השופינג עוד חי, אבל הקניון מת: מרכזי הקניות של מעמד הביניים בארה"ב קורסים

המשבר הכלכלי בארה״ב הביא לתהליך של פיצול בשוק הקניונים: היוקרתיים והזולים מצליחים, וכל מי שבאמצע - דועך ■ לכך מצטרפים גורמים נוספים שמכבידים על הפעילות, כמו עודף בשטחי מסחר ושינויים בהרגלי הצריכה ■ "לחלקים גדולים מהחברה שלנו פשוט נמאס מהקניונים״

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בסוף השבוע שלפני חג המולד, רק דבר אחד היה חסר בתוך הקניון הנוצץ בפרבר אווינגס מילס שליד בולטימור, מרילנד: קונים. המוזיקה הקצבית של "Jingle Bell Rock" בקעה מהרמקולים, וניחוח העוף בטריאקי עלה מקומת המזון המהיר, אבל רק קומץ חנויות היו פתוחות במרכז הקניות שעומד להיסגר. כמה מבקרים ירדו במסדרונות הארוכים והציצו דרך שערי מתכת נעולים אל שטחים פנויים שבעבר שימשו אכסניה לרשתות אופנה כמו H&M או Wet Seal ורשת התכשיטיםKay Jewelers.

"זה מדכא", אמרה ג'יל קלאטה, 46, בזמן שמדדה כמה זוגות נעליים מהאחרונים שנותרו בחנות Athlete’s Foot, שצפויה להיסגר בתוך כמה שבועות. "המקום הזה היה פעם מפוצץ באנשים. בחג המולד התורים השתרכו עד לדלת הכניסה. עכשיו אני מופתעת שמשהו פה עדיין פתוח".

קניון אווינג מילס, מרילנד. ב–15% מהקניונים יש 10%–40% שטחים פנוייםצילום: MATT ROTH / NYT

קניון אווינגס מילס עומד להצטרף למספר גדול של מה שמכונה "קניונים מתים" בפי מומחי נדל"ן, אדריכלים, מתכננים עירוניים ופעילים באינטרנט. מאז 2010, כ-25 מרכזי קניות נסגרו ועוד 60 נמצאים בסכנת סגירה, לפי חברת הייעוץ גרין סטריט אדווייזרס, העוקבת אחר שוק הקניונים בארה"ב.

הספדים לקניונים נשמעו כבר בסוף שנות ה-90, אבל המציאות כיום היא שמגמות רחבות יותר משנות את הכלכלה האמריקאית. כשפערי ההכנסות ממשיכים להתרחב, קניונים יוקרתיים משגשגים - בעוד שקמעונאיות כמו סירס, קיי־מארט ו־ג'יי.סי. פני מקרטעות - ועמן הקניונים למעמד הביניים, שבהם החנויות שלהן היוו עוגן. "במידה רבה זה סיפור של מי שיש לו מול מי שאין לו", אמר האנליסט די.ג'יי בוש מגרין סטריט. "היתה מעט מאוד צמיחה בשכר של מעמד הביניים בארה"ב".

אווינג מילס, שנפתח ב-1986 ושופץ ב-1998, נחשב צעיר עבור קניון גוסס. המיקום שלו כנראה תרם לדעיכתו, אבל לדברי מומחים בתחום הקמעונות, גורמים אחרים מילאו תפקיד מכריע בגסיסתו, כמו שינוי בהרגלי הצריכה ושינויים דמוגרפיים. "אין ספק שכמה מהקניונים ישרדו, אבל לחלקים גדולים מהחברה שלנו פשוט נמאס מהם", אמר מארק הינשואו, ארכיטקט, מתכנן עירוני וסופר מסיאטל.

לרכישות באינטרנט - גורם שרבים תולים בו את האשמה בגסיסת הקניונים - יש השפעה קטנה בלבד, אומרים מומחי הקמעונות. פחות מ-10% מהמכירות הקמעוניות בארה"ב מתבצעות ברשת, והמכירות האלה נוטות לפגוע בעיקר ברשתות הקמעונות הגדולות, ולא ברשתות האופנה ובקמעונאי התמחות אחרים בקניונים הדועכים. לעומת זאת, הבעיה המרכזית עבור הקניונים היא הצפה של חנויות באזורים רבים במדינה, כתוצאה מבום נדל"ני ממושך של הקמת מרכזי מסחר מכל הסוגים. "אנחנו בעודף אדיר של שטחי מסחר", אמר כריסטופר זאהס, כלכלן נדל"ן ומתכנן עירוני מפורטלנד, אורגון. "למלא כ–100 אלף מ"ר זאת משימה קשה".

אובמה רוכש לכלב הנשיאותי עצם מקושש לכבוד חג המולדצילום: ריוטרס

"הג'יני של הקניון יצא מהבקבוק"

כמו לווייתנים הנסחפים אל החוף, קניונים מתים הם אוביקט מרתק ומדכדך כאחד. ישנו אתר פופולרי המוקדש לתופעה - deadmalls.com. "לכל אחד יש זכרונות ילדות מהליכה לקניון", אמר ג'ק תומס בן ה–26, אחד משלושה שותפים שמנהלים את האתר בזמנם הפנוי. "איש אינו מעלה בדעתו שקניון הולך למות״.

קניונים מצליחים אמנם ימשיכו לשגשג בשנים הקרובות, אבל לא ברור מה התעשייה יכולה לעשות כדי למנוע מעוד ועוד קניונים לשקוע. כ-80% מ-1,200 הקניונים ברחבי ארה״ב מוגדרים כיום יציבים, עם שיעורי תפוסה של 90% או יותר. זאת, לעומת 94% ב-2006, לפי נתוני חברת קוסטאר גרופ, המספקת מידע לענף הנדל״ן. כמעט 15% מהקניונים הם בעלי שטח פנוי של 10%-40% - עלייה של 5% לעומת 2006. 3.4% מהקניונים הם בעלי שטח פנוי של יותר מ-40% - סף שמסמן את תחילתה של "ספירלת המוות" של הקניונים, כפי שמגדירים בגרין סטריט אדווייזרס.

בכירים בענף מודים בגלוי כי עסקי הקניונים עברו תהליך עמוק של פיצול מאז המשבר של 2008. ״אתה רואה קניוני דגל ברמה גבוהה, שמתפקדים בצורה טובה מאוד״, אמר סטיבן לואיי, מנכ״ל חברת הקניונים ווסטפילד, שהחלה את דרכה באוסטרליה ונהפכה לשחקן משמעותי בענף העולמי. ווסטפילד הקטינה את פעילותה במערב התיכון של ארה"ב, ומתמקדת כיום בקניונים לאורך החוף המזרחי והמערבי העשירים יותר. באירופה מעדיפה החברה מרכזים עירוניים עשירים, כמו לונדון ומילאנו. ״הפעילות שלנו יותר אזורית ומתמקדת בקצה העליון של הענף״, אמר לואיי. ״כל דבר שנמצא בשכבות הביניים של השוק הוא בעייתי״.

טום סימונס, שעומד בראש חטיבת הקניונים של ענקית מרכזי הקניות קימקו בצפון מזרח ארה״ב, בוטה יותר: ״יש קניונים ברמת B ו-C בשווקים משניים שהם דינוזאורים - וסביר להניח שימותו״, אמר. "אבל קניונים ברמת A עושים עסקים טובים״. ואולם הגבול בין הקטגוריות מטושטש. קניון ווייט פלינט, בעבר יעד קניות יוקרתי עבור התושבים האמידים של פרברי וושינגטון הבירה, עומד כיום שומם וממתין להריסתו. חצי שעת נסיעה מזרחה משם, במחוז פרינס ג׳ורג׳ המגוון מבחינה כלכלית ואתנית, קניון לנדאובר נהרס ב–2006, והותיר מגרשי חניה ריקים וסניף אחד של הכלבו סירס, שנסגר בתחילת 2014. שני הנכסים שייכים למשפחת לרנר מוושינגטון, שהם גם בעלי השליטה בקבוצת הבייסבול וושינגטון נשיונלס. החברה בבעלותם מסרה כי היא רוצה לפתח מחדש את שני האתרים, אבל בפועל לא נראים סימנים רבים לכך.

אווינגס מילס במרילנד עשוי להפוך לקניון מת - אבל הוא לא פועל בשוק ללא מוצא. הבעלים המקורי שלו, ג׳נרל מילס פרופרטיז, מכרו 50% לקימקו ב-2011, וכעת קימקו פועלת לפתח מחדש את המקום למרכז קניות פתוח למחצה. ואולם להחיות קניון מת זה לא תהליך פשוט. הריסתו של אווינגס מילס ובנייה מחדש שלו כפאוואר סנטר, עם רשתות קמעונות גדולות כמו קוסטקו, בסט ביי וטרגט, יעלה 100-75 מיליון דולר וייקח שנתיים עד חמש שנים, לדברי סימונס.

סימונס צופה שאווינגס מילס ימשיך לגסוס עד סוף 2015. הקניון התחיל לדעוך, לדבריו, בראש ובראשונה משום שקונים נמשכו לקניונים אחרים בסביבה, כמו טאוסון טאון סנטר היוקרתי. ״הג׳יני של הקניון יצא מהבקבוק״, אמר סימונס. ״והוא מעולם לא התכוון לחזור״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"