האגודה לזכויות האזרח: הממשלה הפקירה את זכותנו לדיור

באגודה מתחו ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו, זאת בעקבות דו"ח המבקר שהאשים את ממשלתו בכישלון בהתמודדות עם משבר הדיור ■ "הדו"ח מראה בצורה ברורה כי המשבר אינו טעות, אלא תוצאה של מדיניות", נמסר, "מדיניות הממשלה גרמה לנטישה המונית של הפריפריה"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"דו"ח המבקר מראה בצורה ברורה כי משבר הדיור אינו טעות, אלא תוצאה של מדיניות. הממשלה הפקירה את זכותנו לדיור, וכשכבר הכירה בבעיה נקטה בצעדים לא נכונים ולא אפקטיביים" - כך נמסר מהאגודה לזכויות האזרח בתגובה לדו"ח.

"הממשלה השלתה את עצמה ואת הציבור שאפשר לפתור את כל משבר הדיור בהגדלת השיווקים ובמסלולים לתכנון מהיר, שיביאו לכך שהשוק הפרטי יוצף בדירות. המבקר פוצץ את האשליה הזאת, וגם את האשליה שכותרות ריקות מתוכן על דיור בר-השגה יובילו לשינוי המציאות. המבקר מצביע על כך שמהלכי המדינה להגדלת ההיצע, שכולם מבוססים על כוחות השוק, נכשלו בצורה נחרצת", נמסר עוד מהאגודה.

לכתבות נוספות על דו"ח הדיור של המבקר:

דו"ח הדיור: ממשלת נתניהו הגיבה לאט, עשתה מעט ונחלה כישלון חרוץ

הממשלה אימצה את המלצות ועדת טרכטנברג - אך נכשלה בביצוען

פרשנות: מחירי הדירות מזנקים? זה לא מזיז לנתניהו

אולמרט: "הגיע הזמן שנתניהו יסתכל לציבור בעיניים ויודה שנכשל"

לטענת אנשי האגודה לזכויות האזרח, "המדינה התפארה שוב ושוב בהגדלת כמות יחידות הדיור המשווקות בקרקעות המדינה, אך מנתוני המבקר עולה כי בשבע שנים פורסמו לשיווק כ–200 אלף יחידות דיור, ובסופו של דבר נחתמו עסקות בגין פחות ממחיצתן. הסיבה פשוטה: המדינה, ששמה את יהבה על היזמים ותאגידי הנדל"ן, גילתה שאלה לא רוקדים לפי החליל שלה, אינם מעוניינים להציף את השוק בדירות - ולכן לא ניגשים למכרזים. בנייה ציבורית או מעורבות משמעותית במימון התחדשות עירונית יכולות היו להביא לשינוי, אך הממשלה מיעטה להכניס את היד לכיס".

האגודה טוענת גם כי "המבקר חשף את מה שטענו הארגונים החברתיים במשך זמן רב - הממשלה משתמשת ב'דיור בר־השגה' ככותרת ריקה מתוכן. במדינות רבות דיור בר־השגה מוגדר דיור מוזל, המיועד למעמד הנמוך והבינוני, שעלותו אינה עולה על 30% מההכנסה של קהל היעד. במדינות אלה משלבים דיור בר־השגה בכל תוכנית בנייה גדולה. רק בישראל, המושג הזה מתאר כל מיני פעילויות שאין בינן לבין דיור בר־השגה כל קשר, כמו מכרזים לבניית דירות קטנות או דיור להשכרה למעמד הבינוני־גבוה, ולא פלא שהצעדים נכשלו".

צילום: שירן גרנות

על ריסוק הפריפריה נכתב בתגובת האגודה כי "לפי תוכניות הממשלה, בעוד חמש שנים הפריפריה היתה אמורה להיות שונה לגמרי ממה שהיא כיום. המבקר מצביע על כך שבפועל מדיניות הממשלה גרמה לנטישה המונית של הפריפריה, מה שהזניק לשמים את המחירים במרכז. המדיניות הזאת נובעת בין היתר מהיחס לפריפריה כחצר האחורית, שאליה נשלחים כל מי שלא יכולים לעמוד בעלויות הדיור במרכז. במקום להשקיע כסף ציבורי בחיזוק הערים בפריפריה ובמאות האלפים שגרים בהן, משקיעה המדינה מיליארדים ביישובים קטנים ואליטיסטיים שסך כל תושביהם מסתכם בכמה אלפי משפחות בלבד".

על תוכנית ה"סופרטנקר לדיור" של נתניהו - הווד"ל, ועדה לדיור לאומי שאמורה לזרז הליכי תכנון ובנייה - כותבת האגודה כי "המבקר חושף את הווד"ל במערומיו. נמצא שמסלול הווד"ל סייע לאישורן של חלק קטן (כחמישית) מיחידות הדיור שאושרו בסך הכל, ושרוב התוכניות המקודמות במרכז, שבו יש ביקושים גדולים, לא התאימו לקידום במסלול זה. יתר על כן, חלק מהתוכניות שאושרו במסלול זה אינן זמינות למימוש בטווח הזמן הקצר. זאת ועוד, החוק מחייב הקמת דיור בר־השגה בפועל עד אוגוסט 2013. מספר יחידות הדיור שאושרו היה נמוך ביותר: רק 1,676 מכלל 25,487 יחידות הדיור שאושרו עמדו בהגדרה של דיור בר־השגה, ומהן רק 433 יועדו להשכרה ואפס לדיור מוזל. הסופרטנקר התגלה כפלופ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב