התאנה, הזית והגפן, שהיו בעבר דירות עמידר ומאוחר יותר נמכרו לרוכשים פרטיים - נמכרות כיום ב–450–520 אלף שקל - טווח מחירים דומה לזה שהיה לפני שנה.

שכונת מגדים, שנמצאת מערבית לשכונת המייסדים, יקרה מעט יותר, ומחירי הדירות בה נעים בין 530 ל–600 אלף שקל, בהתאם לאיכות הדירה - וגם זה טווח מחירים דומה לזה של שנה שעברה.

השכונות החדשות של כרמיאל נמצאות בדרום העיר ובמערבה. שכונת גבעת רם במערב העיר, שנבנתה בשנות ה–90, ושכונת רמת רבין החדשה הן המבוקשות ביותר בעיר. בשתי השכונות יש כמה טיפוסי דירות, בהם דירות דופלקס (שני מפלסים), דירות גן ודירות רגילות, שלחלקן יש מרפסת ולחלקן אין.

סוג הדירה משפיע כמובן גם על המחיר. דירות 4 חדרים בגבעת רם עולות בין 900 אלף למיליון שקל, ודירות 5 חדרים בין מיליון ל–1.2 מיליון שקל - מחירים שמבטאים עליות של כ–10% לעומת המחירים בשנה שעברה. דירות בשכונת רמת רבין עולות בכ–5% יותר. באזור מדרחוב קק"ל מחיריהן של דירות 3 חדרים מגיעים ל–800–900 אלף שקל, ודירות 4 חדרים - 950 אלף עד מיליון שקל - מחירים דומים לאלה שהיו בשנה שעברה.

עתידה הנדל"ני של כרמיאל תלוי בעיקר ביוזמה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להרחיב את שטח העיר בכ–20%, באמצעות פרויקט הר כרמי - שכונה שתוקם ליד כביש 85 (כביש עכו־צפת), על שטח של 1,524 דונם, מעל לגבעת רם.

בפרויקט זה מתוכננות 2,614 דירות, מהן 196 בתים צמודי קרקע שיוקמו בשיטת "בנה ביתך". התוכנית אושרה ב–2013 ועדיין לא שווקו הקרקעות, אבל סביר להניח כי הדבר יקרה בשנים הקרובות.

מקורות לניתוח הנתונים: רשות המסים, אתר yad2, גבי מויאל מתיווך כרמיאל וברוך בוחניק מבית מהלב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה