בנק ישראל קורא להגדלת מלאי הדיור הציבורי

מדו"ח בנק ישראל עולה כי ההוצאה הממשלתית על סיוע בדיור ב-2014 היתה נמוכה ב-57% לעומת ב–2000

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בנק ישראל ממליץ להרחיב את מערך הסיוע בדיור: "מכיוון שממדי העוני בישראל נרחבים, הסיוע בדיור נשחק במרוצת השנים, נטל ההוצאה על דיור גבוה בהשוואה בינלאומית, ושיעור הסיוע בדיור נמוך יחסית למקובל במדינות המערב — יש מקום להרחיב בישראל את מערך הסיוע בדיור ולעדכן את הקריטריונים לקבלתו" — כך נכתב בדו"ח בנק ישראל ל–2014 בנושא, שקטע ממנו פורסם אתמול.

הבנק מצביע על חסרונות רבים שמהם סובל מערך הדיור הציבורי כפי שהוא פועל כיום, ובהם יצירת "מלכודות עוני" — כשהשתכרות מעל רף מסוים שוללת את הזכאות לדירה, ולכן נוצר תמריץ שלילי להשתכרות מצד הזכאים.

בניין של הדיור הציבורי בלודצילום: מוטי קמחי

עוד נמצא כי יש היצע רב של דירות דווקא בריחוק ממוקדי תעסוקה ובשכונות עניות — שני מאפיינים שמפחיתים את הסיכוי לשיפור במצב התעסוקתי והחברתי של השוכרים. בנוסף, דירות רבות אינן תואמות את מאפייני משקי הבית שמתגוררים בהן, ורבות מהן ישנות ולא מתוחזקות.

עם זאת, בניגוד לגישות הרווחות בחלק ממשרדי הממשלה, ובראשם האוצר והבינוי, בנק ישראל לא ממליץ על הקטנת המלאי, אלא על הגדלתו. "השיכון הציבורי נותן מענה למשקי בית שכוח השתכרותם נמוך מאוד, בכללם משקי בית של בעלי מוגבלויות, לכן יש לספק לאוכלוסיות אלה מלאי הולם של דירות בשיכון הציבורי, ובד בבד לשפר את מצבן הפיזי".

הבנק ממליץ לערוך שינויים במאפייני המלאי, בהם התאמת הפרישה הגיאוגרפית של הדירות לצורכי השוכרים, ובפרט "להגדיל את חלקן של הדירות שנמצאות מחוץ לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית־כלכלית". לגבי משקי בית עם יכולת השתכרות גבוהה יותר מזו שמקנה זכאות לדיור, ממליץ הבנק על הגדלת החלופות לסיוע, בהן סיוע בשכר הדירה.

מהדו"ח עולה כי בין שנת 2000 ל–2014 נחתכה ההוצאה הממשלתית לסיוע בדיור ב–57%, מכ–4.6 מיליארד שקל בשנת 2000 לכ–2 מיליארד שקל ב–2014. ב–1987 מחצית ממשקי הבית שלא היתה דירה בבעלותם קיבלו סיוע כלשהו בדיור, וכיום יותר מרבע מקבלים סיוע, על אף ששיעור הבעלות על דירות ירד.

בהשוואה בינלאומית, שיעור יחידות הדיור הציבוריות בישראל ב–2009 היה 4% (כולל דיור מוגן) - מחצית מהשיעור הממוצע של הדירות הציבוריות במדינות האיחוד האירופי (8%).

בפורום הדיור הציבורי, המאגד תחתיו ארגונים שפועלים להגדלת מלאי הדיור הציבורי ושמירה על זכויות הזכאים, בירכו על הדברים. "בישראל יש 30 אלף זכאים שממתינים לדירה, ועוד 140 אלף מקבלי סיוע - לכולם המדינה חייבת להבטיח קורת גג קבועה. ועדת אלאלוף ומבקר המדינה קבעו זאת, ועכשיו גם בנק ישראל מצטרף לקריאה להגדלת המלאי והגמשת הקריטריונים".

עם זאת, בפורום מבקרים את המלצת הבנק להגדיל את מערך הסיוע בשכר הדירה לצד הגדלת היצע הדירות, ואמרו כי "מחברי הדו"ח טועים בחשיבה שמשקי בית בעלי כושר השתכרות יוכלו להתקיים בכבוד מסיוע בשכר דירה. בשוק העבודה הקיים ובבועת הדיור הנוכחית, כל מערך שתלוי בשוק החופשי מונע אפשרות של בניית עתיד בטוח. מודל זה יוצר עומס על שוק השכירות ופוגע גם במעמד הבינוני ובשכונות המוחלשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון