היועץ המשפטי לממשלה הקפיא את מכירת הדירות הציבוריות למוסדות דת

באחרונה נחשף כי משרד הבינוי בראשות אורי אריאל יזם מכירת 340 דירות בתוך ימים ספורים לגופים שונים, רובם מוסדות דת

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

היועץ המשפטי לממשלה הורה על עצירת והקפאת מכירת הדירות הציבוריות לגופים שונים, ברובם מוסדות דת, אותה יזם שר הבינוי אורי אריאל, וזאת עד לבדיקת ההליך על ידי היועץ.

זאת, בעקבות חשיפת ערוץ 2, כי בתוך ימים ספורים בחודש נובמבר האחרון, נחתמו הסכמים למכירת 340 דירות בדיור הציבורי לגופים שונים, רובם עמותות דתיות, ללא מכרז ובהנחות גדולות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בין הדירות שנמכרו: 39 דירות בירוחם נמכרו במחיר ממוצע של כ–130 אלף שקל ליחידת דיור לישיבת ההסדר ירוחם; שלוש דירות בירוחם נמכרו במחיר ממוצע של 169 אלף שקל לתנועה להפצת התורה בירוחם; 16 דירות נמכרו בקרית שמונה במחיר ממוצע של 52 אלף שקל לעמותת קרית הנוער הגלילית; שבע דירות בקרית שמונה נמכרו לישיבת קרית שמונה במחיר ממוצע של 227 אלף שקל; 13 דירות בקרית ארבע נמכרו לישיבת הסדר ניר קרית ארבע ב–227 אלף שקל בממוצע; 47 דירות במצפה רמון נמכרו ב–72 אלף שקל בממוצע לקריה חינוכית מצפה רמון, בניהולו של הרב יונדב עציון.נמכרו גם דירות למוסדות אקדמיים: 79 דירות נמכרו למכללה האקדמית תל חי בכ–171 אלף שקל ליחידת דיור; ו–53 דירות בבאר שבע נמכרו לאוניברסיטת בן גוריון במחיר ממוצע של 66 אלף שקל.

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

ח"כ אורלי לוי מישראל ביתנו, שבדקה את הפרשה מסרה כי בתוך יומיים נמכרו 337 דירות בהכנסה של יותר מ–50 מיליון שקל למשרד הבינוי והשיכון. לוי, שהתלוננה בפני מבקר המדינה על הצעד, טוענת כי בניגוד לחוק הדיור הציבורי, המחייב שהכסף המתקבל בעבור כל דירה בדיור הציבורי שנמכרת יגיע לתקציב הדיור הציבורי להקמה או למציאת דירות חדשות, במקרה זה אין איש מתחייב על כך.

משרד הבינוי מסר אז בתגובה כי "בניגוד לנטען, אף נכס לא נמכר עד כה. מדובר ביחידות דיור שניתנו לפני עשרות שנים לגופים ציבוריים. כעת מדובר על מתווה למכירת הדירות לגופים היושבים בהם כבר עשרות שנים, וזאת אך ורק במקומות שבהם התברר כי אין זכאים הממתינים לדירות אלה ונבדק שאין להן ביקוש על ידי הזכאים.

"על ידי מכירת הדירות שאין להן ביקוש ייכנסו לקופה מיוחדת במשרד הבינוי עשרות רבות של מיליוני שקלים, ואלה יוקצו לרכישת דירות חדשות עבור זכאי הדיור הציבורי והממתינים".

כל הכסף יועבר לטובת הגדלת הדיור הציבורי במקומות שבהם יש צורך ברכישת דירות נוספות. "בצורה זו מרוויחים פעמיים", הסבירו במשרד השיכון, "דירות שהיו למעשה עשרות שנים מחוץ למלאי הדיור הציבורי ולא היה להן ביקוש בקרב הזכאים מניבות הכנסות שהולכות לרכישת דירות במקומות שבהם יש מחסור בדירות הדיור הציבורי ונקנות דירות שיש להן ביקוש".

בנוסף, אותם שוכרים ציבוריים מתחום החינוך, הסיעוד, הדת וכיו"ב נשארים ומחזקים את הקהילה (עשרות רבות של דירות לסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון או במכללת תל חי שאין להן כל ביקוש על ידי דיירים זכאים). "לאור דברים אלה ברור כי מדובר בניגוח לצרכים פוליטיים, שלא ממן העניין ואינם תואמים את העובדות ואת המציאות בשטח, וכך צריך להתייחס אליהם".

ואולם, היועץ המשפטי לממשלה אינו סבור שמדובר בהליך מובן מאליו, והיום שלח העוזר ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אסף הראל, מכתב למספר פונים אליו בעניין, כי "נוכח הפניות השונות, בעניין מכירת דירות הדיור הציבורי לעמותות או לגופים אחרים ללא כוונת רווח ולמטרות ציבוריות, פנה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), מר ארז קמיניץ, למשרד הבינוי על מנת לקבל את תגובתו.

במכתב מפורט שהגיע אתמול, השיב משרד הבינוי במפורש כי נכון למועד כתיבתו לא נעשתה כל מכירה לגופים כאמור. עוד פורט, כי נעשתה ונעשית עבודת מטה לצורך טיפול בסוגיית מכירת דירות הדיור הציבורי לעמותות שונות ולצרכי ציבור, על היבטיה השונים. בהמשך לכך נתבקש אישור היועץ המשפטי לממשלה למתווה המוצע ע"י משרד הבינוי להשלמת הטיפול בסוגיה.

"נוכח תשובה זו ונוכח ההכרח לבחון לעומק את המתווה המוצע, יידרש משרד המשפטים לבחינה מעמיקה של הסוגיה עם משרד הבינוי ועם כלל הגורמים הרלבנטיים. בדיקה מעמיקה זו תעשה בזמן הקרוב. משרד הבינוי הונחה על ידי היועץ המשפטי לממשלה כי עד להשלמת הבחינה לא תעשה מכירה כשלהי של דירות הדיור הציבורי לעמותות או לגופים אחרים הפועלים לצרכי ציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה