עיריית תל אביב צפויה לאשר מחר 
את עיבוי הבנייה בגבעת עמל

העירייה תקדם את שינוי תוכנית כוזהינוף - מגדל אחד בן 44 קומות במקום שני מגדלים בני 22 ו–14 קומות - שיגדיל את שווי הפרויקט בכ-150 מיליון שקל, בעקבות ההסדר לפיצוי 4 משפחות מפונות בכ–4.2 מיליון שקל ■ תושבים: "העירייה מוותרת על כל מנופי הלחץ תמורת פיצוי מזערי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב צפויה לדון מחר באישור התב"ע (תוכנית בניין עיר) החדשה למתחם שבבעלות משפחת היהלומנים כוזהינוף בשכונת גבעת עמל, הצפויה להגדיל את השטח הבנוי במתחם באלפי מ"ר. על פי התוכנית שתוגש לחברי הוועדה, במקום שני מגדלים בני 22 ו–14 קומות, ייבנה מגדל אחד בן 44 קומות, ששלוש הקומות הגבוהות בו מדורגות ומיועדות לפנטהאוזים. כפי שנחשף 
ב–TheMarker, כוזהינוף מתנה את תשלומי הפיצויים, בסך 4 מיליון שקל, שעליהם חתם מול ארבע מתוך 12 המשפחות שפינה בסוף דצמבר, בקידומה של תוכנית זו.

מלבד איחודם של שני המגדלים למגדל אחד, שצפוי להתנשא לגובה של 168 מטר, על פי התוכנית שתובא לוועדה צפוי מספר הדירות לגדול מ–146 ל–175, והשטח העיקרי הבנוי צפוי לגדול ב–3,770 מ"ר, מ–18,890 מ"ר בנוי ל–22,660 מ"ר; שטח בנוי נוסף של 510 מ"ר ייתוסף בשל תוספת ממ"דים. כמו כן, צפויה התוכנית החדשה לאשר תוספת של 2,100 מ"ר למרפסות (12 מ"ר לכל דירה). בסך הכל צפויים שינויים אלה להגדיל את שווי הפרויקט בלפחות 150 מיליון שקל. אף כי לא כל הסכום יירשם כרווח נקי לזכות כוזהינוף, שכן יוטלו עליו היטלי השבחה, עדיין מדובר בהטבה בשווי של כמה עשרות מיליוני שקלים לפחות.

לפני כשנה רכשה משפחת היהלומנים כוזהינוף את קרקעותיה של משפחת אברמוביץ' בשכונת גבעת עמל, הממוקמת דרומית לשכונת בבלי, תמורת כ–200 מיליון שקל. בדצמבר האחרון פונו במהלך הלילה 12 משפחות מהמתחם על ידי כוחות יס"מ ומשטרה, ובתיהן נהרסו. הפינוי נעשה בהתאם להסכמי הפינוי שעליהם חתמה משפחת אברמוביץ' עם עיריית תל אביב־יפו, המותירים את נושא הפינוי לשיקול דעתה הבלעדי, לאחר שבית המשפט קיבל את תביעות סילוק היד שהגיש היזם והוציא צווי פינוי למשפחות. יש לציין כי משפחות אלה לא פוצו, ולאחר הריסת הבתים מצאו פתרונות דיור חלופיים, ובהם דירות שכורות ומגורים אצל שכנים. חלק מהמשפחות אף שוכנו באוהל שהוקם בשכונה.

ואולם, בשבוע שעבר הודיעה העירייה כי לאחר הליך גישור שהוביל סגן ראש העיר מטעם ש"ס, הרב נתן אלנתן, בין היזמים ובין משפחות המפונים, נחתם הסכם שיאפשר את הפיצויים. אלנתן בירך על הסיכום שהושג בעמוד הפייסבוק שלו. ביום ראשון חשף TheMarker כי סך הפיצוי הוא 4.2 מיליון שקל, והוא צפוי להינתן לארבע ממשפחות המפונים בני הדור השני בשכונה, וכי שמונה משפחות נוספות בנות הדור השלישי לא יפוצו. עוד נודע כי המתווה שהוסכם מתנה את התשלום בהתקדמות ההליך התכנוני של אישור התב"ע החדשה. משפחת כוזהינוף צפויה לשלם מחצית מהסכום לאחר שהוועדה המקומית תדון בתב"ע החדשה מחר, ואילו היתרה תינתן בשתי פעימות נוספות, של 25% כל אחת, גם כן בצמוד לשלבים תכנוניים שונים.

פינויים בגבעת עמלצילום: תומר אפלבאום

המשפחות: "לא לתת לכוזהינוף פרס"

דן בן־צבי, נציג מטעם עשר המשפחות שנותרו במתחם כוזהינוף, פנה ביום ראשון לחברי מועצת העיר החברים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בדרישה שלא יאשרו את שינוי התב"ע המבוקש על ידי כוזהינוף. הנציג גם ביקר את הסיכום שהושג, שאותו הגדיר כ"ויתור של העירייה על מנוף לחץ עבור פיצוי מזערי לארבע משפחות בלבד".

"התמורה בעבור הפיצוי לכל משפחה מארבע המשפחות תחולק בכפוף לקבלת ההתניות, ובהן הדרישה מהוועדה להתכנס במהירות ולדון בבקשה של הגדלת זכויות הבנייה", כתב בן־צבי, והוסיף כי "לא ייתכן שמשפחה בעלת הון תתנה פעולה בהכתבה של תנאים לעיריית תל אביב. לא ייתכן שהעירייה תשתחרר ממנופי לחץ, כמו אישור הבקשה רק בעבור פיצוי בתשלומים של ארבע משפחות ולאורך זמן. אנו רואים כשערורייה את העובדה שהעירייה (ועדת המשנה לתכנון ובנייה ו/או הוועדה המקומית) מיטיבה עם משפחת כוזהינוף לפני שזו ישבה עם 10 המשפחות שנותרו בשטח והגיעה עמם להסכמי פיצוי ראויים".

בשיחה עם TheMarker, תיאר סגן ראש העיר אלנתן את הסיכום שהושג בתיווכו כהישג. "צריך לזכור שבית המשפט קבע שלמשפחות שפונו לא מגיע כלום, כך שכל שקל שניתן כעת על ידי כוזהינוף הוא מעבר למה שהוא מחוייב לתת", אמר. לגבי מצבן של המשפחות שנותרו במתחם, עדיין ללא פיצוי, אמר אלנתן כי בימים אלה מתקיים משא ומתן עם חלקן. מנגד, לדברי נציג המשפחות בן־צבי, באחרונה הוגשו מטעם כוזהינוף תביעות פינוי גם נגדן. עם זאת, מצב זכויותיהן של משפחות אלה בקרקע טוב יותר, שכן חמש מהן מתגוררות במבנים שנבנו לפני 1961 - ולגביהן נקבע בעבר כי תמורת פינוין יש לספק להן דיור הולם.

מוועד תושבי גבעת עמל נמסר: "במתחם כוזהינוף מתגוררות כיום 10 משפחות ללא פסקי דין לפינוי שזכויותיהן עמן. כוזהינוף מסרב לדון עמן בהסכם פינוי־פיצוי הולם, ובכל זאת העירייה מתכוונת לאשר לו הטבות מפליגות, ולהפקיר גם את המשפחות האלה לחסדיו. תושבי גבעת עמל דורשים לא לתת לכוזהינוף שום פרס עד שיושגו הסכמי פיצוי עם כל התושבים במתחם כוזהינוף - אלה שפונו ואלה שנותרו במתחם".

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "המתווה המוצע לשינוי התב"ע נמצא בתהליך תכנון ואישור בעירייה זה כמה שנים, עוד בתקופת הבעלים הקודמים של השטח ולפני רכישת הקרקע על ידי משפחת כוזהינוף. יתרה מכך, הדיון במתווה בפורום מהנדס העיר התקיים לפני כשמונה חודשים, לפני פינוי השטח וחתימת ההסכם, כאשר הדיון בוועדה המקומית לאישור שינוי התב"ע נדחה עד להבהרת תמונת הפינוי. מאחר שמדובר במתווה המקודם מזה זמן רב, אין כל הצדקה לעכב עוד את הדיון בנושא. הסכם הפיצוי שנחתם עם משפחות המפונים אינו כולל בתוכו התניה לשינוי תב"ע כזו או אחרת.

"עמדת הצוות המקצועי במינהל הנדסה היא כי מבחינה תכנונית מדובר בתוכנית טובה יותר. לא ברור לנו מיהו אותו אדם המתיימר לייצג את התושבים ומהו האומדן שעליו הוא מסתמך, שכן מדובר בסכומים מופרכים, זאת מעבר לעובדה שעל היזם לשלם היטלי השבחה ומיסוי, כך שלא מדובר בהטבה. באשר לטענות על התנהלות היזמים מול המשפחות - יש לפנות אליהם לקבלת מענה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים