האבסורד הגדול: מי תוקע את התוכנית לבניית 60 אלף דירות באזור המרכז

חודש לפני הבחירות: שר הבינוי אורי אריאל מעכב את הבאת הסכם פינוי מחנות צה"ל לאישור מועצת מקרקעי ישראל ומתנה זאת בתוספת למשרדו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תוכנית הדגל שניסה להוביל בקדנציה האחרונה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעברת בסיסי צה"ל מאזור המרכז אל הנגב, עלולה לנחול כישלון צורב שבועות ספורים לפני הבחירות לכנסת.

לכישלון צפויות להיות השלכות דרמטיות על המאמצים להגדיל את היצע הדירות באזורי הביקוש. על פי הסכם שגובש, בשטח הבסיסים צפויות להיבנות 60 אלף יחידות דיור בעשור הקרוב. ואולם על פי המסתמן, דווקא שר הבינוי, אורי אריאל - מי שאמור לעמוד בראש מאמצי הממשלה להגדיל את היצע הדירות - הוא זה שצפוי לחתום על תעודת הפטירה של היוזמה.

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

בימים האחרונים בולם אריאל את השלמת הסכם "שוהם 3" לפינוי בסיסי צה"ל - ובהם צריפין, סירקין, תל השומר ושדה דב. זאת, אף שלפני חודש וחצי אושרו עיקרי ההסכם בהצבעה פה אחד בממשלה, בתמיכת אריאל; ואף ששלושת הגופים שאמורים לחתום על ההסכם - משרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) - הגיעו ביניהם להסכמות על הנוסח המפורט להסכם.

העימות סביב ההסכם הגיע לשיא ביום שני, בדיון מרתוני לגיבוש הסכמות סופיות שנערך עד שעות הלילה המאוחרות בלשכתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. בדיון סירב אריאל לתמוך בהסכם בתצורתו הנוכחית. לדברי נוכחים בישיבה, התנה השר את הסכמתו לחתימה בשורת דרישות שנוגעות לתקציב משרד הבינוי ל–2015, חרף היותו שר בממשלת מעבר, ואף שהתקציב לא אושר בכנסת, ולא ברור אילו שינויים יחולו בו בעקבות הבחירות. עוד דרש אריאל כי יוגדלו התמיכות בעידוד הבנייה הכפרית.

"הסכם שאמור להוביל לבניית 60 אלף יחידות דיור במרכז על סף אישור, ושר הבינוי עסוק בפוליטיקה קטנה ובשטויות", אמר בכעס אחד הגורמים. "הרי אין שום סיכוי שמישהו יוכל לאשר לו העברות תקציביות ארבעה שבועות לפני בחירות, כי אין ממשלה. זו דרישה מיותרת ומגוחכת".

התנגדות אריאל למהלך באה לאחר ביקורת שמתחה ביום ראשון החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, על חלק מההסכם המתגבש. את עיקר הביקורת מיקדה החשכ"לית באופן רישום החוב הצפוי להיווצר מעלויות הפינוי של המחנות, שלדבריה אינו מקובל על האגף שבראשו היא עומדת. עם זאת, עמדתה של החשכ"לית לגבי היוזמה חיובית, והיא רואה את כמה הבעיות הקיימות בו בנות פתרון.

"עדיין יש 
נושאים במחלוקת"

מבחינת אריאל, נראה כי הדברים שונים. ביום ראשון נפגש אריאל עם עדיאל שימרון - הממלא את מקומו של בנצי ליברמן בראשות רמ"י, כדי לדון בפרטי ההסכם. זמן קצר לאחר מכן שלח גם יועץ שר הבינוי אבי מאיר מכתב ובו השגות על ההסכם המתגבש.

"כדי שניתן יהיה להביא הסכם לפינוי מחנות צה"ל מאזור המרכז לאישור בפני מועצת מקרקעי ישראל, יש ליישב את המחלוקות העקרוניות שבין הצדדים עוד בטרם אישור 'ולו עקרוני' של ההסכם", כתב מאיר. "במצב הדברים כיום, לא נכון ולא ניתן להציג את ההסכם לחברי מועצת מקרקעי ישראל, מאחר שבהסכם יש עדיין נושאים שבמחלוקת". בין הנושאים שבמחלוקת ציין מאיר גם את הביקורת שהביעה באותו יום החשכ"לית.

ואולם עיקר הדאגה שהביע מאיר נגעה לשימור יכולתה של רמ"י להתנהל באופן עצמאי - מבלי להיות משועבדת כולה מבחינה תקציבית להעתקת המחנות. במכתב נרמז כי במשרד הבינוי חוששים שהפניית עיקרי התקציב של רמ"י לכיוונים אלה, לא תאפשר לה לקיים מספר רב של מכרזי קרקע לדיור בר השגה, ובפרט מכרזי מחיר מטרה. "הסכם שוהם הוא הסכם שחשוב להגדלת היצע יחידות הדיור באזור המרכז בטווח הבינוני ועל כן יש לעשותו ביסודיות, תוך הבנה כי פעילותה השוטפת והעצמאית של רמ"י, חשובה גם היא לצורך הגדלת היצע יחידות הדיור והורדת המחירים".

התכנית העתידית בצריפיןצילום: ברוידא מעוז אדריכלים

תזמון רגיש 
מאין כמוהו

תזמון העלאת ההתנגדויות - ארבעה שבועות לפני הבחירות - רגיש מאין כמוהו. אם לא יגיעו הצדדים להסכמות, צפויה החתימה להתעכב עד לאחר הבחירות לכנסת וכינונה של הממשלה הבאה, כלומר, עד מאי־יוני לפחות. בנוסף, כלל לא בטוח שמקבלי ההחלטות בממשלה הבאה, יסמכו ידיהם על ההסכמות שכבר הושגו. מכאן שמשמעות ההתנגדויות עשויה להיות קבורתו של המהלך, שהיה יוזמת הדגל של נתניהו בתחום הדיור בקדנציה החולפת, וששנה של עבודה מאומצת מצד עשרות פקידים הושקעה בו.

בעקבות הפרסום על התנגדותה של החשכ"לית בראשית השבוע, מסר האוצר כי ביקורתה של עבאדי־בויאנג'ו עניינית לחלוטין, והושמעה על ידה גם תוך כדי תהליך העבודה על ההסכם ולא רק באחרונה. עם זאת, באגף התקציבים באוצר הורמו לא מעט גבות על רקע תזמון הוצאת המכתב ביום ראשון האחרון, רגע לפני שלב החתימה.

מלשכת שר הבינוי נמסר בתגובה כי "אנחנו תומכים בהסכם שוהם, שהוא הסכם חשוב מאין כמוהו. הנושא מופיע ברשימת הנושאים לדיון בישיבה הקרובה של מועצת מקרקעי ישראל, ב-3 במארס, והוא צפוי להיות הנושא המרכזי.

"עם זאת, יש כמה סוגיות בהסכם שבהן נדרש שיפור. בראש וראשונה - לא ניתן שעצמאות המינהל, ויכולתו לשווק קרקעות בעתיד תיפגע. לכן, טרם הפצנו את הצעת ההחלטה למחברי המועצה לקראת הדיון, ונעשה זאת לאחר הכנסת התיקונים והשיפורים הנדרשים בהסכם.

"אין כל התניה של הסכמתנו להסכם בהעברות תקציביות של האוצר למשרד. בישיבה אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה סוכם שנעביר לאגף התקציבים את הרשימה המלאה של התקציבים הדרושים למשרד הבינוי כדי שיעמוד ביעדי שיווק הקרקעות ב-2015, וכך נעשה".

התכנית לשדה דבצילום: הדמיה: אדריכל ארי

הדד-ליין לגיבוש הסכם מפורט חלף

בינואר אישרה הממשלה פה אחד את הצעת ראש הממשלה לתוכנית רחבת היקף לפינוי מחנות צה"ל מאזורי הביקוש ולהמשך מעבר צה"ל לנגב. במסגרת ההחלטה אמורים מרבית בסיסי המרכז להתפנות, בין היתר אל שני בסיסי ענק חדשים שייבנו — בסיס התקשוב בבאר שבע ובסיס אמ"ן בסמוך לצומת שוקת. עלות התוכנית המוערכת היתה על פי התחשיב שהוצג כ–18.5 מיליארד שקל, בפרישה על פני קרוב ל–30 שנה — עד 2043. עוד קבעה ההחלטה כי הסכם מפורט יגובש בין הצדדים בתוך 21 יום — תקופה שחלפה זה כבר.

במסגרת התוכנית, שתיושם בעשור הקרוב, תוקם חברה ממשלתית שתנהל לצד מערכת הביטחון את פינוי המחנות ואת בניית המחנות החדשים. התקציב לפרויקט נשען על תקבולי שיווק הקרקע של המחנות. את התוכנית גיבשו בשנה האחרונה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, עם ראש אגף תקציבים באוצר, אמיר לוי, מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, ראש רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, סגן ראש אגף תקציבים, ערן ניצן, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ.

מלבד כ–60 אלף יחידות שאמורות היו להיבנות על קרקע שתפונה, אמור היה ההסכם להסיר חסמים לבניית אלפי יחידות דיור נוספות בקרקעות שהימצאותן בסמוך לבסיסים צבאיים מנעה פיתוח ושיווק שלהן.

בישיבת הממשלה שבה אושרה ההחלטה אמר נתניהו כי "הממשלה תקבל היום החלטה, אני חושב שהיא היסטורית, בעניין כפול: האחד, פיתוח הנגב, והשני, פינוי מחנות צה"ל מאתרי נדל"ן במרכז. אנחנו מורידים דרומה את בסיסי ההדרכה של צה"ל, את בסיסי המודיעין והתקשוב. זה מחולל מהפכה אדירה בנגב, חברות בינלאומיות ואוכלוסייה חזקה יירדו לנגב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר