"תוכנית תעש אינה מספקת פתרונות תחבורה סבירים לבעיות שהיא מעוררת"

לטענת חוקר מטעם עיריית רמת השרון, התוכנית - שיישומה יביא להוספת 100 אלף תושבים לערי השרון - אינה כוללת התאמות בתחום התעבורה לגידול הצפוי באוכלוסייה  התוכנית מסתמכת על בדיקה ישנה, שאף היא מצביעה על כשלים צפויים במערכת התחבורה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"רמת הבדיקות שנערכו לתוכנית תעש אינה מספקת והתוכנית אינה מציעה פתרונות סבירים לסוגיות התחבורתיות שהיא מעוררת" - כך כתב עדי זלינגר, חוקר שמינתה עיריית רמת השרון לבדיקת ההשלכות התחבורתיות של תוכנית תעש. הדברים מופיעים בדו"ח שהוציא זלינגר על התוכנית, הנדונה בימים אלה בוועדת העררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

תוכנית תעש, המכונה "קדמת השרון", כוללת בנייה של כ–23 אלף יחידות דיור על שטח של כ–7,500 דונם, שעל רובם פועלים מפעלים של תעש. לאחר הפקדתה ביוני 2012 בוועדה המחוזית המשותפת לתכנון ובנייה, שהוקמה לצורך טיפול בתוכנית, היא נתקלה בכ–600 התנגדויות. החוקר זאב עמית מונה על ידי משרד הפנים כדי לבחון אותן. בין המתנגדים תושבים מהערים הסובבות את מתחם תעש, ובמיוחד מרמת השרון והרצליה, וכן גופים ירוקים, ועיריות הוד השרון, הרצליה ורמת השרון.

עמית הכניס לתוכנית שינויים שהגדילו את צפיפות הבנייה, ובכך הביא לאישורה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון - מה שהוביל את שלוש העיריות, לצד גופים המתנגדים לתוכנית, בהם עמותת ריב"ה (ריאה ירוקה בתעש השרון) ותנועת אומ"ץ, לערער על קביעות החוקר, ואף לבקש את ביטול מינויו עקב ניגוד עניינים לכאורה. לטענתן, לעמית יש קשרים ענפים עם רשות מקרקעי ישראל, שהיא בעלת הקרקע והיוזמת של תוכנית תעש.

הדמיית השכונה שצפויה להיבנות במתחם תעש ברמת השרוןצילום: מינהל מקרקעי ישראל

ועדת העררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה קבעה בעניין ביטול מינויו של החוקר, כי תכריע בעניין בשלב מאוחר יותר - וכי ראשית היא מעוניינת לדון בעררים לגופם.

ביום חמישי שעבר התקיים דיון נוסף בעניין, שבו המשיכו המתנגדים לשטוח את טענותיהם נגד התוכנית ונגד החוקר. בין השאר דרשה ממלאת מקום ראש עיריית רמת השרון, שירה אבין, לקיים סקר סביבתי מקיף לפני התכנון.

"סדר העדיפויות של המדינה הוא לא מובן וגובל באבסורד", אמרה אבין. "בראש סדר העדיפויות צריכים לעמוד בריאות הציבור והמשמעויות של זיהום הקרקע. במקרה של מתחם תעש, רב הנסתר על הגלוי - ולכן דרישתנו לבצע ראשית סקר סביבתי מקיף היא בגדר חובה לכל מי ששלום הציבור בראש מעייניו".

בין השאר הגישה עיריית רמת השרון דו"ח על השלכות התעבורה של התוכנית, שתוסיף לערי השרון כ–100 אלף תושבים. כאמור, על פי הדו"ח, אין בתוכנית תעש פתרונות לסוגיות התחבורתיות הרבות שהיא מעוררת.

החוקר זלינגר כתב כי הטענות שהועלו בתוכנית, שלפיהן אפשר להסתמך על בדיקה תחבורתית שנעשתה למחוז תל אביב ודרום השרון ב–2008, אינה נכונה, מפני שתוכנית מתאר גדולה כל כך כמו תוכנית תעש מחייבת התייחסות לבעיות שייווצרו בעקבותיה, והצגת פתרונות לבעיות האלה. עוד כתב החוקר כי גם בבדיקה ההיא התברר כי ב–2020 יירשמו עומסי יתר בצירים הראשיים בכניסה לתל אביב: נתיבי איילון, דרך נמיר, רחוב אבן גבירול ושדרות רוקח.

עוד עולה מאותה בדיקה כי בכביש 5 בכיוון מערב, נפח התנועה יעבור את הקיבולת. "הבדיקה מוכיחה שמערכת הדרכים אינה מסוגלת להעביר את נפחי התנועה הצפויים, והיא תקרוס", כתב זלינגר. "כבר כיום הכניסות הצפוניות לתל אביב פועלות ברמת שירות נמוכה, ובשעת השיא נוצרים עומסי יתר ויש עיכובים בנסיעה - אבל הבדיקה התחבורתית מוכיחה עד כמה גרוע יותר יהיה המצב בעתיד".

בישיבה עצמה הזהירה אבין כי עקב העומס התחבורתי, רמת זיהום האוויר ברמת השרון כבר נמצאת ברמה גבוהה, וברור שתוספת משמעותית של כלי רכב רק תחריף את המצב. "תוספת של 23 אלף יחידות דיור ללא תוכנית תעבורתית מוסדרת, שתוכיח כי יש ביכולתה לפתור מצוקה קשה זו כבר כיום, תהפוך את הנסיעה בכבישים אלה בעתיד לגיהנום של ממש ולסכנה בריאותית חמורה", הוסיפה אבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"