"מהנדסת העיר, הפרויקט מושחת": כך ניתן היתר בנייה לא חוקי לפרויקט בלב רמת גן

תכתובות מייל בין סגנית מהנדס העיר רמת גן לבכירים בעירייה מעלות האשמות בדבר אי סדרים במתן היתר בנייה לפרויקט מגורים בעיר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מגרש צנוע של 450 מ"ר ברחוב החי"ל בלב רמת גן נהפך באחרונה לזירת התגוששות מרובת יצרים ואינטרסים, שבה מעורבים כמה בכירים בעירייה, ובהם בכירי אגף ההנדסה בה. כשלים חמורים שהתגלו באופן קידומו של פרויקט תמ"א 38 שנבנה במקום, שעליהם אין חולק, הביאו למחול שדים שבו מעורבים פוליטיקאים ואנשי מקצוע כאחד, המנגחים אלה את אלה תוך הטחת האשמות זה בזה. גם אם רק חלק מההאשמות האלה יתבררו לבסוף כנכונות במסגרת חקירת המשטרה המתנהלת בימים אלה, הרי שלתושבי העיר יש סיבה טובה להיות מודאגים מהאופן שבו מתנהלת העירייה.

נקודת ההתחלה היא בעובדות שעליהן אין חולק: ב–20 בנובמבר 2014 חתמה מהנדסת העיר, עליזה זיידלר־גרנות, על צו הפסקת עבודה מינהלי לפרויקט תמ"א 38 שקודם במגרש ברחוב החי"ל 9. זהו מיזם לבניית בניין של שבע קומות ו–21 דירות, שאותו קידם תושב העיר ניסים ברדה, במקומו של בית צמוד קרקע בן יחידה אחת ששכן על המגרש קודם לכן.

צילום: עופר וקנין

מי שסבור כי מדובר במספר רב של דירות עבור מגרש בן פחות מחצי דונם, עשוי למצוא נחמה בכך שמדובר בצמצום של מספר הדירות לעומת המספר שאושר בעבר לבניין, 26, שבוטל בעקבות פסילתה לפני כשנה של תוכנית האב העירונית לביצוע תמ"א 38, שלא הגבילה כלל את הצפיפות.

הצו ניתן בעקבות תלונה שהתקבלה במחלקת הפיקוח על הבנייה מצד אחד השכנים. פקחי העירייה שנשלחו למקום מצאו כי החפירה נעשית שלא על פי התוכנית שאושרה לפרויקט - אלא מבוצעת בתוך שטח שהופקע מהמגרש לטובת הציבור, ושהיה מיועד למדרכה. כלומר, היזם חופר את מרתף החניה ויסודות הבניין בתוך שטח ציבורי. עבריינות של היזם שנמנעה ברגע האחרון בזכות עירנות השכנים? לא ממש. בדיקה שנערכה מייד לאחר מתן הצו העלתה ממצאים חמורים ומביכים למדי מבחינת עיריית רמת גן.

כרמל שאמה הכהןצילום: ניר קידר

החפירה שביצע היזם ברדה נעשתה אולי שלא בהתאם לתוכנית, אך בהחלט בהתאם להיתר הבנייה שניפקה עבורו מחלקת הרישוי של העירייה כחודשיים קודם לכן, ושעליו חתומים מהנדס העיר באותה העת, חיים כהן (שפרש מאז והוחלף על ידי זיידלר־גרנות; נ"ב), וכן על ידי יו"ר ועדת התכנון והבנייה המקומית וסגנית ראש העיר, עו"ד אביבית מאור־נמרודי.

הימים הבאים הוקדשו לחקירת התקרית, תוך שצו הפסקת העבודות עודו בתוקף, ואת מטלת חקירת הליקויים שנפלו בהיתר הטילה זיידלר־גרנות על סגניתה, סיגל חורש. כמה ימים לאחר מכן, העבירה חורש לזיידלר־גרנות וליועץ המשפטי של העירייה, דוד שואקה, דו"ח בדיקה של ההיתר, ובו שורת ליקויים וחריגות נוספות. בין היתר התגלה כי קווי הבניין מצויים במרחק קטן מכפי שאמורים היו להיות מגבולות המגרש (וקרובים הרבה יותר לבניינים הגובלים). עוד נמצא כי הקטנת מספר היחידות שהתבקש היזם לבנות, מ–26 על פי התוכנית המקורית ל–21, נעשתה באופן שמעורר חשד כי מייד עם תום הבנייה יחולקו הדירות מחדש כדי למקסם את מספר הדירות.

רחוב החי"ל רמת גן צילום: עופר וקנין

בעקבות הממצאים שהעבירה חורש, כתבה מהנדסת העיר בתפוצה רחבה לכל בכירי העירייה, בהם סגנית ראש העיר מאור־נמרודי והממונה על תחום התמ"א 38 בעיר, האדריכלית רותי שרת: "דו"ח חמור מאוד... רותי, אני מבקשת להפסיק לאלתר את עבודתה של הבודקת. ליקויים מסוג זה אינם טעות גרידא או בלבול, אלא חוסר מקצועיות מוחלט, אם נלך לקולא".

תשובתה של שרת, מנכ"לית חברת פורום שרת, המעניקה שירותים במיקור חוץ לעירייה, לא איחרה להגיע - ולצד ההסברים הטכניים לגבי אופן השתשלות העניינים שהביא לכשל, כללה כמה משפטים שאמורים להדיר שינה מעיניו של כל תושב רמת גן, בפרט אם הוא עצמו מתגורר בפרויקט תמ"א או בסמיכות לאחד כזה: "יש לציין שהגישה של מהנדס העיר היוצא (חיים כהן; נ"ב) היתה לכל אורך הדרך של 20%–80% — כלומר, ייתכן כי יהיו 20% טעויות. המקרה הזה כנראה שנפל ב–20% האלה", כתבה שרת. "ההיתר הופק ביום שבו הצוות המקצועי הבכיר לא נכח בעירייה. ההיתר נמסר לכהן ולאביבית (מאור־נמרודי, סגנית ראש העיר; נ"ב), תוך שנאמר מפורשות שהגרמושקה לא נבדקה על ידי מי מהצוות הבכיר".

צילומי התכתבויות צילום: ללא קרדיט

יחסים מיוחדים בין יזם הפרויקט לסגנית ראש העיר

ההערה האחרונה של שרת, בדבר אי־בדיקת ההיתר, מכוונת להשתלשלות אירועים מוזרה שהתרחשה חודשיים קודם לתחילת החפירה בפועל, בספטמבר 2014, שגם עליה ניתן ללמוד בעיקר מתוך שורת תכתובות פנימיות בין הגורמים השונים באגף ההנדסה בעירייה. תחילתו בהתכתבות ישירה שנערכה ב–3 בספטמבר בין פקיד בדרג זוטר במחלקת הרישוי לבין סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת התכנון והבנייה, עו"ד מאור־נמרודי, שבה הוא מדווח לה על התקדמותו בהוצאת דו"ח האגרות לפרויקט בחי"ל 9, ונענה על ידה: "תודה רבה, עוד כמה זמן לדעתך?"

כמה ימים לאחר מכן, ב–8 בספטמבר, שולח אותו עובד למאור־נמרודי הודעת מייל בנוסח הבא: "אביבית שלום, ברצוני לעדכן אותך כי הכנתי אתמול את ההיתר לבקשה של החי"ל 9. הבקשה טרם נבדקה, והועברה אליך ולחיים כהן לחתימות. ניסים (ניסים ברדה, היזם; נ"ב) יושב בחוץ ולא מוכן ללכת עד לקבלת ההיתר. איילת לא נמצאת מחר, וכנראה שגם עמרי לא, סיגל חורש לא מוכנה לבדוק את ההיתר בלחץ. אנא תגובתך להמשך הטיפול?"

בהודעה זו טמונים לכאורה לא מעט הסברים לאופן הפגום שבו יצא לבסוף ההיתר. עובד זוטר, שהכין את ההיתר אך מודע היטב לכך שרמת מקצועיותו הנמוכה יחסית מצריכה בדיקה של גורם בכיר ממנו (מנהלת מחלקת רישוי, סגנה וסגנית מהנדס העיר, המוזכרים בשמותיהם הפרטיים; נ"ב), מעדכן ישירות את סגנית ראש העיר כי כרגע אין בנמצא מישהו שיעשה זאת, ולכן העביר לה ולמהנדס העיר את ההיתר כמות שהוא, ומבקש ממנה הנחיות, וכל זאת — כשהיזם עצמו ממתין מחוץ לדלת משרדו.

מה היו הנחיותיה של מאור־נמרודי? לא ניתן להבין מההתכתבות, אבל שלושה ימים לאחר מכן שולחת מנהלת מחלקת הרישוי, איילת שחר, הודעת מייל בתפוצה רחבה בזו הלשון: "שלום רותי ואביבית. ההיתר של החי"ל 9 לא עבר דרכי, ולכן אינני לוקחת אחריות לגביו, אלא אם כן יוצג לי ונראה שהכל תקין, ועל פי החלטת ועדה לפני שיימסר למבקש".

חודשיים מאוחר יותר, כשיתחילו העבודות בשטח ויתגלו הפגמים הקשים שנפלו בהיתר עד כדי צו הפסקת עבודה, תשלח שחר לחורש מייל המבטא חשדות כבדים שיש לשחר לגבי אופן ההתנהלות של הממונים עליה בנושא: "סיגל, חפרתי במיילים ונפל לי האסימון. אנחנו היינו בטיול מנהלים ועמרי היה חולה, כשהחליטו שההיתר של החי"ל 9 חייב להינתן. כתבתי מייל לחיים ואביבית, שאני מסירה אחריות. הייתי עצבנית על הזירוזים האלה כשאני בטיול ולא יכולה לסייע לעובדי המחלקה שעליה אני אחראית".

עד מהרה החלה הפרשה לעורר גם את עניינם של כמה מחברי מועצת העיר, בהם ח"כ לשעבר כרמל שאמה הכהן, שהיה יריבו המרכזי של ראש העיר המכהן, ישראל זינגר, בבחירות לראשות העיר, וכן עו"ד רועי ברזילי, מהקואליציה דווקא, שהעלו תהיות קשות לגבי התנהלות העירייה בכלל, ומאור־נמרודי בפרט, בפרויקט. "נדמה כי מאור־נמרודי התערבה באופן בוטה בעבודתם של פקידי הרישוי, ובתוך כך התעניינה במיוחד בקידום וזירוז הטיפול בבקשת החי"ל 9", כתב ברזילי בסוף דצמבר לראש העירייה זינגר ולמהנדסת העיר זיידלר־גרנות. "ניכר כי מעורבותה בקידום הבקשה שמהדהדת בהתכתבויותיהם של העובדים היא הגורם לכך שניתן היתר בנייה המנוגד בתכלית הניגוד להחלטת ועדת המשנה".

צילומי התכתבויותצילום: ללא קרדיט

במכתב התשובה של מאור־נמרודי היא דוחה מכל וכל את ההאשמות, ומאשימה את ברזילי בהוצאת דיבתה: "להסיק ממייל ששלחתי לגורם המוסמך בדבר מועד הנפקת אישורי אגרות, הליך טכני לגמרי, כי קידמתי שלא כדין את הבקשה — זו מסקנה שגויה עד הזויה. מיום הגשת הבקשה ועד למתן ההיתר עברו 16 חודשים, וכן מיום קבלת החלטתה של ועדת הערר (ערר שהגיש שכן מתנגד לפרויקט; נ"ב) ועד להוצאת ההיתר עברו כשישה חודשים. אז נשאלת השאלה היכן הזירוז פה???" (ריבוי סימני השאלה — במקור; נ"ב).

מאור־נמרודי וברדה אינם מכחישים כי יש ביניהם היכרות מוקדמת, על רקע מגוריהם זה בקרבת זו בשכונת רמת אפעל. "אביבית שכנה וידידה שלי, בעלה היה מדריך כדורסל של הילדים שלי, אבל היא זו שהורידה לי את מספר הדירות מ–26 ל–21, אז איפה פה האפליה לטובה?" שאל ברדה בשיחה עם TheMarker. ואילו מאור־נמרודי הסבירה את התנהלותה מול הפקידים: "אני אף פעם לא דורשת, אבל בהרבה פרויקטים שלא מתקדמים אני שואלת 'מה קורה, אפשר לעזור?' גם כאן ביקשתי שמישהו יבדוק. אני בכל מקרה לא חותמת אף פעם על היתר לפני שמהנדס העיר, שהוא הסמכות המקצועית, חותם עליו. זה לא תפקידי".

את שבתו של ברדה מחוץ לדלתו של פקיד הרישוי וסירובו לעזוב ללא היתר, כפי שעולה מההתכתבויות מול מאור־נמרודי, ביטלו גם מאור־נמרודי וגם זיידלר־גרנות בטענה כי מדובר במחזה נפוץ בעירייה: "יזמים תמיד יושבים מחוץ למשרדים באגף ההנדסה. זה לא רק ברמת גן ככה, זה בכל רשות מקומית", טענה זיידלר. ואולם על יחסיו המיוחדים של ברדה עם בכירים בעירייה עשויה להעיד העובדה שזמן קצר מאוד לאחר הפנייה הראשונית לדוברות העירייה בנושא הכתבה, כבר יצר ברדה קשר טלפוני עם כותב שורות אלה. ברדה הודה כי אכן סירב לעזוב את פקיד הרישוי עד שיינתן לו ההיתר, אך הסביר: "עברתי שנתים של הליך רישוי שבו טירטרו אותי ללא הפסקה, ורק לחתימות על ההיתר חיכיתי כשלושה חודשים. זה היה עניין עקרוני ורציתי שיתקנו את ההיתר באותו יום. אבל למרות זאת, בסופו של דבר, לא קיבלתי את ההיתר".

"ניסיון לתפור תיק"

ובינתיים, תוך שהגורמים השונים בעירייה מטיחים האשמות אלה באלה, מופיעה גם משטרת ישראל, שבאמצע דצמבר פושטת על משרדי העירייה ועוצרת שורת בכירים, בהם גם ראש העיר, ישראל זינגר, ומנהל אגף הפיקוח על הבנייה. עיון בהמשך ההתכתבויות בין הצדדים מעלה כי רמת הלחץ בקרב עובדי האגף עולה — וכך גם חריפות ההתבטאויות.

כך למשל, כמה ימים לאחר אותה פשיטה, בעקבות דרישה של חבר המועצה ברזילי לבטל את היתר הבנייה לאלתר, השיבה לו המהנדסת זיידלר־גרנות תשובה סרקסטית, שלא השאירה הרבה מקום לספק באשר לדעתה על יכולותיהם של הכפופים לה: "יצוין כי כל אנשי המקצוע המנהלים את הוועדה, בעלי היכולות הגבוהות 'שלחצו עליהם', לא גילו מה שמנהל הפיקוח ידע והתריע לאחר שאני הוצאתי הנחיה, חמש דקות לאחר כניסתי לתפקיד, שאין לאפשר בנייה של ס"מ אחד בתחום ההפקעה. אז מי כאן אנשי המקצוע? ומה בדיוק עשו במהלך השנה האחרונה?"

סגנית המהנדסת חורש, שפירשה את המייל כהתקפה אישית עליה, לא נותרה חייבת וירתה חזרה במייל לזיידלר־גרנות: "במכתבייך האחרונים בולט ניסיון לתפור תיק ולשכתב את ההיסטוריה והמציאות האגפית... לא נעלם מעיני שביצוע עבודתי כחוק, ללא מורא וללא משוא פנים, פוגע ביזמים הקרובים מאוד לאנשי מפתח בשלטון... כל התהליכים מתועדים אצלי באופן מלא, וכל אלה שהקדימו אותך בלחפש איך לערוף את ראשי מבלים באחרונה יותר בלוד מאשר ברמת גן. החי"ל 9 הוא פרויקט מושחת — ואת רשאית לבחור באיזה צד את רוצה להיות. לי אין בחירה בעניין, אני בצד של האינטרס הציבורי".

ימים ספורים לאחר מכן, בסוף דצמבר, קיבלה חורש זימון לשימוע לפני פיטורין. במסגרת הזימון פירט סגן מנהל אגף משאבי אנוש בעירייה את הנימוקים לשקילת פיטוריה — בהם עבודה שערך יועץ ארגוני חיצוני ששכרה העירייה, שמצא כי כלל אין צורך בתקן של סגנית מהנדס, וכן טענות מצד זיידלר־גרנות אודות תפקודה הלקוי של חורש, שבינם לבין המייל הנזעם של חורש יש ככל הנראה קשר הדוק.

בפניית בא כוחה של חורש, עו"ד גיא אבידן, למשרד מבקר המדינה, נטען כי פיטוריה של חורש באים על רקע "שיתוף פעולה אינטנסיבי עם המשטרה בחשיפת פרשת השחיתות בעירייה". בין היתר, עלה מהפנייה כי חורש מסרה הקלטות שברשותה לידי החוקרים ושהיה בהם לכאורה כדי לסייע בהפללת חלק מהחשודים בפרשה. בעקבות הפנייה הוציא מבקר המדינה ב–13 בינואר צו זמני המגן על חורש מפיטורים והורה לעירייה שלא לקיים שימוע עמה עד לבירור תלונתה.

זיידלר־גרנות טוענת כי הסיבה לכך שביקשה לפטר את חורש היא מקצועית לחלוטין, ובכל מקרה התחילה בהליך מול אגף כוח אדם זמן רב לפני פשיטת המשטרה. לטענתה, היה תפקודה הלקוי של חורש, האחראית על מחלקת הרישוי, בין הסיבות לכשלים שהתגלו בהיתר גם בפרויקט החי"ל 9. "ההיתר הזה, בתצורתו הנוכחית והשגויה, לא נולד עכשיו וגם לא בספטמבר. כך הוא הוגש לנו על ידי היזמים לפני שנה וחצי, וכבר הספיק לעבור פעמיים ועדה מקומית וועדת ערר, בלי שאף אחד עלה על הפגמים בו — ובכלל זה חורש, שבמסגרת הגדרות תפקידה אמורה היתה לעשות זאת", השיבה זיידלר־גרנות ל–TheMarker. לטענתה, רק באחרונה התגלה ניגוד עניינים קשה שבו היתה מצויה דווקא חורש, כאשר התברר כי המודד שאת שירותיו שכרו היזמים להכנת השרטוטים שבבקשה להיתר הבעייתי, הוא לא אחר משאול חורש, אביה של סגניתה. לטענת זיידלר, מדובר רק באחד מהתיקים שבהם אביה של חורש שימש מודד — דבר שאמור היה לפסול אותה מלעסוק באותם תיקים — אלא שהדבר מעולם לא דווח על ידה ונודע לעירייה רק באחרונה. יש לציין כי בעקבות כך הורה היועץ המשפטי שואקה על הפסקת טיפולה של חורש בתיקים אלה.

צילומי התכתבויותצילום: ללא קרדיט

בתגובה לטענה זו מסרה חורש: "מכל הפגמים החשובים שנפלו בבקשה, לרבות העובדה שאיש ממהנדסי הרישוי לא בדק את הבקשה והתשריט, והבקשה אושרה וניתן היתר אף שהתרעתי על מחדלים רבים בבקשה, תמוהה תגובתה של מהנדסת העיר, שכל מה שיש לה לאמר מתייחס לעבודתו של אבי כמודד, הנותן שירות למאות ואלפי אדריכלים במדינה בבואם להגיש תוכניות או בקשות להיתר. מצער שלאור כל הפרשיות שמתגלות מדי יום באגף ההנדסה ובהתנהלותו, עסוקה מהנדסת העיר בניסיונות נלוזים לפגוע בעובדים המסורים — ובמקרה הזה בי, כמי שהיתה מעורבת באיסוף העדויות והעובדות על התנהלות העירייה, ובפרט אגף ההנדסה שהיא עומדת בראשו. בשולי הדברים, אבהיר למען הסר ספק כי אינני נגועה בניגוד עניינים, ומעולם לא הואשמתי בניגוד עניינים, ואף טענה זו לא נטענה כלפי מעולם. מוזר שהדברים באים בעיתוי הזה".

שאמה הכהן, שעד לפני כמה חודשים עוד שימש יו"ר האופוזיציה ויו"ר ועדת הביקורת במועצת העיר רמת גן, אמר ל–TheMarker כי "כל חבר ועדה שעיניו בראשו, חייב היה להבחין מהרגע הראשון שמדובר בבקשה נגועה ועקומה, שכל מטרתה להעשיר באופן חזירי את היזם על חשבון האינטרס הציבורי, בצורה של העמסת עשרות דירות במקום וילה יחידה על מגרש של פחות מחצי דונם ברחוב צר, ללא פתרון חניה ובפטור מהיטל השבחה, תוך הגדלת העומס על התשתיות העירוניות — שגם כך כורעות תחת העומס הקיים".

לגבי תפקוד אגף ההנדסה בעירייה אמר שאמה הכהן: "הד.נ.א של המערכת בנוי לאשר דברים עקומים, תוך הבנה די מבוססת שלרוב אין מי שיתריע ואין מי שיחשוף — לא בדרג הפקידותי, לא בדרג הנבחר ולא בתקשורת המקומית. שומרי הסף הסטטוטוריים ככל הנראה לא קיבלו מעטפות, אבל רובם נוהגים לעצום עיניים, בעיקר כדי להגיע הביתה בשלום ולשמור על מקום עבודתם, מתוך הנחה שעל מלחמות נגד שחיתות הם ישלמו מיידית. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא המקרה של סגנית המהנדסת הנוכחית".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "התוכניות עבור פרויקט החי"ל 9 הוגשו ואושרו לראשונה עוד בקדנציה של מהנדס העיר הקודם, חיים כהן, שיישם את מדיניות הנהלת העיר הקודמת, וכללה בנייתו של חלק מהמרתף מתחת לשטח הפקעה. לצערנו, גם עו"ד ברזילי, שכיהן כחבר בוועדת בניין עיר הקודמת, וגם סיגל חורש, ששימשה באותה עת סגנית מהנדסת העיר, לא העירו את תשומת לב הוועדה לבעיה זו באישור הפרויקט, והבקשה אף עברה את ועדת הערר, שגם בה לא התגלה הפגם. פגם שכזה, לו היה מופיע בתוכנית המוגשת כיום לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, היה מונע את מתן ההיתר לתוכנית, עד לתיקונו המלא. עם כניסתה של מהנדסת העיר החדשה לתפקידה, ועם החלפתה של הנהלת העירייה, שונתה לחלוטין מדיניות הבנייה בעיר, כדי לוודא כי מקרים דוגמת זה לא יישנו. אנו סמוכים ובטוחים כי הנוהלים החדשים, ההקפדה על כל פרט והשמירה על חוקי התכנון והבנייה יביאו לשינוי מבורך כבר בתקופה הקרובה".

מרותי שרת, מנכ"לית פורום שרת, נמסר בתגובה: "הגילוי כי ההיתר שניתן ברחוב החי"ל 9 באוקטובר 2014 איפשר בניית חלק ממרתף מתחת להפקעה, החל עם כניסתה לתפקיד של מהנדסת העיר, וזאת בטרם הכירה את מדיניות מהנדס העיר היוצא בנושא. מדיניותו היתה לקצר את משך הזמן להיתר בנייה, מתוך מחשבה שרעידת אדמה קרובה להגיע, לא כל שכן ירי טילים בעת מלחמה. המדיניות שונתה מן הקצה אל הקצה על ידי מהנדסת העיר, והנחיות העבודה השתנו אף הן בהתאם. בעבר ניתנו היתרים למרתפי חניה מתחת להפקעות, כדי להקל על הקמתם במגרשים קטנים. לאחר שהתקבלה חוות דעת היועץ המשפטי של העירייה שהדבר אינו אפשרי, איננו מאשרים יותר מרתפים מתחת להפקעות. משנה תוקף לנושא ניתן על ידי מהנדסת העיר, שקבעה חד־משמעית שאין בנייה כלשהי בשטחים ציבוריים, עיליים או תת־קרקעיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב