דירות ב-50 אלף שקל: כך נמכרים 
נכסי הדיור הציבורי לישיבות ועמותות

לראשונה נחשפים הנהלים שמאפשרים לארגונים קהילתיים ודתיים לרכוש דירות דיור ציבורי בהנחות של עשרות אחוזים ביחס לשוויין בשוק

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד הבינוי קובע מחירים נמוכים בעשרות אחוזים ממחיר השוק לדירות בדיור ציבורי שנמכרות לארגונים ועמותות - כך עולה מנוהלי מכירת דירות דיור ציבורי לגורמים שאינם דיירים, הנחשפים לראשונה. את המידע מסר היועץ המשפטי למשרד הבינוי, עו"ד אלעזר במברגר, בתשובה לפניית היועץ המשפטי לממשלה בנושא, בעקבות תלונות ששלחו חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) ואורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו).

באחרונה נחשפו כמה מקרים שהביאו למכירה - או להליכים לקראת מכירה - של מאות נכסי דיור הציבורי במחירים נמוכים בצורה קיצונית, ודאי ביחס למחירים בשוק. בין היתר הוצעו דירות בכ–50 אלף שקל בקרית שמונה ובכ–65 אלף שקל בבאר שבע.

שיטת החישוב שפירט במברגר במכתב שנשלח למשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, מסייעת להבין כיצד הגיע משרד הבינוי למחירים הנמוכים. על פי החישוב, מחיר הנכס ייקבע כהיוון של זרם התשלומים בגין שכר הדירה ל–25 שנה, בריבית של 4%. ואולם שכר הדירה שלפיו נקבע הוא זה שהיה משלם השוכר הציבורי - כמה מאות שקלים בחודש. לאחר מכן מוריד המשרד עוד 20% מהסכום. במקרה של גופים הרוכשים עשר דירות ויותר, מעניק משרד הבינוי "הנחת כמות" נוספת של 10% מהשווי הראשוני - והרי לכם דירה למכירה בעשרות אלפי שקלים בודדים. יש לציין כי בשלב זה נעצר הליך מכירת הדירות לשוכרים שאינם דיירים, ובמשרדי המשפטים והבינוי בוחנים מחדש המדיניות בתחום זה.

במברגר הדגיש כי מדיניות מכירת הדירות נוצרה בעצה אחת עם אגף החשב הכללי באוצר. לדבריו, הליכים כאלה מבוצעים אך ורק ביישובים שבהם אין זכאי דיור ציבורי שממתינים לדירה, וכי המשך השכרתה ל"שוכר ציבורי", כלומר עמותה או ארגון חברתי כלשהו, היא חסרת תועלת מבחינת המדינה.

"מכירת הדירה חוסכת את עלות עמלת הניהול, אינה גורעת ממכסת פתרונות הדיור שבידי המשרד (הדירה לא שימשה לדיור ציבורי ואין דייר הממתין לה) ונותנת בידי המשרד מקור לרכישת דירות". לדבריו, "השוכרים הציבוריים מהווים ברוב המקרים גורם תומך באוכלוסייה המקומית". אף שהנתונים בדבר הדירות שהיו בהליכי מכירה העלו שבחלק ניכר מהמקרים היו מוסדות דת, נמנע במברגר מלהזכיר מגזר זה.

במברגר אף מחה על מה שהגדיר "הצגה מעוותת של עבודת המשרד ומדיניותו", וקבע כי הדירות שדוברו טרם נמכרו לעמותות, וכי זו פנייה ראשונית בלבד של המשרד לשוכרים ציבוריים בפריפריה. בנוסף מחה במברגר על "מה שנראה במקרה זה כמהלך שכל תכליתו ניגוח פוליטי, והטחת ביקורת אישית ואף השמעת איומים כלפי עובדי מדינה שעושים מלאכתם נאמנה".

עוד פירט במברגר את הנסיבות שהביאו את משרד הבינוי להורות על מכירתן של עשרות דירות דיור ציבורי במכרז פתוח לכל המרבה במחיר, כולל ביישובים שבהם תורות ארוכים של זכאים, כמו רמת גן ורעננה. לדבריו, בחלק מהמקרים, בעיקר בפריפריה, התקבלה ההחלטה בשל היעדר זכאים. במקרים אחרים הגיע המשרד למסקנה כי עלות השיפוץ תהיה גבוהה מדי, ובמקרים נוספים הדירות היו צמודות קרקע שערכן גבוה במיוחד, שלהערכת המשרד תקבולי מכירתן יוכלו לממן יותר מפתרון דיור אחד.

צילום: טלי מאייר

"מדיניות של 
הנחה על הנחה"

בפורום הדיור הציבורי, המאגד ארגונים העוסקים בנושא, לא קיבלו את הסברי משרד הבינוי באשר לסכומים הנמוכים שבהם הוא מוכר את נכסי הדיור הציבורי בפריפריה. "שיטת החישוב השערורייתית שומטת את השטיח תחת הטענה המרכזית של משרד הבינוי - כי מכירת הדירות בפריפריה, שם לשיטתו אין זכאים, נועדה להגדיל את המלאי במרכז. כשמוכרים את הדירות כמעט בחינם, גם תריסר דירות בפריפריה לא יניבו אפילו דירה אחת במרכז. במקום לנתב את הכסף נאמנה, המדיניות הנוכחית תוביל זכאים רבים לחכות שנים בתור, ותביא לצמצום קריטריונים, כך שרבים נותרים ללא קורת גג ואף ללא זכאות".

עוד תקפו הארגונים את מדיניות המשרד להוזיל את הדירות אף יותר במקרה של מכירה גדולה: "אם הישיבה או העמותה מצליחה לדלל עוד יותר את מאגר הדיור הציבורי - ברכישת יותר מעשר דירות - היא מקבלת פרס מיוחד של הנחה על הנחה. לו אם יחידה עם חמישה ילדים היתה קונה את הדירה, זה היה במחיר גבוה בהרבה מאשר עמותה שמשרד הבינוי חפץ ביקרה".

מאידך הודיע פורום הדיור הציבורי כי הוא "מברך על הצהרת משרד הבינוי לייעד את כלל הכנסות מכירת דירות הדיור הציבורי אך ורק להגדלת רכישת דירות חדשות - וכך להגדלת המלאי".

שר השיכון, אורי אריאלצילום: מיכל פתאל

ביום ראשון התקיימה פגישה בין ח"כ לוי־אבקסיס ועו"ד קמיניץ בהמשך לחומרים שהעבירה אליו, שחשפו את ההליך המזורז שביצע משרד הבינוי לטענתה למכירת מאות דירות ממאגר הדיור הציבורי למוסדות דת, עמותות וגופים ציבוריים בחודשים האחרונים. לדברי לוי־אבקסיס, "בפגישה העברנו חומרים נוספים, המחזקים עוד יותר את החשש להתנהלות בלתי־תקינה, בלשון המעטה, בכל הקשור למכירת הדירות של הדיור הציבורי על ידי משרד הבינוי לאותם גופים ציבוריים בהליכי מכרז ללא פטור, בהנחות משמעותיות שלא ברור מה טיבן ובאמצעים אחרים המעלים תמונה כוללת מטרידה ביותר של ניסיון לכאורה לחסל את הדיור הציבורי בישראל. הפגישה היתה טובה, ושמעתי מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי בכוונתם להעמיק את הבדיקה בנושאים אלה. הגיע הזמן לשים סוף למחדל הדיור הציבורי בישראל". בעוד כמה ימים צפוי קמיניץ להיפגש עם אנשי משרד הבינוי בנושא.

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה כי "קביעת המחיר לדירה שמוכרים לגוף ציבורי נקבעה ואושרה על ידי אנשי האוצר. התקבולים, אם יימכרו כל הדירות, יגיעו 
לכ–80 מיליון שקל, והתוצאה ממהלך זה היא רכישת כ–80 דירות לדיור ציבורי. החלופה היא להותיר את המצב על כנו, כאשר לא יירכשו דירות חדשות לממתינים. חלופה נוספת היא לבקש מהשוכרים לפנות את הדירות - חלופה אפשרית, אך לא כלכלית. זאת, מכיוון שהגופים הציבוריים טוענים ששיפצו את הדירות שברשותם (לעתים אף פעמים רבות), והליך פינוי דירה באמצעות בית המשפט וטענות על גובה השומות יובילו להתארכות ההליכים לשנים רבות".

התקבולים ממכירת דירות דיור ציבורי ב–2014: חצי מיליארד שקל

במהלך 2014 התקבלו במשרד הבינוי 488.5 מיליון שקל ממכירת דירות הדיור הציבורי. הסכום מרוכז בקרן שכספיה מיועדים לרכישת דירות חדשות למאגר הדירות - כך עולה מנתוני המשרד, כפי שנמסרו על ידי אורי בר חיים, מנהל אגף בכיר נכסים וחברות, בתשובה לפניית עו"ד בקי כהן קשת מפורום הדיור הציבורי.

כפי שפורסם באחרונה, בימים אלה מצויים משרד הבינוי ועמידת במהלך לרכישת כמה מאות דירות חדשות עבור הדיור הציבורי. על פי תוכנית העבודה שקבע שר הבינוי אורי אריאל ושאושרה בדירקטוריון עמידר, במהלך 2015–2016 יירכשו על ידי החברה 1,000 דירות. באחרונה אף יצאה החברה בקמפיין פרסומי הקורא לציבור להציע את דירותיו למכירה לחברה.

עד כה, על פי נתוני משרד הבינוי, נחתמו חוזים לרכישת כ–20 דירות ועוד כ–170 דירות נמצאות בתהליכים מתקדמים לקראת רכישה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים