המועצה הארצית תבדוק הטענות לניגוד עניינים של חוקר תכנית "תעש רמת השרון"

העוררים טוענים: זאב עמית עבד עם רשות מקרקעי ישראל במקביל לעבודתו כחוקר התכנית שיזמה ■ הרשות: "העניין נבדק ע"י משרד הפנים עוד לפני תחילת עבודתו כחוקר"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, שמטפלת בתוכנית תעש, תמציא מסמכים רלוונטיים בעניין העסקת החוקר שבדק את ההתנגדויות לתוכנית תוך שלושה ימים - בעקבות דרישת יו"ר ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, עו"ד משה גולן.

זאת, לאחר טענות מצד המתנגדים לתוכנית, בהם עיריות רמת השרון, הוד השרון והרצליה, גופים ירוקים ותושבים, כי החוקר, זאב עמית, נגוע בניגוד עניינים, לאור עבודות רבות שביצע מול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שיזמה גם את התוכנית. לאחר קבלת התשובה תחליט ועדת הערר אם לקבל את עמדת המתנגדים ולפסול את עמית, או אם לאו.

התוכנית של תעש, שמכונה "קדמת השרון", כוללת בנייה של כ-24 אלף יחידות דיור על שטח של כ-7,500 דונם. לאחר הפקדתה ביוני 2012 בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה המשותפת, שהוקמה לצורך טיפול בתוכנית, היא נתקלה בכ-600 התנגדויות, שהובאו לידיו של החוקר, שמונה על ידי משרד הפנים כדי לבחון אותן. בין המתנגדים היו תושבים מהערים הסובבות את מתחם תעש, ובמיוחד מרמת השרון והרצליה, גופים ירוקים, עיריות הוד השרון, הרצליה ורמת השרון.

עמית הכניס לתוכנית שינויים שהגדילו את הבנייה בה, ובכך הביא לאישורה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון. באחרונה הגישו הגופים המתנגדים לתוכנית, יחד עם עמותת ריב"ה (ריאה ירוקה בתעש השרון) ותנועת אומ"ץ, בקשה לוועדה לפסול את מינוי החוקר.

הדמיה של תוכנית תעשצילום: מינהל מקרקעי ישראל

בא כוחה של ריב"ה, עו"ד ישראל כספי, טען כי בשנה האחרונה התקבלו כמה פניות בנוגע לתפקודו של עמית, בין השאר, במועצה הארצית, במשרד הפנים, בוועדה המחוזית וברמ"י - אבל לכל אורך הדרך נקטו הגופים סחבת לכאורה בכל הקשור לתגובות לפניות אליהם.

העוררים אף טענו, בין היתר, כי עמית השתתף בתכנון כפר נופש מצפון לקיבוץ נחשולים, ערך ב-2,000 סקר זכויות במקרקעין במתחם תעש, בדק כחלק מעבודתו הקודמת היתכנות של העתקת שדה התעופה בהרצליה ופינוי מחנות צה"ל, וסקר היתכנות תחנות רכבת בתוואי נתיבי איילון. כמו כן, נטען כי ב-2013, כאשר עדיין קיים ישיבות כחוקר בעניין מתחם תעש, פעל כ"עורך הראשי" של תוכניות הקרקעות של רמ"י. כל אותו זמן גם הופיע באתר האינטרנט של חברת תכנון הערים שלו הרישום: "חברה מתכננת של מינהל מקרקעי ישראל" - כך לפי העוררים.

במהלך ישיבת ועדת המשנה בשבוע שעבר דרשו המתנגדים לתוכנית לדחות את הדיון עד לקבלת החלטה בדבר תביעתם לפסול את החוקר שמונה על ידי הוועדה המחוזית. לדבריהם, "מדובר בהחלטה מקדמית, שכן אם ייפסל החוקר אין טעם לדון בהמלצותיו".

המתנגדת העיקרית לתכנית מבין הרשויות המקומיות היא ראש עיריית רמת השרון בפועל, שירה אבין, אשר התבטאה בתקיפות לגבי השתלשלות העניינים. אבין אמרה כי "אנו דורשים לבטל את דו"ח החוקר או לאפשר לנו להגיש חוות דעת של מומחים מטעמנו. נוסף על כך, לא יכול שחוקר שעל פי המלצתו המדינה אמורה לקבל החלטה יהיה נגוע בניגוד עניינים. עד היום לא העבירה המדינה תשובתה לגבי טענה זו ולכן אין טעם בקיום הדיון".

ראש עיריית הוד השרון, חי אדיב, תקף אף הוא את הוועדה המחוזית, באומרו כי: "הוועדה פועלת לסתימת פיותיהם של ראשי הערים ונציגי הציבור, ומנעה פגישה בין שר הפנים לראשי הערים". ואולם, יו"ר הוועדה, גולן, החליט לקבל את ההחלטה על פסילת החוקר במועד מאוחר יותר. גורמים שונים מעריכים כי לנוכח המחלוקת, כל מסקנה של ועדת המשנה תתקל בעתירה משפטית מצד אלה שייראו עצמם נפגעים ממנה.

במשרד הפנים הגיבו בעקבות פניית TheMarker בעניינו של עמית: "הפנייה של העוררים בעניין מטופלת על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה". לבקשה לשוחח עם עמית בנוגע לטיעונים שהועלו נגדו התקבלה התגובה: "אנחנו לא נוהגים לאשר שיחה עם חוקרים. ועדת הערר היא ועדה שיפוטית בראשות שופט, והיא סוברנית לקבל החלטה בעניין".

מרמ"י נמסר בתגובה: "זאב עמית, כמו רבים בישראל, נתן בעבר שירותים שונים לרמ"י. עמית לא נתן שירותים לרמ"י לפחות בחמש השנים האחרונות. שאלת ניגוד העניינים של עמית נבדקה על ידי הלשכה המשפטית במשרד הפנים עוד לפני תחילת עבודתו כחוקר, וניתנה חוות דעת משפטית שלפיה אין בעיית ניגוד עניינים.

"בפועל, עמית ניהל את הליך שמיעת ההתנגדויות בסבלנות, באורך רוח, בלב פתוח ובנפש חפצה. ההליך התפרש על פני יותר מעשרה ימי דיונים מלאים, שבהם ניתנה לכל מתנגד הזדמנות מלאה להשמיע את התנגדותו. החוקר אף המליץ לקבל חלקים לא מבוטלים מההתנגדויות בהיבטים שונים.

"תוכנית תע"ש השרון אמורה לאפשר הקמת עשרות אלפי יחידות דיור באזור ביקוש מרכזי. המתנגדים מבקשים לבטל את התוכנית, וכל טענותיהם נגד החוקר נובעות מכך שהתנגדותם הגורפת לא התקבלה. רמ"י מגיבה ותמשיך להגיב כחוק לדברים בוועדת הערר", כותבים ברמ"י.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"