עיריית ת"א הפקידה תוכנית להקמת 1,000 יחידות דיור בתחנה המרכזית הישנה

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אישרה את מסגרת התכנית, אותו מקדם מהנדס העיר לשעבר, דני קייזר, והמליצה לוועדה המחוזית לאשרה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הוועדה המקומית תל אביב-יפו המליצה היום (ד') לוועדה המחוזית להפקיד תכנית בניין עיר לאזור התחנה המרכזית הישנה בעיר, במה שמכונה "תכנית מתחם השומרון". התכנית, המתפרשת על פני כ-78 דונם, מייעדת את האזור למתחם מעורב של דיור ותעסוקה, בעיר בצורה של מגדלים.

התכנון אותו מוביל מהנדס העיר לשעבר, אדריכל דני קייזר, עם צוות יועצים, כולל עירוב שימושים של תעסוקה, מגורים, מסחר ומוקד תרבותי לאזור כולו. התכנית כוללת רצף מעברים להולכי רגל ורוכבי אופניים וכן הסדרת מערך התנועה לצורך חיבור של תנועת הרכבים והתחבורה הציבורית ושילובם עם מערכת הצירים הירוקים העירונית.

כל זאת, בהתאם לעקרונות תכנית המתאר החדשה המופקדת לעיר, על פיה מיועד המתחם לשמש כמרכז תעסוקה, מסחר ומגורים, כולל מבני ציבור ושטחי ציבור פתוחים.

התכנית מחלקת את השטח ל-8 מתחמי תכנון חדשים הכוללים בינוי המערב שימושים של תעסוקה, מגורים, מסחר ומבני ציבור: המבנים שבין רחוב השרון לדרך בגין, שכיום כולל חניונים, יתאפיינו בבנייה אינטנסיבית, התואמת את המשך מרכז העסקים הראשי (המע"ר) במגדלים עד 30 קומות, חלקם בשילוב עד 25% מגורים ויכללו חזית מסחרית רציפה מלווה בקולונדה (קירוי).

תכנית מתחם השומרון בתל אביב. הדמיה: משרד קייזר אדריכל

המבנים אשר יפנו לרחוב השומרון, הגדוד העברי והגליל יתאפיינו בדגש לבניה למגורים, כאשר כל קומות הקרקע יהיו בשימושים מסחריים או ציבוריים. יינתן דגש רב ליצירת מרחבים פתוחים איכותיים לטובת בנייני המגורים במתחם.

שני מגרשים לאורך שביל עכו, שכיום יש לאורכו פחונים ומבנים קטנים, ייועדו לשטחים ציבוריים וכוללים את שימור בית הבאר והצמחייה הייחודית שסביבו. כמו כן, במסגרת שטחי הציבור יוקם מבנה קהילתי חדש שישמש את צרכי הקהילה המקומית בהיקף של כ-1,000 מ"ר. המתחם כולל בתוכו מרחב ציבורי פתוח ככיכר עירונית.

סך השטחים המוצע עומד על כ-280 אלף מ"ר, שעד 40% מהם ייועדו למגורים ו- 60% שטחי תעסוקה ומסחר. היקף יחידות הדיור המוצע מוערך בכ-1,000 יחידות דיור בתמהיל שיאפשר עד 20% דירות קטנות, 20% דירות גדולות ו-60% דירות בגודל ממוצע של 80 מ"ר עיקרי.

התוואי הירוק של הרכבת הקלה יעבור על רחוב השומרון, ולהערכת הוגי התכנית, הוא ייתן מענה לרצף תחבורה ציבורית. תקני החניה ומערך צירי הולכי הרגל ורוכבי האופניים מסתמך על סמיכותה של תחנת הרכבת הקלה - הקו הירוק בצומת לוינסקי ושד' הר ציון. התכנית כוללת יצירת מערך תנועה להולכי רגל ליצירת קשר זמין ורציף בין מתחם התעסוקה שבמתחם חברת החשמל ממערב למארג הרחובות שבין רחוב החשמל, לבונטין, מקווה ישראל ויהודה הלוי, בואכה שדרות רוטשילד.

לפני מספר חודשים החל הליך מכרז למכירת 5 חלקות מקרקעין בשטח כולל של 40 דונם, המהווים כמחצית ממתחם התכנון של התחנה המרכזית הישנה. הליך זה מתקיים במקביל לקידום התכנון הכולל למתחם, אשר לאחר אישור הועדה המקומית יובא בהקדם לאישור הוועדה המחוזית.

תכנית מתחם השומרון בתל אביב. הדמיה: קייזר אדרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"