אושר פרויקט פינוי בינוי עם 1,400 יחידות דיור במתחם דפנה-ארלוזרוב בת"א

התוכנית תאפשר תוספת של 1,000 יחידות דיור במגדלי מגורים בני 30-25 קומות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב אישרה תוכנית פינוי בינוי מתחם דפנה ברחוב ארלוזרוב בתל אביב. התוכנית תאפשר תוספת של 1,000 יחידות דיור במגדלי מגורים בני 30-25 קומות. המתחם ממוקם ברחובות ארלוזורוב בצפון, דרך נמיר ממזרח, דפנה מדרום והנרייטה סולד ממערב. כיום כולל המתחם 471 דירות ב-21 בניינים בשיכוני רכבת, שנבנו לפני כ-65 שנה. רובם, כמו גם התשתיות במקום, במצב ירוד.

על פי התוכנית, ייהרסו המבנים ובמקומם יוקמו 1,434 דירות בשטח עיקרי של כ-145 אלף מ"ר. המתחם הוכרז על ידי הועדה הממשלתית להתחדשות עירונית כמתחם לפינוי בינוי בדצמבר 2008, וקודם על ידי הוועדה המקומית כשהוא מלווה בכל שלביו בהליך שיתוף הציבור המורכב מתושבים ובעלי הנכסים במתחם ובסביבתו.

התוכנית מציעה חלוקה של השכונה לשישה מתחמי מגורים, כאשר בכל מתחם מגדל בן 25 קומות ומבנה מרקמי בן 6 קומות, למעט המגרש הפונה לרחוב ארלוזורוב בו מוצעות 30 קומות ושמונה קומות בהתאמה. לאורך רחוב ארלוזורוב ורחוב נמיר קומת הקרקע תהיה בעלת חזית מסחרית הפונה לרחוב. בנוסף למגורים, יתאפשרו שימושים לתעסוקה ולמלונאות בדופן הפונה לדרך נמיר בתמהיל שייקבע בתכנית העיצוב האדריכלית. סך כל המסחר והתעסוקה לא יעלה על 15% מסך שטח התוכנית.

צורת הבינוי של מגדל ומבנה נוסף לצדו, תאפשר בנייה של מספר רב של יחידות דיור, לצד החייאת העירוניות וחיי רחוב בזכות החזית המסחרית הפונה לרחוב. כמו כן, תמהיל הדירות יהיה מגוון ויכלול הרבה דירות בינוניות וקטנות בשיעור של 20% מסך הדירות, ובנוסף 200 דירות להשכרה.

הדמיה של תוכנית פינוי-בינוי ברחוב דפנה בתל אביבצילום: ישר אדריכלים

עם זאת, התוכנית, שעוצבה על ידי האדריכל אבנר ישר מ"ישר אדריכלים", זכתה להתנגדויות רבות, שעיקרן הגיעו משיכון הקצינים הסמוך, שבו מתגוררים, בין הייתר האדריכל טומי לייטרסדורף, השר אבישי ברוורמן ועו"ד דוד גילת, המתגוררים בבתים פרטיים בני שתי קומות ברחובות ללא מוצא המסתעפים מרחוב דפנה: התמר, הגפן והרימון. אלו הקימו בזמנו ועד פעולה שהתנגד לפרויקט.

עו"ד אלי וילצ'יק, ממשרד כהן וילצ'יק קמחי המייצג את מרבית המתנגדים, הגיב כי "תושבי שיכון הקצינים ילמדו את ההחלטה שטרם התקבלה אצלם, ויש להניח שיפעלו כנגדה. חשוב לציין שהתוכנית שאושרה נוגדת את תוכנית הרובעים, שנמצאת בדיונים במועצה הארצית, ומנוגדת לתוכנית המתאר תא/ 5000 שנמצאת בדיוני התנגדויות אצל חוקר שמונה על ידי הוועדה המחוזית. הדבר מלמד שמוסדות התכנון עצמם לא יודעים מה באמת יש לתכנן ולבנות במתחם דפנה".

שר הפנים, גלעד ארדן, אמר כי: "התחדשות עירונית תאפשר הוספה של אלפי יחידות דיור במרכזי הערים תוך פגיעה מינימלית בסביבה. הרחבת ההיצע תוביל לירידה במחירי הדיור באזורי הביקוש במרכז הארץ וגם בפריפריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר