המינויים של אריאל: כך הפך משרד הבינוי ללשכת עבודה למקורבים של המפלגה

בדיקה של בעלי התפקידים הבכירים במשרד מגלה כי חלקם אכן חסרי ניסיון מקצועי מתאים או מקורבים לאריאל ■ משרד הבינוי: "כל המכרזים נוהלו לפי הכללים וההנחיות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מהן התכונות הנדרשות כדי להתמנות למשרה בכירה במשרד הבינוי? בחינה של עשרה מינויים לתפקידי מנהל אגף ומעלה שנעשו במהלך השנתיים האחרונות במשרד, מעלה כי כולם גברים, תשעה מהם דתיים־לאומיים, ולחלק ניכר מהם עבר של עבודה משותפת כעוזרים או כיועצים לשר הבינוי, אורי אריאל, או למנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו.

שורת המינויים הזאת היתה אחת הסיבות להפגנה שקיימו אתמול עשרות מעובדי המשרד הראשי של משרד הבינוי בירושלים, המונה כ–300 עובדים - מחצית מכלל עובדי משרד הבינוי - שהוועד המאגד אותם הכריז באחרונה על סכסוך עבודה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

"התשואות לנתניהו - המציצה הארוכה ביותר שיהודי אי פעם קיבל"

מאחורי היועץ // למה דחינו את הבדיקה בעניין נתניהו עד לאחרי הבחירות

ציפי לבני חושפת: שתי הדירות שקיבלתי בירושה

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

בהודעה שפירסמו, הגדירו העובדים את סיבת המחאה כ"התנהלות חד־צדדית של הנהלת המשרד במהלך השנתיים האחרונות, מבלי לנהל משא ומתן עם ועד העובדים, ותוך פגיעה בזכויות העובדים במשרד".

יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, דני בונפיל, היה ממוקד יותר בדבריו: "ההנהלה הזו עושה מה שהיא רוצה. ממנה ללא מכרזים את כל מי ששייך למפלגה הנכונה, בעוד שמי שעובדים 20–30 שנה לא מתקדמים".

לדברי עובדים במשרד, כניסת השר והמנכ"ל הנוכחיים לתפקידיהם נעשתה בשיא של שינוי ארגוני שעבר המשרד, תקופה שבה בין היתר פינו רבים מבכירי המשרד הוותיקים את מקומם. "התפנו תפקידים בכירים לכל האורך והרוחב של המשרד, וניגשו עובדים ראויים, עם הרבה שנות ניסיון, למכרזים פנימיים", אומר בונפיל. לדבריו, "מבלי למצמץ, השר והמנכ"ל דחפו אנשים שלהם. כמעט כל הממונים הם גברים דתיים, כשגם מגורים בשטחי יהודה ושומרון אינם מזיקים (למינוי לתפקידים, נ"ב). זה בא על חשבון קידום של עובדים מתוך המשרד".

הפגנת עובדי משרד הבינוי, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

משנה למנכ"ל - ללא ניסיון מתאים

העובדים הבהירו כי אין בכוונתם לטעון שחובשי כיפות או מתנחלים אינם מוכשרים לתפקידים בכירים - ואולם בחלק מהמקרים, נטען, חוסר ההתאמה של בעלי התפקידים צורמת. מקרה כזה הוא של יעקב שנרב, שמונה לפני קצת יותר משנה לתפקיד המשנה למנכ"ל.

שנרב עבד במועצה האזורית שומרון כגזבר, ולאחר מכן מילא תפקיד בכיר במינהלת תנופה, המטפלת בענייניהם של מפוני גוש קטיף. ב–2011 החליטה הממשלה כי המינהלת תפסיק את פעילותה באמצע 2013. ואולם במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד להקמת הממשלה האחרונה, נקבע כי המינהלת תמשיך להתקיים, ואף תעבור ממשרד ראש הממשלה למשרד הבינוי בראשות אריאל, כאגף בתוך המשרד.

כמה חודשים לאחר מכן נפתח מכרז פנימי לתפקיד משנה למנכ"ל במשרד הבינוי - תקן שלא אויש כמעט עשור. לשנרב, שמ–2013 הוגדר כעובד המשרד, נפתחה הדרך להתמודד במכרז הפנימי ואף לזכות במינוי.

מדובר בתפקיד השני בחשיבותו במשרד - שנרב אחראי על כלל נושאי הבנייה החדשה, התכנון ועוד. במידה רבה, הנושא החיוני של היצע יחידות הדיור שיוכל המשרד לספק לשנים הקרובות מוטל על כתפיו. זאת, על אף ששנרב אינו נהנה מניסיון קודם בנושאים מסוג זה.

מינוי נוסף שיצר לא מעט תסיסה בקרב עובדי המשרד הוא של נתנאל לפידות, שמונה בינואר 2014 על פי מכרז למנהל אגף בכיר לתכנון אסטרטגי. האגף הוקם במסגרת הרפורמה במשרד, שתפקידה להתוות את הכיוון אליו יצעד המשרד בשנים הקרובות.

לפידות התחיל את תפקידו במשרד הבינוי בתקופת כהונתו של השר הקודם, אריאל אטיאס, כעוזר למנכ"ל דאז, מרדכי מרדכי. מקורות מקורבים מספרים כי לפידות, בשנות ה–30 לחייו, חסר ניסיון באופן משמעותי ביחס לדרישות התפקיד שהוא ממלא כעת. עובדה זו לא מנעה ממנו לגבור על שניים מעובדי המשרד הוותיקים, אחד מהם מנהל מחלקת המחקר באותה העת, יוסי שבת.

כמה חודשים מאוחר יותר מונה שבת לתפקיד מנהל אגף התקציבים במשרד, וככל הידוע מדובר במינוי הבכיר היחיד בשנתיים האחרונות של עובד שאינו חובש כיפה.

מטעמו של לפידות נמסר כי הוא בעל ניסיון מקצועי רלוונטי, "עבד במשך שלוש שנים כרכז פעילות שטח בעמותת אור ירוק, שימש במשך כשנתיים עוזר למנכ"ל הקרן לטיפול בחסויים, ושימש כשלוש שנים עוזר למנכ"ל משרד הבינוי, פיתח מערך תוכניות עבודה ממשלתי והוביל את תהליך השינוי הארגוני".

סגנית האדריכל לא קודמה - ופרשה

מינוי נוסף הוא של גדי מארק, שמשמש מנהל אגף בכיר תקצוב ובקרה. במינוי לתפקיד זה קודם מארק, חבר מועצה לשעבר במעלה אדומים, מתפקידו הקודם כמנהל החטיבה הטכנית במחוז ירושלים. לאחר תחילת כהונתו של אריאל, מארק מונה בתוך זמן קצר למ"מ סגן מנהל אגף תכנון והנדסה, בו הוא מחזיק עד היום במקביל לתפקידו הנוכחי.

יוסי שטיינברג, האדריכל הראשי במשרד, מונה גם הוא ב–2014, לאחר שהיה מנהל אגף הבינוי של משרד הביטחון, וקודם לכן סגן מהנדס העיר ניו יורק. על פניו, שטיינברג הוא בעל רקע ראוי, אך לא ברור מה הרקע של שטיינברג בתכנון בנייה למגורים.

סימני השאלה מתגברים לאור העובדה שבמכרז הפנימי שקדם למכרז החיצוני התמודדה מיכל נאור, שנחשבה מועמדת כמעט ודאית לתפקיד. נאור היא אשת מנגנון ותיקה, שעבדה 16 שנה במשרד, חלק מהן כסגנית המהנדסת הקודמת, ומי שהית מהנדסת המשרד בפועל לאחר פרישתה.

גם במכרז החיצוני התמודד עוד מועמד במשקל כבד - האדריכל דייוויד סוקט, שהיה האדריכל הראשי של אפריקה ישראל ומהנדס העיר הרצליה. אגב, נאור, שבינתיים פרשה מהמשרד, וסוקט הם חילונים.

להשלמת תמונת המינויים הבכירים בתקופת אריאל במשרד מצטרפים מנהל אגף השיווק, עו"ד בני דרייפוס, והיועץ המשפטי של המשרד, עו"ד אלעזר במברגר. לגבי השניים, אין מחלוקת בדבר התאמת כישוריהם לתפקיד, ואולם גם הם מחזקים את הקו השלט במשרד. דרייפוס גם הוא שימש כיועץ לאריאל לפני שמונה לתפקיד, אולם יש לציין כי מי שהכניס אותו למשרד היה שר הבינוי הקודם, אטיאס, ואריאל "ירש" אותו בתפקיד.

מלבד במינויים הבכירים במשרד הבינוי עצמו, גם מינהלת תנופה שסופחה כאמור למשרד היא כר פורה למינויים. מי שאמור היה להתמנות לתפקיד בכיר במינהלת הוא ישראל מלאכי, שעשה דרך ארוכה לצד אריאל, כעוזר פרלמנטרי וכיועץ פוליטי.

אולם המינוי נבלם בנציבות שירות המדינה, שמסרה בנושא כי "ימלאכי הועסק בתחילה כיועץ לשר, ובמהלך תפקידו ניהל בפועל את מערך ההתיישבות של יחידת תנופה - בניגוד לכללי התקשי"ר והמינהל התקין. לאחר שנציבות שירות המדינה העירה בעניין זה למשרד, הוא הועסק על ידי המשרד כיועץ חיצוני והוא מועסק ככזה עד היום. הנציבות אינה מטפלת בהעסקת יועצים חיצוניים, ולכן את דרך העסקתו כיועץ יש לבחון מול החשב הכללי באוצר והלשכה המשפטית של משרד האוצר".

לתפקיד מנהל תנופה, תפקיד מקביל לסמנכ"ל משרד, מונה לבסוף מנחם גרנית, המתגורר בעפרה. על אף שבאופן רשמי משמש מלאכי יועץ לגרנית, נחשב מלאכי בפועל לאיש החזק בארגון, ובכלי התקשורת המסקרים את פעילות המינהלת הוא מצוטט כמנהל.

"המכרזים בוצעו לפי הכללים"

לגבי נתנאל לפידות מסרה הנציבות כי "לאחר בחינת המסמכים שלו נמצא כי הוא עומד בדרישות המכרז ומועמדותו אושרה. בעקבות פניית ועד עובדים בדירוג המח"ר (מקצועות ממדעי החברה והרוח; נ"ב) בטענת פסלות על המועמד, הנושא נבדק על ידי הגורמים המקצועיים ונמצא כי לפידות עומד בדרישות המשרה וכי אין כל עילה משפטית להתערב בהחלטת ועדת בוחנים.

"לגבי מינויו של שנרב, הוא עבד במינהלת תנופה, והחל מאוגוסט 2013 המינהלת הועברה, על פי החלטת ממשלה, תחת אחריותו של משרד הבינוי והשיכון, ולכן, היה רשאי להגיש ולהתמודד במכרז הפנימי. כללי התקשי"ר בנוגע למשרות זמניות נקבעו לאחר שמשרות מינהלת תנופה (כולל משרת העובד) קיבלו פטור ממכרז בוועדת השרות. לפיכך, העובד לא נדרש להמתין 48 חודשים לפני התמודדות במכרז פנימי".

לגבי מארק נמסר כי "מדובר במהנדס בעל ניסיון רב. עם קליטתו לתפקיד נערך לו הסדר ניגוד עניינים על ידי היועץ המשפטי של משרד הבינוי".

לגבי יוסי שטיינברג נמסר: "מדובר בעובד שהיה האדריכל הראשי של צה"ל. בחירת מועמד נתונה לשיקול הדעת של ועדת הבוחנים".

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה: "בשנתיים האחרונות התקיימו במשרד הבינוי מכרזים לכ–50 משרות בדרגים הניהוליים, 32 מבין משרות אלה (קרוב לשני שלישים) אוישו על ידי נשים וגברים שאינם חובשי כיפה. רק 18 מבין משרות אלה אוישו בידי 'גברים חובשי כיפה'. מרבית המשרות אוישו על ידי מועמדים פנימיים עובדי המשרד.

"לגופו של עניין, כל המכרזים נוהלו לפי הכללים וההנחיות המשפטיות של נציבות שירות המדינה, והמועמדים עמדו בתנאי המכרז ונבחרו לפי כל דין. באותו מקרה שבו הוגשו ערעורים על תוצאות המכרז, הם נדחו באופן חד־משמעי על ידי נציבות שירות המדינה והייעוץ המשפטי שלה.

"המציאות שבה מטילים דופי בעובדי המגזר הציבורי, מוכשרים וראויים, שנבחרו לפי כל הכללים כדת וכדין רק בשל היותם חובשי כיפה, אינה מתקבלת על הדעת ב–2015, מדיפה ריח רע ביותר ומתאימה למשטרים חשוכים".

תיקון טעות

בכתבה "המינויים של אריאל: כך הפך משרד הבינוי לשכת עבודה למקורבים של המפלגה" (4.3), נפלה טעות בתיאור מינויו של המהנדס גדי מארק לתפקיד מנהל אגף בכיר תקצוב ובקרה במשרד הבינוי. בעת שניגש מארק למכרז, כיהן כמנהל החטיבה הטכנית במחוז ירושלים, ולא כסגן מנהל כפי שפורסם. קידומו היווה עליית דרגה אחת בסולם הדרגות של עובדי המדינה ולא שתיים. במקביל שימש מארק כמ"מ מנהל במנהלת הנדסה וביצוע. מארק מונה לתפקידו במסגרת מכרז, בו נמצא כבעל כישורים המתאימים לתפקיד. TheMarker מצטער על הטעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים