דו"ח הדיור |

תמ"א 35 לא מתפקדת - ויעדיה רחוקים מהמציאות

דו"ח המבקר מצא ליקויים בעבודת כל דרגי התכנון: תוכנית המתאר הארצית לא עודכנה, ההעדפה לבנייה בפריפריה נשארה בגדר דיבורים בלבד, וכל מוסד תכנון פועל לפי נתונים שונים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

דו"ח מבקר המדינה מצא ליקויים גדולים בעבודת כל דרגי התכנון - ממשרד הפנים ועד הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה ברשויות המקומיות השונות. כתוצאה מכך, תוכנית המתאר הארצית של ישראל, תמ"א 35, אינה מתפקדת כראוי; חלק גדול מהיישובים נותר ללא תוכניות מתאר או עם תוכניות ישנות; וחסמים מונעים מימוש של תוכניות נקודתיות.

תוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, שאושרה בסוף 2005, נותנת מענה לצורכי גידול האוכלוסייה, צורכי התכנון והבנייה ולמעשה לרוב הנושאים הבוערים מבחינת היצע התכנון בענף הדיור. אך התוכנית קובעת מפורשות כי יש לעקוב אחרי השינויים המתרחשים במדינה, ולשנות את התוכנית בהתאם כל ארבע שנים.

עברו יותר מתשע שנים מאז אישורה של תמ"א 35, וצוות המעקב מטעם משרד הפנים פועל - וכבר הספיק להוציא כמה דו"חות שמראים כי במציאות, אירעו סטיות גדולות מאוד ממה שצויר בתוכנית. עם זאת, התוכנית לא עודכנה אפילו פעם אחת.

בין הסטיות שנמצאו: מחוז המרכז גדל ב–23% מעל ליעדי התוכנית, מחוז ירושלים ב–7% ומחוז תל אביב ב–2%; ואילו במחוזות הצפון, הדרום וחיפה התגלה פער שלילי של 13%–15% בין יעדי התוכנית לבין המצב בפועל, בשל ההגירה המתמשכת ממחוזות הפריפריה למרכז.

צילום: אילן אסייג

הממצאים היו אמורים להוביל לעדכונים בתוכנית, אך רק בדצמבר 2012 העלתה ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, הצעה לתקן חלקית את תמ"א 35. ההצעה עוררה מחלוקת, ובמאי 2013 נקבע במועצה הארצית לתכנון ולבנייה כי השינויים שגיבשה שוורץ נתונים במחלוקת שיש ללבנה - כך שהדיונים על שינויים בתוכנית המתאר עדיין נמצאים בעיצומם, ומדינת ישראל מתנהלת על פי תוכנית מתאר לא מעודכנת.

עוד מצא צוות המעקב כי הפערים הכלכליים-חברתיים בין המרכז לפריפריה גדלים והולכים. זאת, מאחר שלמרות המדיניות הממשלתית, היוזמות הממשלתיות לבנייה ציבורית בין 1995 ל–2008 העדיפו את המרכז, ההשקעות בגליל לא הושלמו וההטבות לרכישת דירה בפריפריה בוטלו. המבקר מסכם: "הממצאים מלמדים על חוסר הצלחתה של הממשלה לאסדר כראוי את שוק הדיור באמצעות הכוונת הביקושים. נקיטת פעולות למיתון הביקושים באזור המרכז, בשילוב הגדלה של מלאי הדירות לאכלוס, עשויה לסייע לוויסות המחירים, ולתרום להשגת יעדי מדיניות התכנון הלאומי".

שאלת מפתח שנדונה כיום במוסדות התכנון השונים היא אם עתודות הקרקע לפיתוח, שמיועדות לבניית מבני המגורים העתידיים, מספיקות - כשרבים טוענים כי אין צבר קרקעות מספיק לבנייה עתידית. צוות המעקב לתמ"א 35 ענה כי קיים מלאי מספיק של עתודות קרקע לפיתוח עד 2030. הבעיה, קבע הצוות, אינה במצאי הקרקעות אלא בחסמים שונים - ולפיכך המליץ על סילוק חסמים ועל שינויים מינוריים בתמ"א 35. רשות מקרקעי ישראל לא הסכימה עם ההערכות. כלומר, מדובר פה שוב במקרה של מסדי נתונים לא תואמים.

המבקר מסיק כי לא היו הסכמות לגבי מצאי הקרקעות לתכנון, וכי חשוב יותר למצות את המאמצים להסרת חסמים מקרקעות מתוכננות מאשר להפשיר קרקעות חדשות. ואכן, בדיקת קצב אישורי הבנייה של תוכניות בניין עיר (תב"ע) הראתה ירידה בקצב התכנון. בעוד שהמדינה נזקקת ל–45 אלף יחידות דיור נוספות בכל שנה, בין 2007 ל–2010 אושרו רק 24 אלף יחידות דיור בשנה בממוצע בלבד. ב–2011 אושרו 33 אלף, וב–2012 הוגדל המלאי בצורה ניכרת לכ–65 אלף יחידות דיור. הפער בין התוספת השנתית הממוצעת של משקי הבית לבין יחידות הדיור שהתווספו בתכנון בין 2007 ל–2012 הגיע בסך הכל לכ–29 אלף יחידות דיור.

וזה לא הכל: כשמשרד המבקר דגם תב"עות ל–47 אלף יחידות דיור שאושרו ב–2012, הוא שב לבעיית החסמים. לכ–60% מהן נקבעו הוראות בתוכנית שמימושן יעכב את הבנייה למשך שנים, וזאת עקב חסמים כגון מתקנים לטיהור מי שופכין, הרחבת כבישים והקמת מחלפים וגשרים.

המבקר מסכם כי "חלק ניכר מהמלאי התכנוני הקיים בפועל בתוכניות המפורטות והמאושרות אינו מאפשר את הגמשת ההיצע בטווח הזמן הקצר. פירושו של דבר הוא שלא יהיו די קרקעות לשיווק, והוצאת היתרי בנייה למספר גדול של יחידות דיור לא תהיה אפשרית. במציאות כזאת, יהיה בלתי אפשרי לווסת את מחירי הדיור באמצעות שינוי בהיצע הדירות, ומגמת העלייה במחירי הדיור עלולה להימשך זמן רב".

בנושא הזמן הנדרש לאישור תב"עות (תוכניות בניין ועיר) מצא המבקר כי אף שלפי חוק התכנון והבנייה אישורי תוכניות אמורים להתבצע תוך 22 חודשים - בפועל הם מתמשכים כשש שנים. מחוזות הדרום (3.2 שנים עד לאישור תוכנית) ותל אביב (3.6 שנים) הם המהירים ביותר, ואילו במחוז המרכז התוכניות מאושרות בתוך כשמונה שנים.

ב–2012 ערך מינהל התכנון בדיקה שמצאה בעיות מבניות, כפל תפקידים בין הוועדות המקומיות למחוזיות, בעיות ארגוניות ועוד - והמבקר הדגיש את הצורך להשלים את התהליך לבחינת השינוי הארגוני בוועדות התכנון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי