יו"ר מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן - הבכיר החשוד בפרשת הנדל"ן

הערכות: אחד החשדות מתמקד בפרויקט בנייה בלוד, שבו שימש ליברמן כיועץ ■ מקורביו "יש לו אמון מלא ברשויות החקירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנצי ליברמן, יו"ר רשות מקרקעי ישראל, הוא הבכיר החשוד בפרשת השחיתות לכאורה בנדל"ן. ביום חמישי בבוקר פשטו שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (להב 433) על משרדי רשות מקרקעי ישראל בירושלים ועיכבו את ליברמן לחקירה בחשד לביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים. ביום חמישי בערב שוחרר ליברמן למעצר בית של 5 ימים.

על פי החשד, ליברמן ניצל את מעמדו לצורך קידום עסקות הקשורות לחברת בנייה גדולה, קרדן, שככל הידוע אינה חשודה בדבר. ליברמן חשוד שהפר בכמה מקרים הסדרי ניגוד עניינים שנחתמו עם מינויו לתפקיד ברשות וכן פעל בתיקים שהובאו לשולחנו תוך קיומו של ניגוד עניינים מבלי להצהיר על כך כנדרש.

בנוסף, נחקר בפרשה גם נחום לנגנטל, חבר כנסת לשעבר וכיום עורך דין פרטי. חוקרי להב 433, שהגיעו למשרדי רשות מקרקעי ישראל, אספו מסמכים הקשורים לפרשה.

החקירה החלה בעקבות תלונה, ומתנהלת כבר יותר מחצי שנה באופן סמוי. החקירה תואמה מראשיתה עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין ולוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

יו"ר רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

ליברמן נבחר לנהל את רשות מקרקעי ישראל (אז מינהל מקרקעי ישראל) בספטמבר 2011 לאחר שמילא מספר תפקידים ציבוריים. הוא שימש בתחילת דרכו כסגן ראש עיריית חדרה, הקים את היישוב פדואל בשומרון ושימש כמזכיר שלו. הוא היה ראש המועצה האזורית שומרון בין השנים 97'-07' וחבר מועצת יש"ע ב-2002 נבחר ליו"ר מועצת יש"ע ובכתבה שפורסמה אודותיו בעיתון הארץ עם מינויו, פורסם כי לאחר לימודי המשפטים פתח משרד עורכי דין עם שני שותפים, מלכא, אהרוני, ליברמן, שהתמחה בנדל"ן ונמצא בבורסה ברמת גן. עוד באותה כתבה צויין כי הח"כ לשעבר נחום לנגנטל גם היה שותף במשרד זה לתקופה קצרה. לאחר מכן כיהן בוועד הפועל של אוניברסיטת אריאל וניהל את מינהלת תנופה לסיוע למפוני עזה והשומרון (לשעבר מינהלת סל"ע).

קרדן, שאינה חשודה כאמור בפרשה ככל הידוע, היא חברת נדל"ן גדולה ומוכרת בתחום הנדל"ן שמניותיה נסחרות בבורסה בתל אביב. החברה פועלת בתחום היזמות למגורים ומחזיקה בכמה נכסים מניבים. בנוסף היא מחזיקה בחברת בנייה אל הר הנדסה, שהיו"ר שלה הוא לנגנטל.

החברה בונה בימים אלה כ-1,560 יחידות דיור ברחבי הארץ. בין הפרויקטים הגדולים שלה היום נמנים קרדן בבאר יעקב לבנייה של 405 יחידות דיור, אחוזות הנשיא ברחובות לבנייה של 336 יח"ד, נופי בית שמש של 380 יח"ד ורמת אלישיב בלוד שבו 350 יח"ד.

הפרויקט בלוד, הייעוץ של ליברמן, והיו"ר לנגנטל

נחום לנגנטל. דירקטור חיצוניצילום: יח"צ

פרויקט רמת אלישיב בלוד הוא פרויקט מעניין שבו זכתה קרדן במכרז של מינהל מקרקעי ישראל, בסוף מארס 2009 עוד לפני שליברמן מונה להיות מנהל המינהל.

תמורת הקרקע שעליה ניתן לבנות כ-350 יח"ד שילמה החברה 180 אלף שקל בלבד. קרדן אגב, היתה החברה היחידה שניגשה למכרז הזה. הסכום הנמוך משקף ככל הנראה את הבעיות שהיו בקרקע עם מכירתה - תשע משפחות שהיה צריך לפנות אותן ועבודות פיתוח שהיה צריך להשלים בשכונה.

בשנת 2009 כאשר נבחנו מועמדים לניהול מינהל מקרקעי ישראל ושמו של ליברמן עלה בנוסף לשמות של מועמדים אחרים, פורסם ב- TheMarker כי ליברמן צבר ניסיון בתחום הבנייה למגורים כאשר שימש כיועץ לחברת קרדן בין השנים 08'-09' בפרויקט בלוד.

לאחר הזכיה של קרדן במכרז בלוד פורסמה הודעה, באתר של עיריית לוד, בדבר הזכייה. בנוסף פורסם באתר של עיריית לוד כי השכונה תשווק לציבור בעל צביון דתי וכי אהרון אטיאס הוא איש השיווק של הפרויקט.

ביוני 2012 פורסם באתר של עירית לוד אודות כנס מיוחד למשפחות החדשות שצפויות לאכלס את הפרויקט שהוא חלק מהגרעין התורני. בכנס השתתפו, ראש הוועדה הקרואה של לוד, מאיר ניצן (לשעבר ראש העיר ראשון לציון), יורם קרן, מנכ"ל קרדן דאז, מנכ"ל העירייה יאיר רביבו ולנגנטל, שמשמש כיום כיו"ר חברת אל הר, חברה בת של קרדן.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הנהלת רשות מקרקעי ישראל מביעה אמון מלא בעובדי הרשות. עובדי הרשות התבקשו לאפשר לגורמי האכיפה לבצע את עבודתם. רשות מקרקעי ישראל סיימה את שנת 2014 עם שורה של הישגים בכל תחומי העשייה של הרשות - והיא תמשיך במגמה זו גם השנה".

חברת קרדן נדל"ן פירסמה הודעה לבורסה בנוגע לפרשה ובה כתבה: "בהמשך לפרסומים האחרונים בתקשורת, החברה מבהירה כי החשדות לכאורה שהועלו במסגרת הפרסומים האמורים אינם מיוחסים לחברה והחברה עצמה אינה נחשדת בדבר. החברה פעלה ללא רבב ותמשיך לפעול באופן זה גם בעתיד".

עו"ד נוית נגב ועו"ד איריס ניב סבאג המייצגות את עו"ד לגנטל מסרו בתגובה: "עו"ד נחום לגנטל הוא איש עשייה שפעל ללא רבב בעבר בתפקידיו הציבוריים וכך הוא נוהג גם היום כאדם פרטי. מאחר שעו"ד לגנטל פעל בתום לב ואין לו, ולא היה לו מה להסתיר - הוא שיתף פעולה בחקירה והשיב בפירוט לכל שאלה שעלתה".

מקורבי בנצי ליברמן מסרו, כי "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר ומשפט זה מתאים ביותר לכל פעולותיו של בנצי ליברמן בתפקידיו הציבוריים. כל החלטותיו היו שקופות תוך שיתוף פעולה מול כל הגורמים הרלבנטיים. לבנצי ליברמן אמון מלא ברשויות החקירה, והוא בטוח כי בסיום החקירה יוכח מעל לכל ספק שלא רק שלא נפל רבב בפעולותיו, אלא גם שהאינטרס הציבורי הוא זה שעמד לנגד עיניו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"