אושר ההסכם לפינוי הבסיסים מהמרכז: 60 אלף דירות ייבנו על 7,400 דונם שיפונו

פינוי בסיסי צה"ל בהם מתחם השלישות ברמת גן ומחנה צריפין יחל ב-2016 - ההכנסה מוערכת לקופת המדינה: 30 מיליארד שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל אישרה היום את הסכם פינוי בסיסי צה"ל מהמרכז והעברתם לדרום. ההסכם צפוי לפנות קרקעות עבור כ-60 אלף דירות ועשרות אלפי מ"ר בנוי לתעסוקה. כעת, עם אישור פרטי ההסכם במועצה, הקובעת את מדיניות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), תוסמך הרשות לחתום על ההסכם עם משרדי האוצר והביטחון.

לפי ההסכם שאושר, החל ב-2016 יפונו כ-7,400 דונם באזורי הביקוש, בהם שדה התעופה דב בתל אביב, שבו ניתן יהיה לקדם בניית 16,500 דירות, מחנה סירקין בפתח תקוה (12,000 דירות), מתחם השלישות הראשית ברמת גן (1,200 דירות) ומחנה צריפין (15,800 דירות, בראשל"צ ובבאר יעקב). עלות הפינויים והקמת הבסיסים החדשים מוערכת ב-18 מיליארד שקל, ואילו ההכנסות הצפויות משיווק הקרקע מוערכות ב-30 מיליארד שקל.

מחנה צריפין

האישור התקבל חודשיים לאחר החלטת הממשלה בנושא, שבמהלכם נוהל מו"מ אינטנסיבי בין הצדדים – משרד הביטחון, המינהל ואגף התקציבים באוצר - בתיווך מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר.

ואולם לאחר כמה שבועות שבהם נוהל המו"מ באופן חלק יחסית, התגלעו בשבועיים האחרונים שני משברים שאיימו למוסס את היוזמה, או לפחות לדחות את השלמת ההסכם עד לאחר הבחירות. הראשון היה ביקורת מפתיעה שמתח שר הבינוי אורי אריאל על ההסכם, בטענה כי זה אינו מבטיח את עצמאות המינהל ויכולתו להיות מעורב במיזמי דיור מוזל בעתיד. מתקפה נוספת ספג ההסכם מצדהחשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שטענה כי אופן הרישום שקובע ההסכם אינו עולה בקנה אחד עם הנהלים הבינלאומיים וגם עם אופני הרישום הנהוגים במשרד.

האישור במועצה התאפשר לאחר שבהסכם הוכנסו כמה תיקונים שהניחו את דעתו של אריאל לגבי עצמאות תפקודה של הרשות. המחלוקת מול החשבת הכללית באוצר, לעומת זאת, טרם יושבה, מכתב שכתבה זמן קצר לפני הישיבה גרם ללא מעט מבוכה.

במכתב שנשלח לצדדים – הממונה על התקציבים אמיר לוי, מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, מנהל החטיבה העסקית ברמ"י עדיאל שמרון, וכן ללוקר שניהל את המגעים לחתימתו, מבהירה עבאדי-בויאנג'ו כי בכל מקרה בכוונתה לנהל את רישומי ההוצאות וההכנסות "בהתאם לכללי החשבונאות לאומית המחייבים", ולא כפי שמגדיר ההסכם שגובש.

בעקבות המכתב, שלח יועצו של שר אריאל, אבי מאיר, פנייה בהולה לשני המשנים ליועץ המשפטי הקשורים לעניין – ארז קמיניץ ואבי ליכט, ובו דרישה להתייחסותם בכתב: "השר בתפקידו כיו"ר המועצה מבקש את עמדתכם בכתב, האם המועצה רשאית לאשר את ההסכם למרות האמור במכתבה של החשבת. או אם לאור האמור במכתבה יש לתקן את ההסכם וכיצד". ככל הידוע, אריאל לא קיבל חוות דעת כתובה אלא אישור בעל פה ישירות מיהועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי הוא רשאי להמשיך לקדם את ההסכם.

זו היתה ישיבת המועצה האחרונה, לפחות בקדנציה זו, עם אריאל כיו"ר רמ"י. "הסכם שוה"ם מהווה את אחד מהמסמכים החשובים שיחתמו על ידי רמ"י. הסכם זה מגדיל את ההיצע באזורי הביקוש ב-60 אלף דירות. אין ספק כי ההסכם מהווה תשתית לשיווק המרכזי של רמ"י ומשרד הבינוי במרכז בשש השנים הקרובות", אמר אריאל.

"כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל ביקשתי כי הסכם זה יהיה בו כדי להביא להגדלת היצע הדירות במרכז מחד גיסא, ומאידך גיסא תישמר הפעילות השוטפת של רמ"י. עמדה זו נובעת מתוך הנחה ברורה כי טיפול במשבר הדיור יכול להתקיים רק כאשר לרמ"י גמישות תפעולית וחופש פעולה ביישום מדיניות הממשלה והמועצה ובין היתר, אפשרות לקבלת החלטות שמשמעותן הפחתת תקבולים מהקרקע בשנים הקרובות", אמר אריאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"