החשבת הכללית מתנגדת לחלק מעקרונות יוזמת מעבר בסיסי צה"ל לנגב

מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "השימוש בתמורות ממכירת קרקע לא נפתר ומהווה סוגיה משמעותית ביותר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הפתיעה היום (א') רבים בצמרת רשות מקרקעי ישראל, משרד ראש הממשלה ואף במשרד האוצר עצמו, כאשר שלחה מכתב התנגדות חריף לחלק מעקרונות ההסכם המתגבש לפינוי בסיסי צה"ל לדרום הארץ. המדובר בהסכם אשר אמור להיחתם בין מערכת הביטחון, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ואשר את עיקריו אישרה הממשלה בראשית ינואר.

במכתב ששלחה עבאדי-בויאנג'ו אל מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי, מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, ומנהל החטיבה העסקית ברמ"י עדיאל שמרון, פרטה החשבת הכללית כמה השגות של האגף בראשו היא עומדת על ההסכם.

בין היתר, הסתייגה עבאדי-בויאנג'ו מאופן רישום ההוצאות של פינוי בסיסי צה"ל, כחובות של רמ"י אשר אינם נכללים בחוב הלאומי, בשל ההסתמכות על ההכנסות העתידיות של שיווק קרקעות בסיסי צה"ל במרכז הארץ, על מנת לממשן את בניית בסיסי צה"ל החדשים בדרום. עוד ביקרה עבאדי בויאנג'ו את העקרון המרכזי בהסכם - הסתמכות על ההכנסות העתידיות של שיווק קרקעות בסיסי צה"ל במרכז הארץ על מנת לממשן את בניית בסיסי צה"ל החדשים בדרום.

"המתודולוגיה של שימוש תקציבי בתמורות מכירת קרקע, ובמיוחד לאור מהותיות הסכומים בהסכם שבנדון נמצאים בתהליכי בירור אל מול הגורמים הרלוונטיים", כתבה, "נושא זה עדיין לא נפתר ומהווה סוגיה משמעותית ביותר". עוד לדבריה, "אנו סבורים כי אין להעמיס עלויות מימון מכל סוג שהוא על הכנסות מכירת הקרקע. ככל שיהיו הוצאות כאמור, יש לתקצב אותן באופן ישיר... ויקבלו ביטוי ביחס חוב-תוצר. אנו מתנגדים לאפשר לחברה ממשלתית לצבור חובות או לקחת אשראי ללא אישור החשב הכללי באוצר".

מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית במשרד האוצר

עיקרון נוסף שלו מתנגדת עבאדי-בויאנג'ו, הוא חוסר הפיקוח על משרד הביטחון, אשר במסגרת ההסכם יורשה לנהל את תקציב המעבר באופן כמעט עצמאי.

ואולם בכירים הקרובים לנושא הביעו תמיהה רבה על המכתב ובעיקר על מועד שליחתו, בעיקר משום שעקרונות ההסכם גובשו במשך חודשים ארוכים בטרם הובאו לאישור ההשלה בראשית ינואר, במהלך דיונים רבים שבהם לקחו חלק גם אנשי החשכ"ל. התמיהה מתגברת לאור היותה של עבאדי-בויאנג'ו אחת הדמויות המקרובות יותר לראש הממשלה בנימין נתניהו במשרד האוצר, ובהתנגדותה כעת יש כדי לפגוע בפרויקט מעבר המחנות דרומה – נושא שעמד בראש החודשים האחרונים בראש סדר היום של ראש הממשלה. אותם גורמים העריכו כי ייתכן וההסבר להתנגדות נעוץ בקרבות האגו המפורסמים בין שני האגפים המרכזיים באוצר – התקציבים והחשכ"ל, וכי ייתכן שעבאדי-בויאנג'ו חשה שהעמדות של האגף בראשו היא עומדת לא הוטמעו מספיק בהליך העבודה על ההסכם.

מנגד, מתעקשים גורמים אחרים כי ההערות של עבאדי-בויאנג'ו מקצועיות לחלוטין, וניתנו לראשונה לפני זמן רב, אך לא זכו להתייחסות הולמת, ולכן לא נותרה לה ברירה אלא להוציא את המכתב.

הממשלה אישרה ב-4 בינואר את התוכנית הנרחבת לפינוי מחנות צה"ל מאזורי הביקוש, שעלותה המוערכת היא כמה עשרות מיליארדי שקלים. עם זאת על פי ההערכות צפויות הכנסות המדינה מהמהלך, בעיקר באמצעות שיווק הקרקע, לכסות את ההוצאות.

את התכנית הגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה יפונו מתחמי הבסיסים הממוקמים במתחמי ביקוש ובהם: צריפין, סירקין, מחנה השלישות ברמת גן וזאת במטרה לפנות קרקע לבניית כ-60 אלף יחידות דיור. בפתח אותה ישיבה אמר נתניהו כי "מדובר בהחלטה היסטורית בעניין כפול: האחד, פיתוח הנגב, והשני, פינוי מחנות צה"ל מאתרי נדל"ן במרכז הארץ. ההחלטה הזאת היא מבורכת. אנחנו מורידים דרומה את בסיסי ההדרכה של צה"ל, את בסיסי המודיעין והתקשוב. זה מחולל מהפכה אדירה בנגב".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "עמדותיה המקצועיות של החשבת הכללית הובעו טרם החלטת הממשלה ובמהלך גיבוש ההסכם. אנו דוחים את האמור המשולל כל קשר לעובדות. החשבת הכללית פועלת ממניעים מקצועיים בלבד כפי שהם פורטו במכתבה הנדון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר