אורי אריאל הסיר התנגדותו: המינהל צפוי לאשר היום את ההסכם לפינוי מחנות צה"ל

ממכתב ששלח שר הבינוי עולה כי דרישותיו לשמירת עצמאותה של רשות מקרקעי ישראל באות לביטוי בהסכם

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד הבינוי הסיר את התנגדותו לחתימה על הסכם שוה"ם 3 לפינוי מחנות צה"ל לנגב - כך עולה ממכתב תמיכה בהסכם שהעביר ביום חמישי שר הבינוי וראש מועצת מקרקעי ישראל, אורי אריאל, אל שאר חברי המועצה. בעקבות זאת נפתחה הדרך לאישור ההסכם, בישיבת המועצה המתכנסת מחר. ואולם, חילוקי הדעות הקשים בין החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו לבין אגף התקציבים במשרד, באשר לאופן הרישום של הוצאות פינוים של הבסיסים, הנאמדים ב–18 מיליארד שקל במשך 30 השנים הקרובות, נותרו בעינם.

במסגרת ההסכם שצפוי להיחתם בין משרדי האוצר, הביטחון ורשות מקרקעי ישראל, שעיקריו כבר אושרו בממשלה, צפויה המדינה לפנות שורה של בסיסים מאזור המרכז בעיקר לאזור הדרום, צעד שיפנה קרקעות לבניית כ–60 אלף יחידות דיור באזור המרכז במשך העשור הקרוב. קבלן הביצוע של הפינוי צפוי להיות משרד הביטחון, שאליו יועברו כשליש מהכנסות המדינה משיווק הקרקע שתפונה.

מאז אושרה הצעת ההחלטה על פינוי מחנות צה"ל בממשלה לפני כחודשיים, עסקו הצדדים להסכם במשא ומתן אינטנסיבי לסגירת הפרטים האחרונים, בניהולו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. אלא שלפני כשבועיים, כאשר נראה היה כי הצדדים להסכם – משרד הביטחון, אגף התקציבים במשרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) – כבר הגיעו להסכמות סופיות, הופיעו שני מכשולים משמעותיים להשלמת החתימה בדמות התנגדויות שהעלו אריאל ועבאדי־בויאנג'ו.

עיקר התנגדותו של אריאל להסכם שהתגבש נגעה ליכולת התפקוד של רמ"י באופן עצמאי, לאור העובדה שהוצאות הפינוי צפויות לצאת מתקציבה. במכתב ששלח יועץ שר הבינוי, אבי מאיר, להנהלת רמ"י, נכתב: "כדי שניתן יהיה להביא הסכם לפינוי מחנות צה"ל מאזור המרכז לאישור בפני מועצת מקרקעי ישראל, יש ליישב את המחלוקות העקרוניות שבין הצדדים עוד בטרם אישור 'ולו עקרוני' של ההסכם. במצב הדברים כיום לא נכון ולא ניתן להציג את ההסכם לחברי מועצת מקרקעי ישראל, מאחר שבהסכם יש עדיין נושאים שבמחלוקת". עוד כתב מאיר: "הסכם שוהם 3 הוא הסכם חשוב להגדלת היצע יחידות הדיור באזור המרכז בטווח הבינוני, ועל כן יש לעשותו ביסודיות תוך הבנה כי פעילותה השוטפת והעצמאית של רמ"י חשובה גם היא לצורך הגדלת היצע יחידות הדיור והורדת המחירים".

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

ביום חמישי האחרון שלח אריאל, הפעם בשמו, מכתב לחברי המועצה שבו הביע תמיכה בעיקרי ההסכם, לאחר שהתקבלו הערות משרד הבינוי. "ביקשתי כי הסכם זה יהיה בו כדי להביא להגדלת היצע יחידות הדיור באזור המרכז מחד גיסא, ותישמר הפעילות השוטפת של רמ"י מאידך גיסא...מתוך הנחה ברורה כי טיפול במשבר הדיור יכול להתקיים רק כאשר לרמ"י גמישות תפעולית וחופש פעולה ביישום מדיניות הממשלה והמועצה, כולל אפשרות לקבלת החלטות שמשמעותן הפחתת תקבולים מהקרקע כגון הנחה באזורי עדיפות לאומית".

ממכתבו של אריאל עולה כי דרישה זו קיבלה ביטוי בהסכם. "הנהלת רמ"י אישרה את ההסכם תוך התייחסות להערותי", כתב אריאל. עם זאת, הוא ציין כי עדיין לא גובש הנוסח הסופי להסכם.

אחת הסיבות לכך שהנוסח הסופי עדיין לא אושר היא שהמחלוקת הקשה שפרצה בין יוזמי ההסכם, בהם אגף התקציבים באוצר, לבין אגף החשבת הכללית, לגבי אופן רישום הוצאות המדינה בפינוי המחנות, עדיין לא באה לידי פתרון. תחילה נשקלה אפשרות לצרף להסכם נספח אשר יחריג את נושא החשבות מההסכם עצמו, אבל בשלב זה אפשרות זו אינה יוצאת לפועל וככל הנראה ההסכם עצמו לא יתייחס כלל לאופן רישום ההוצאות.

מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: אוליבייה פיטוסי

עיקר ביקורתה של עבאדי־בויאנג'ו על ההסכם שגובש מתמקדת באופן שבו מעמיס ההסכם את ההתחייבויות הכספיות הקשורות בפינוי הבסיסים על רמ"י, בשעה שלטענתה אלה צריכות לבוא לידי ביטוי בתקציב הכללי ולפיכך להשפיע גם על יחס החוב־תוצר של המשק כולו.

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה כי "בהסכם זה נשמרה עצמאות תפעולה של רשות מקרקעי ישראל כך שתוכל להפעיל את תכנית העבודה שלה לפי שיקול דעתה. מתקיימת התדיינות עם משרד האוצר על כלי העבודה להגברת השיווקים לשם הורדת מחירי הדירות וטרם סוכמו הבנות. הפרסום בתקשורת לגבי תכנית התכנון אינו משקף את התכנון שלנו".

ממשרד האוצר נמסר: "בהמשך להחלטת הממשלה, צפויה מחר המועצה לדון ולאשר את הסכם שוה"ם 3 המאפשר את פינוי הבסיסים הגדולים במרכז הארץ ושיווק של יותר מ-60,000 יחידות דיור בכעשור. הסכם זה נעשה על בסיס עיקרון הפינוי הכלכלי שנעשה בעבר בפרויקטים אחרים וכל סוגיות הרישום יוסדרו בהתאם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"