מצע הדיור של לפיד: מע"מ 0% בפנים; קרקע לעשרות אלפי יחידות דיור תועבר ללא עלות לקבלנים

עוד בתוכנית: הגדלת מספר ועדות התכנון וקידום מיזם ההשכרה לטווח ארוך

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, לא מוותר על תוכנית מע"מ 0. כך עולה ממצע הדיור של מפלגתו, "יש עתיד" שפרסם הבוקר במסיבת עיתונאים סמוך לאתר בנייה בראש העין. בדברי ההסבר נכתב כי "חוק מע"מ אפס נועד להעניק סיוע ממוקד לזוגות הצעירים שנותרו מאחור נוכח משבר הדיור שחל בישראל בעשור האחרון. החוק נותן לזוגות צעירים ממעמד הביניים, אלו הנושאים בנטל, ולחמו במבצע 'צוק איתן', את האפשרות לרכוש דירה בישראל.

כזכור, מדובר בתוכנית לפיה יוכלו רוכשי דירה ראשונה לרכוש דירה בשווי של עד 1.6 מיליון שקל בפטור ממע"מ (הטבה של עד 240 אלף שקל) אם שירתו לפחות 12 חודשים בשירות צבאי, לאומי או אזרחי. החוק אינו כולל הבחנות לגבי אופי השירות (תפקידי לחימה או מטה, שירות צבאי לעומת שירות לאומי וכו') לשם קביעת הזכאות, כך שהקישור שנעשה בין לחימה במבצע ורמת הזכאות להטבה מעט מאולץ. ציבור הלא משרתים זכאי להטבה עבור דירות של עד 950 אלף שקל.

לפיד הציג גם את עיגון מעמד קבינט הדיור – פורום השרים בראשו עמד לפיד כשר אוצר שנועד להתמקד בפתרון משבר הדיור – בחקיקה, וכן הרחבת סמכויותיו. בין היתר נכתב כי יש להכפיף את רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון במשרד הפנים לסמכותו ואחריותו של יו"ר קבינט הדיור, "בכדי לאפשר את ריכוז המערך התכנוני תחת קורת גג אחת באופן שייעל את הליכי התכנון, הבנייה והשיווקים, יוביל להגדלת היצע הדיור בישראל בקצב התואם את הביקושים, לפישוט הליך פינוי ובינוי במרכזי הערים, ולמתן תמריצים לזירוז משמעותי של ההליכים".

אחד העיקרים המעניינים במצע הוא האופן שבו מתכוונת יש עתיד לפעול להגדלת היצע יחידות הדיור בפריפריה: הקצאת קרקע שעדיין לא חלות עליה תוכניות בינוי תקפות, ללא עלות לקבלנים, על מנת שהם יקדמו עליה תוכניות לבניית עשרות אלפי יחידות דיור. בתקופה של 5 שנים, לפי המצע, תוקצה קרקע לבניית 10,000 עד 15 אלף דירות מדי שנה. בתמורה לקרקע יחויבו היזמים לתכנון מהיר, וכן למועדי קבלת היתרים ואכלוס ומחירי גג לדירות.

עוד מציע לפיד מהלך להכפלת ועדות התכנון, "כדי לאפשר את הגברת התפוקה באישור פרויקטים בכלל ומתחמי דיור בהליך מואץ להגדלת היצע הדירות (ותמ"ל) בפרט". עוד לפי המצע, "לוועדת התכנון של מחוז המרכז, בידיה מרוכז עיקר עומס האישורים, יוקמו שתי ועדות נוספות, להאצת ההליכים. באופן דומה יתוגברו ועדות הערר".

עוד כולל המצע המשך קידומן של יוזמות שהעבודה עליהן החלה במהלך כהונתו של לפיד כיו"ר קבינט הדיור, בהן מיזם הדיור להשכרה לטווח ארוך, יוזמת מחיר מטרה שיזם שר הבינוי אורי אריאל, הקמת הרשות להתחדשות עירונית, המשך קידום חוק שכירות הוגנת שיזמה ח"כ סתיו שפיר ועוד.

"לפיד בורח מאחריות"

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי לפיד: כי "לשיטתו של לפיד - כולם אשמים בעליית מחירי הדיור, כולם מלבד שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור. תזכורת: במשך שנתיים כיהן יאיר לפיד כשר אוצר וכראש קבינט הדיור. לרשותו של לפיד עמדו סמכויות מרחיקות לכת ואת כל הכלים האפשריים להורדת מחירי הדיור.במקום זאת, שר האוצר הכושל בחר לעכב את ת'כנית 'מחיר מטרה' ותקע את מעבר בסיסי צה״ל לנגב, מהלך שיכול היה לייצר כ-100 אלף יחידות דיור באיזורי הביקוש ולהוריד באופן דרמטי את מחירי הדיור".

עוד טענו בליכוד כי "למעשה, לפיד טירפד כל תכנית רצינית שיכולה הייתה להביא תוצאות וזאת רק כדי לא להודות שתכנית מע״מ אפס שהגה לצרכי יחסי ציבור הייתה כישלון מוחלט לפי כל הערכה מושכלת והייתה עלולה להביא לעליית מחירים נוספת ולבזבוז כספי ציבור".

ב"כולנו" מתחו ביקורת על תכנית הדיור השלישית של יאיר לפיד וטענו כי "לפיד מפחד מדו"ח המבקר. בורח מאחריות לכישלון. מדובר בניסיון לטשטש את המחדל האישי. לפיד קרא את טיוטת דו"ח המבקר ונבהל. כעת הוא מנסה להפיל את כישלונו המהדהד בפתרון משבר הדיור רק על נתניהו. מדובר במחסור חמור במודעות עצמית והבנת המציאות הכלכלית. לפיד איבד קשר עם המציאות ועם מעמד הביניים. הוא האשם העיקרי בטיסת מחירי הדיור בשנתיים האחרונות. הוא ולא אחר.

"היום הוא מוחק את תכנית מע"מ 0 מודה בכישלון ומוכר שקר חדש לציבור. זה עוד מאותו הדבר: עוד הבטחות עוד קסמים, עוד אפס מעשים. מוטב להזכיר ללפיד שבתקופתו באוצר טסו מחירי הדיור ביותר מ-17% וכל זוג צעיר הקריב 160 אלף שקל על מזבח הדירה. זו דוגמה אחת מיני רבות לתרומתו של לפיד למחיקת מעמד הביניים. כולנו תדאג להביא את פרק מחדלי לפיד לידיעת הציבור הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?