בעמידר יש כסף מיותר: מיליוני שקלים הושקעו בקמפיין האדרה עצמית

עמידר השיקה קמפיין בעלות משוערת של מיליוני שקלים, בעוד מצב הדיור הציבורי ממשיך להיות רע, ואלפי משפחות של זכאים נמצאות ברשימת המתנה ■ עמידר: "הקמפיין אפקטיבי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

סרטון פרסומת חדש שהפיקה החברה הלאומית לדיור עמידר, לפרסום "תוכנית דיור חברתית" (לשון הפרסומת) שבה פתחה החברה, מעורר כעס בקרב חלק מהעוסקים בתחום הדיור הציבורי. זאת בעיקר על רקע הצגת תחום הדיור הציבורי בישראל כמשגשג ופורח - כאשר בפועל מצבו ממשיך להיות בכי רע, ואלפי משקי בית הזכאים לדיור ממשיכים להינמק ברשימות המתנה אינסופיות.

מטרתה המוצהרת של הפרסומת היא לעודד אזרחים להציע את דירותיהם למכירה לעמידר, כדי שזו תייעד אותן לדיור ציבורי. על פי הפרסומת, החברה צפויה לרכוש ב–2015–2016 כאלף יחידות דיור עבור זכאי הדיור הציבורי. ואולם כחלק מהסרטון, שאורכו כדקה, נמסר מידע נוסף על פועלה של עמידר ושל משרד הבינוי.

בין היתר נאמר שם: "אלפי יחידות דיור שבהן מתגוררים דיירי הדיור הציבורי עוברות בימים אלה שיפוץ יסודי, והדירות יהפכו למחודשות". בסרטון מופיע גם יו"ר דירקטוריון החברה, עו"ד יצחק לקס, שאומר: "רכישת 1,000 דירות היא בשורה ענקית לזכאים למימוש זכויותיהם". את הסרטון חותם הסלוגן: "לא רק מדברים חברתי - מבצעים חברתי".

מתוך הקמפיין של עמידרצילום: עמידר דיגיטל

אנשים שעמם שוחחנו, הקרובים לתחום, הביעו חוסר נחת מהקמפיין הפרסומי המלוטש, מתזמון עלייתו לאוויר, ובעיקר מההוצאות הכרוכות בהפקתו - המגיעות מקופתו המדולדלת מאוד של הדיור הציבורי בישראל. לצד הסרטון, מתוכננות להתפרסם ביום שישי הקרוב מודעות בשווי של מאות אלפי שקלים, בעיתונות המודפסת.

עמידר, משרד הבינוי, וכן רשות החברות הממשלתיות, לא השיבו לשאלת TheMarker באשר לעלות הכוללת של הקמפיין.

2,400 זכאים ממתינים לדיור ציבורי

בחינת הביצועים בשטח מעלה תמונת מצב שונה באופן קיצוני מזו המתוארת בפרסומת. בקיץ 2013 החליטו משרדי הבינוי והאוצר על חידוש חוק הדיור הציבורי (זכויות מכירה), שאיפשר למדינה להמשיך ולמכור דירות דיור ציבורי לדיירים המתגוררים בהן ולהשתמש בהכנסות לשם רכישת דירות חדשות.

בספטמבר הורה שר הבינוי אורי אריאל לדירקטוריון החברה לפעול לרכישת 200 דירות ראשונות, מתוך 1,000 בסך הכל שמתכננת המדינה לרכוש. ואולם לפי נתוני דו"ח מאת מרכז המחקר של הכנסת, שפורסם לפני חודשיים, בעוד שיותר מ–1,500 דירות כבר נמכרו - הצליחה המדינה לרכוש שלוש דירות חדשות בלבד. בתגובה לפניית TheMarker אתמול מסר משרד הבינוי כי חל שיפור קל בתחום רכישת הדירות, וכי 19 דירות נרכשו עבור הדיור הציבורי עד כה, וכן כי רכישתן של 170 דירות נוספות מצויה בשלבים מתקדמים. עם זאת, מדובר עדיין בטיפה בים, כש ברשימות ההמתנה לדירה נמצאים כיום כ–2,400 משקי בית הזכאים לדיור ציבורי.

כתוצאה מכך שדירות חדשות כמעט שלא נקנו, לעומת המשך המכירה המואצת, צנח מספר הדירות הציבוריות - שבסוף שנות ה–90 עוד הגיע לכ–110 אלף - לשפל היסטורי של כ–59 אלף דירות בלבד בסוף 2014. בתוך כך, לפני שלושה שבועות התעוררה סערה בעקבות חשיפת ערוץ 2 שלפיה מאות דירות דיור ציבורי מוצעות למכירה בהנחות עתק לעמותות בעלות ציביון דתי לאומי - חלקן בראשות גורמים מקורבים למפלגת הבית היהודי. זמן קצר לפני כן חשף דה מרקר מכרז שפרסמה החברה למכירת נכסי הדיור הציבורי לכל המרבה במחיר - גם כן בניגוד לכאורה לחוק הדיור הציבורי.

שלשום שלחה עמותת ידיד, העוסקת במיצוי זכויותיהם של דיירי הדיור הציבורי, מכתב אל ראש הממשלה ושר האוצר בנימין נתניהו, שר הבינוי אורי אריאל וראש רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, ובו דרשה את הפסקתו של הקמפיין לאלתר.

"נדהמנו לראות את הפרסומת החדשה של חברת עמידר, חברה ממשלתית הפועלת מכוח חוק החברות הממשלתיות, כשרוב תקציבה בתחום הדיור הציבורי נסמך על כספי ציבור - הן כספי שכר הדירה שמשלמים הדיירים והן עמלות ותקציבים שונים המועברים אליה על ידי משרד הבינוי", כתב סמנכ"ל העמותה רן מלמד. "על המרקע צצו להן תמונות נוף יפהפיות של בתי הדיור הציבורי, שאליהן הצטרפו ראשי החברה ומנהליה, שבמשך שניות ארוכות עסקו בפעולת יחסי ציבור עצמיים וטפיחה על שכם, כאילו דו"חות מבקר המדינה מהשנים האחרונות אינם קיימים כלל, הוצגה חברת עמידר כגוף חברתי המיטיב עם דיירי וזכאי הדיור הציבורי. מבלי להזכיר כאן את התחקירים האחרונים שנעשו ושנגעו לנושא, חשוב להזכיר כי עבור כל דירה שחברת עמידר מוכרת לדיירי הדיור הציבורי, היא מקבלת 5,000 שקל כעמלה עבור עבודתה הקשה. האם סכום זה צריך לשמש לקמפיין יחסי ציבור של חברה ממשלתית הפועלת בסך הכל על פי דרישות החוק והנחיות משרד הבינוי?".

עוד כתב מלמד: "אנו מבקשים להסב את תשומת לבכם לעובדה שלפני כעשרה חודשים קבעה ועדת הכלכלה של הכנסת כללים לגבי מכירת הדירות הציבוריות. הובטח שם כי מסעות פרסום למיניהם לא יבוצעו מתקציב מכירת הדירות".

"החברה מבצעת שינוי דרמטי בפעילותה"

מעמידר נמסר בתגובה: "החברה מבצעת בימים אלה שינוי דרמטי בפעילותה העסקית והחברתית, זאת מתוך מטרה להגדיל משמעותית את מלאי הדירות בדיור הציבורי. עם החלת חוק 'הדיור הציבורי - זכויות רכישה', קיבלה עמידר, כזרוע ביצוע של משרד הבינוי, 400 מיליון שקל מקרן הדיור הציבורי לטובת רכישת דירות עבור מלאי הדיור הציבורי.

"לשם כך יזמה עמידר קמפיין, כדי להודיע לציבור הרחב על האפשרות להציע את דירותיהם למכירה. הפרסומות אינן משודרות ברצועת פריים טיים, אלא ברצועות דקה לשמונה ודקה לשש, שאושרו על ידי הרגולטור עבור פרסום למשרדי ממשלה וחברות ממשלתיות, שעלותן נמוכה משמעותיות מפרסומות רגילות. ראוי לציין כי עד כה התקבלו אלפי פניות, מהן מאות בשלבי משא ומתן וכבר נרכשו עשרות דירות - עדות לאפקטיביות הקמפיין".

ממשרד הבינוי נמסר: "משרד הבינוי יצא לרכישת דירות מאורגנת וגדולה להגדלת מלאי הדיור הציבורי לראשונה אחרי שנים ארוכות. עד כה נחתמו כבר חוזים לרכישת 19 דירות ועוד 171 דירות נמצאות בתהליכים מתקדמים ביותר. אכן, בסוף השבוע הקרוב יצאו מודעות פרסום מפורטות לגבי דירות שאנו מעוניינים לרכוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה