לא מחכים |

הציבור שבר שיא ברכישת דירות חדשות בדצמבר 2014

כ-3,500 דירות, 32% מהדירות שנרכשו בדצמבר, היו דירות מקבלן - שיא שלא נשבר מתחילת שנות האלפיים ■ ירידה חדה במספר המשקיעים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

דצמבר 2014 היה אחד מהחודשים הפוריים ביותר מבחינת רכישת דירות, ושבר שיא של יותר מ-10 שנים ברכישת דירות חדשות - כך עולה מסקירת משרד האוצר את השוק. נתונים ראשונים מראים כי בינואר 2015 נרשמה ירידה בקצב סגירת העסקות, ייתכן שבעקבות הציפייה למימוש תוכניות חדשות בתחום הדיור שייושמו לאחר הבחירות.

כ-11 אלף דירות נרכשו בדצמבר, עלייה של כ-17%, לעומת חודש נובמבר, שבו נרשמה עלייה של 37% ברכישת דירות לעומת אוקטובר 2014. נתונים אלה הופכים את נובמבר לאחד מהחודשים עתירי העסקות ביותר שנרשמו בשנים האחרונות. במקום הראשון מבחינה זו נמצא דצמבר 2013 שבו נמכרו כ-14 אלף דירות, אחריו מאי 2013 עם כ-12,500 דירות ויולי 2013 ודצמבר 2014, שבכל אחד מהם נרכשו, כאמור, כ-11 אלף דירות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כ-3,500 דירות, 32% מהדירות שנרכשו בדצמבר, היו דירות מקבלן - שיא שלא נשבר מתחילת שנות האלפיים - בעוד שבדרך כלל דירות מקבלן מהוות 20-25% משוק הדירות. את הגידול במספר העסקות הוביל פלח השוק של הדירות החדשות, עם עלייה של כ-40% בהשוואה לחודש הקודם, בהמשך לעלייה של 24% שנרשמה בנובמבר.

צילום: ניר קידר

על פי הדו"ח, הגידול החד במכירת דירות חדשות בדצמבר הקיף את כל האזורים, למעט תל אביב, והוא בולט במיוחד באזור באר שבע, שבו הוכפל מספר העסקות בדצמבר (בהשוואה לחודש הקודם).

מהאוצר נמסר כי בסך הכל, בחודשיים האחרונים, בהן נרשמה האצה ברכישת דירות חדשות, לאחר רמת מכירות נמוכה מאז הוכרז על תוכנית מע"מ אפס, נמכרה כמות דירות השקולה כמעט לרבע מסך הדירות החדשות שנמכרו בשנת 2014. "באזורי הפריפריה שיעור זה אף גבוה יותר והוא נע בין 33%-27%", נכתב בדו"ח.

מי שהובילו את הרכישות בדצמבר היו רוכשי דירה ראשונה (מרביתם זוגות צעירים), עם גידול של 44%, אותו הוביל אזור באר שבע (גידול של קרוב ל-150%). הגידול החד ברכישות הזוגות הצעירים התרכז בפלח השוק של הדירות החדשות (הוכפלו בהשוואה לחודש הקודם), בעוד רכישת דירות יד שניה ע"י סגמנט זה של השוק רשמה עלייה צנועה יותר של 18%.

לעומת הזוגות הצעירים, משקל המשקיעים בסך העסקות בדצמבר ירד בשיעור חד, לשיעור של 21% בלבד, השיעור הנמוך ביותר של סגמנט זה של השוק בשנים האחרונות. במונחים כמותיים, עמד סך רכישות המשקיעים בדצמבר על 2,300 דירות, ירידה של 9% בהשוואה לחודש הקודם (סגמנט השוק היחידי שרשם ירידה בעסקות בדצמבר). בפילוח גיאוגרפי נמצא כי את הירידה ברכישות המשקיעים, הן כשיעור מסך העסקות באזור והן במונחים כמותיים, הוביל אזור באר שבע (על רקע גידול חד במשקלם של הזוגות הצעירים באזור).

במשרד האוצר לא הביאו הסבר לצניחה במספר המשקיעים, אך ההערכה היא כי חלק מהמשקיעים ציפו לירידת שיעור מס הרכישה בינואר, שהיתה אמורה להגיע עם תפוגת הוראת השעה בנושא. ואולם, הממשלה החליטה להאריך את ההוראה.

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מסר בתגובה: "נתוני האוצר מעידים על שני דברים חמורים ביותר: אחד, הציבור איבד לחלוטין את האמון בתוכניות ורפורמות הממשלה המגיחות חדשות לבקרים ומתנדפות כלא היו, וקונה דירות בסיטונות בבחינת 'שתה ואכול כי מחר תמות'. השני, בפועל אין לציבור השקעה טובה יותר מאשר רכישת דירה. זאת לכאורה בשורה טובה, אולם היא בהחלט חרב פיפיות: יותר ויותר ישראלים נותרים שלא בטובתם מחוץ ל'משחק הנדלני'. אחוז בעלי הדירות בישראל צונח משנה לשנה, מכ-74 אחוזים לפני 20 שנה לכ-65 אחוזים בלבד כיום, ודירה בישראל, גם אם היא דירה צנועה בפריפריה, הפכה ממוצר בסיסי למותרות. הפתרון האולטימטיבי: פירוק לאלתר של רשות מקרקעי ישראל ושיווק סיטוני - במחירים מופחתים בהרבה של קרקע למאות אלפי יחידות דיור הן באזורי הביקוש ובפריפריה, ובהליכים מקוצרים.

ערן רולס יו"ר מרכז הבניה הישראלי, ציין בתגובה: "הנתונים שפירסם היום האוצר מוכיחים כי לא ניתן לעצור ביקושים לדירות לתקופה ארוכה. כבר ביריד הדירות שערכנו בדצמבר זיהינו התנפלות על הדירות בעיקר מצד זוגות צעירים, שהמתינו למימוש מע"מ 0 והתאכזבו. אנו רואים שיש היום התפקחות, ושהרוכשים לא מאמינים להבטחות הממשלה לגבי ירידת מחירי הדירות. ההחלטה לפרק את הממשלה וללכת לבחירות רק תרמה למרוץ לדירה, שכן הרוכשים מבינים שעד שתוקם ממשלה חדשה, ועד שיגובשו תוכניות חדשות להורדת המחירים - הם רק ימשיכו לעלות".

לדברי חיים פייגלין, מנכ"ל חברת צמח המרמן: "אנחנו רואים את המשך התיקון בשוק הנדל"ן. אחרי שזוגות צעירים הבינו ששום דבר לא הולך להשתנות, אך הם זקוקים לדירה, הם חזרו לשוק. מדובר בתיקון שהחל עם הפלת הממשלה והוא נמשך גם בדצמבר. בנוסף, צריך לזכור כי במידה ואנחנו נמצאים בפתחו של גל עלייה, המשמעות היא שהיצע הדירות מצומצם עוד יותר מכפי שאנחנו חושבים. אני מקווה שהממשלה הבאה תפנים את לקחי הממשלה היוצאת, ותפסיק להתערב בצורה הרסנית בשוק הנדל"ן. זה כולל את ביטול המיסוי הכבד שמוטל על הענף, מלבד מע"מ ומס הכנסה. צריך לבטל את כל ההיטלים: מס רכישה, מס על עובדים זרים וכל המיסוי שנמצא אך ורק בענף הנדל"ן. ביטול כזה יביא לזינוק בהתחלות בנייה ולירידת מחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"