הממשלה אימצה את המלצות ועדת טרכטנברג - אך נכשלה בביצוען

לדברי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ועדת טרכטנברג ניסחה את הדו"ח על סמך נתונים חלקיים שסיפקה לה הממשלה, שהתעלמו מחסמי תכנון ■ בניגוד להמלצות הוועדה, עד היום לא גובשה מדיניות כוללת וארוכת־טווח בתחום הדיור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מקדיש חלק מהדו"ח שפירסם אמש לבדיקת האופן שבו יושמו המלצותיה בתחום הדיור של ועדת טרכטנברג, שמונתה בעקבות פרוץ המחאה החברתית. מהממצאים עולה כי בעוד שחלק מהסעיפים יושמו חלקית, ישנן גם המלצות שכלל לא בוצעו, אף שאומצו על ידי הממשלה.

באוקטובר 2011 החליטה הממשלה לאמץ את עיקרי המלצות הוועדה בראשותו של פרופ' מנואל טרכטנברג, והטילה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל שר האוצר, יובל שטייניץ, להביא לאישורה הצעות החלטה מפורטות ליישום הדו"ח, ובמארס 2012 אכן אושרו כמה החלטות אופרטיביות.

לכתבות נוספות על דו"ח הדיור של המבקר:

דו"ח הדיור: ממשלת נתניהו הגיבה לאט, עשתה מעט ונחלה כישלון חרוץ

פרשנות: מחירי הדירות מזנקים? זה לא מזיז לנתניהו

האגודה לזכויות האזרח: הממשלה הפקירה את זכותנו לדיור

אולמרט: "הגיע הזמן שנתניהו יסתכל לציבור בעיניים ויודה שנכשל"

בין ההחלטות נקבעו גם יעדי תכנון ושיווק של קרקע לבנייה למגורים, שלפיהם על משרד הבינוי - אז בראשותו של אריאל אטיאס - ועל רשות מקרקעי ישראל ליזום תכנון של 200 אלף דירות בחמש השנים הקרובות על קרקעות מדינה, ולפעול לאישור התוכניות במוסדות התכנון.

כמו כן, הורתה הממשלה למשרד הבינוי ולרשות מקרקעי ישראל "להאיץ את קצב השיווק של יחידות דיור למגורים, באופן שבו ישווקו בחומש הקרוב 200 אלף יחידות דיור במקרקעי ישראל, שמתוכן 40 אלף יחידות דיור לדיור בר השגה". ואולם, המבקר קובע כי לא הושגו יעדי התכנון והשיווק של קרקע לבנייה למגורים, שקבעה הממשלה בהחלטה האמורה.

מבקר המדינה יוסף שפירא בכנס משפטי בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

תגובת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, כפי שזו מובאת בדו"ח, היא כי לוחות הזמנים להשגת היעדים, כפי שנמסרו לוועדת טרכטנברג, "התבררו כלא ריאליים". לטענתו, הסיבה העיקרית לכך היא חסמים רבים בתחומי התכנון והתשתית, שלא איפשרו עמידה בלוח הזמנים המתוכנן — ולפיכך גובשה תוך זמן קצר לאחר מכן תוכנית תכנון ושיווק חדשה ל–55 אלף דירות. משרד מבקר המדינה מעיר כי מהבהרות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, עולה כי ועדת טכרכטנברג גיבשה המלצות על בסיס נתונים חלקיים שהיא קיבלה מהממשלה, "והממשלה קיבלה, כתוצאה, החלטות שהיכולת לממשן מוטלת בספק".

החלטה נוספת שהתקבלה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג נוגעת למסלול הדיור המוזל שהיה קיים באותה העת — מחיר למשתכן. על פי היוזמה, נמכרה ליזמים קרקע במחצית משווייה באמצעות "מכרז הפוך", שבו הזוכה הוא מי שיבטיח את הדירות הזולות ביותר לרוכש הקצה. החלטת הממשלה קבעה כי על רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי להשלים שיווק של 5,000 דירות במסלול זה עד סוף 2012, אך בפועל שווקו 2,600 יחידות דיור בלבד. "למעשה, ניתנו פתרונות דיור למתי מעט מהזכאים, שנהנהו מהטבות כלכליות מרחיבות לכת, שהסתכמו לעתים במאות אלפי שקלים", נכתב בדו"ח המבקר.

המלצה נוספת של ועדת טרכטנברג, שלפיה על הממשלה לגבש מדיניות כוללת וארוכת־טווח לשוק הנדל"ן "בדגש על כיוונים רצויים לפיתוחו ולשגשוגו של המרחב העירוני", לא בוצעה עד היום. ממשלת נתניהו השנייה אמנם החליטה, זמן קצר לאחר השבעתה, להטיל על שר הבינוי דאז, אורי אריאל, "להוביל גיבוש מדיניות דיור ארוכת טווח" — אך ככל הידוע לא פורסם מאז כל מסמך סדור בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"