תחקיר "המקור": קק"ל העבירה מיליונים למפלגות - בזמן שנאבקה על עתידה

בעוד שקק"ל נלחמה בדרישה להכפיף אותה למבקר המדינה - היא העבירה בשנים האחרונות מיליוני שקלים לזרועות עולמיות של מפלגות ■ קק"ל: "הדבר משול לתקציב מימון מפלגות"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

לפני חודשים ספורים התקיים ויכוח ציבורי ער סביב קק"ל בכמה חזיתות - במשרד מבקר המדינה, בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, בממשלה ובכנסת - על רקע תפקוד הקרן, כטייקון נדל"ן מצד אחד, וכמסדיר ג'ובים לעסקנים מפלגתיים ומקורבים מצד שני. שאלות מהותיות הועלו על הקרן, שהפכה מקרן לגאולת קרקעות לאחת מבעלות הקרקע הגדולות ועתירות הממון, שרוב התנהלותה הכספית אינו גלוי לעין הציבור.

רוב הפוליטיקאים שנדרשו לעיסוק בפולמוס הציבורי הזה העדיפו להיות בצד של קק"ל, שניהלה במחצית השנייה של 2014 מערכה נגד הכללתה במסגרת הגופים המבוקרים על ידי מבקר המדינה.

תחקיר "המקור" של ערוץ 10 שישודר הערב מעלה כי במקביל למערכה הציבורית על עתידה, קק"ל הקצתה מיליוני שקלים לזרועות עולמיות של מפלגות ובהן הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס ומרצ.

סניף הליכוד העולמי קיבל 1.3 מיליון שקל ב-2014-2013; ארגון "חירות עולמית" המקורב אף הוא לליכוד קיבל 71 אלף שקל בשנתיים האחרונות. ארגון אחר המסונף לליכוד, שלטון בית"ר, קיבל 340 אלף שקל ב-2014-2013. גם ארגון מרצ העולמי, המקושר למפלגת מרצ, קיבל ב-2014-2013 מקק"ל 350 אלף שקל.

גם למפלגת העבודה, שממנה בא יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, יש כמובן בת עולמית - הברית הציונית, שקיבלה מקק"ל כמיליון שקל מאז מאי 2013. ביתנו עולמי, צאצא ישיר של ישראל ביתנו, קיבל 571 אלף שקל, ואילו בני ציון התאחדות ש"ס קיבלה מהקרן 361 אלף שקל בשנתיים האחרונות.

אפי שטנצלר, יו"ר קק"לצילום: אליהו הרשקוביץ

ארגון אמונה, זרוע של מפלגת הבית היהודי, קיבל 360 אלף שקל. החברה הבת העולמית שלו, אמונה עולמית, קיבלה 120 אלף שקל, וארגון הפועל המזרחי, גם הוא מקושר למפלגה , קיבל בסך הכל 1.1 מיליון שקל בשנתיים האחרונות.

רוב הגופים שבהם מדובר הם קטנים ועד לפני כמה שנים כלל לא קיבלו כסף מקק"ל. עבור חלק מהם הכסף מקק"ל הוא חלק משמעותי מהכנסותיהם, כסף שיכול לזרום לפעילים ולפעילות מפלגתית.

"חיזוק התמיכה 
של יהודי העולם"

קק"ל הסבירה בתגובה לתחקיר כי "כל הגופים המיוצגים בהסתדרות הציונית העולמית (שהם בריתות עולמיות, ארגונים ציוניים, תנועות נוער וזרמים דתיים) מקבלים תקציב לתמיכה בפעילותם. הדבר מוסדר בחוקת ההסתדרות הציונית העולמית, והדבר משול לתקציב מימון מפלגות.

"חוק מימון מפלגות הוא חוק שמחוקק על ידי חברי הכנסת המקבלים את המימון, באופן זהה. התקציב מחולק לכל הבריתות והארגונים על ידי הדרג המקצועי בקק"ל, בהתאם לנוהלי קק"ל, בשקיפות מלאה, לפי קריטריונים אחידים ושוויוניים וללא התערבות ההנהלה הנבחרת". בקק"ל אף האשימו את העיתונאי רביב דרוקר, העומד מאחורי התחקיר, ברדיפה בלתי פוסקת של הארגון.

מתנועת הליכוד נמסר בתגובה כי "התנועה לא קיבלה מעולם תמיכה כספית מקק״ל, לא במישרין ולא בעקיפין, ואין לתנועה כל קשר לעמותות שקיבלו אתה כספים מקק"ל".

ממרצ טענו כי "המאבק למען הכנסת קק"ל לפיקוח החל ממכתב ששלחה זהבה גלאון לשרת המשפטים. אי לכך כל טענה כאילו כספים שהועברו לברית העולמית של מרצ ריפו את ידי המחוקקים של מרצ היא מופרכת, מוציאה את דיבתה של מרצ ופוגעת בשמה הטוב".

מש"ס נמסר כי "לפני ארבע שנים החליט הרב עובדיה יוסף לתמוך בבני ציון התנועה הספרדית הציונית העולמית וביקש שתצטרף למוסדות הלאומיים, מה שזיכה אותו בביקורת חריפה מצד הציבורהחרדי האשכנזי".

עוד טוענים במפלגה כי הקרן הקיימת, "בתה של ההסתדרות הציונית", היא המחזיקה והמממנת את הסוכנות היהודית. לפי ש"ס, בשנים האחרונות קק"ל החליטה לתקצב ישירות את התנועות העולמיות, במקום להעביר כספים דרך הסוכנות היהודית, והוויכוח בנושא עדיין נמשך. מהמפלגה נמסר עוד כי "סיעת ש"ס בכנסת לא יודעת כלל על העברה כספית זו. קק"ל חשובה לעם ישראל וברור שיש חשיבות גם למינהל תקין ויושרה ציבורית".

מהבית היהודי נמסר בתגובה לתחקיר התוכנית כי המפלגה תמכה בהצעת האוצר לממשלה בנושא קק"ל ולא ביקשה ולו העברה תקציבית אחת מקק"ל לארגונים המדוברים: "תמוה בעינינו הקשר שמציע התחקיר בין הארגונים הנ"ל, הכספים שהועברו אליהם ישירות על ידי קק"ל והבית היהודי. אין לנו מידע מדוע ואם הועברו הכספים לארגונים המדוברים, האחריות והתשובות מצויות בידיהם ולא בידי המפלגה".

מפלגת ישראל ביתנו מסרה בתגובה לתחקיר כי מעולם לא קיבלה כספים מהקרן הקיימת לישראל: "כנדרש בחוק, תנועת ישראל ביתנו העולמית אינה פועלת בישראל אלא בקרב יהודי התפוצות בלבד, תוך הפרדה תקציבית מוחלטת ממפלגת ישראל ביתנו בארץ. על פי ההסכם בין הסתדרות הציונית העולמית לקק"ל, התנועה קיבלה מקק"ל מענקי פעילות בסך של כ-50 אלף דולר בלבד לשנה, במהלך השנתיים האחרונות, לצורך קיום פעילותה למען חיזוק התמיכה של יהודי העולם במדינת ישראל".

ממפלגת העבודה נמסר: "מבדיקה שנערכה על ידי גזבר המפלגה עולה כי לא קיים שום סכום שהגיע מקק"ל למפלגת העבודה. ככל שמדובר בברית הציונית, מדובר בתאגיד נפרד לחלוטין מהמפלגה ולא קיימים בין שני הגופים קשרים משפטיים".

מיש עתיד נמסר: "הנתונים שמוצגים בתחקיר על קק"ל, מדברים בעד עצמם. יש עתיד היא המפלגה היחידה שאינה חלק משיטה זו, לא נגועה ולא חשודה. אנחנו יזמנו ופעלנו על מנת להכיל נורמות של שקיפות בתקציבי קק"ל ואנחנו לא נפסיק, לא נוותר ולא ניתן לשיטה להימשך".

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים