הפרומו לפינוי מחנות צה"ל: 
סאגת פינוי שדה דב

בעלי הקרקעות והמנהלים מקווים שמערכת הבטחון לא תמצא לפתע עילה חדשה לעכב את הפינוי, או לדרוש כספים נוספים בעבורו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

נראה כי בכל הקשור לדרישות כספיות פתאומיות של מערכת הביטחון שניתנות על חשבון פינוי עתידי של בסיסים - סיפורו המתמשך של פינוי שדה דב, שעדיין נמצא בעיצומו ואינו צפוי להסתיים לפני 2018, הוא דוגמה מייצגת.

בהתאם להסכם שאליו הגיעו לפני כחצי שנה משרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בתמורה לפינוי השדה שנתיים לפני המתוכנן, יקבל משרד הביטחון כמיליארד שקל. עם חתימת ההסכם נאמר כי סכום זה "יאפשר למערכת הביטחון להתמודד עם אתגרי התקציב של צה"ל ומשרד הביטחון ל-2014".

צילום: דודו בכר

חלק מאותם מיליארד שקלים הגיע מבעלי הקרקעות באזור שדה דב והגוש הגדול הסמוך, שתרמו למדינה מחוסר ברירה 20 מיליון שקל, בנוסף על התחייבותם להעביר לידי המדינה מחצית משווי הקרקעות לאחר שאלה יופשרו לבנייה. ניסיון של בעלי קרקעות מסויימים להתנגד להסדר הכפוי נפל בבית המשפט המחוזי

אחד מעורכי הדין שעוסקים בעניין אמר היום כי עד כה עושה מערכת הבטחון רושם כי היא רצינית מאוד בכל הקשור להפסקת הפעילות הצבאית בשדה דב. ואכן, 20 דונם ראשונים שאותם התחייב צה"ל לפנות משדה דב עד לסוף 2014 אכן פונו בנובמבר. כעת בעלי הקרקעות והמנהלים מסתכלים קדימה, בתקווה שמערכת הבטחון לא תמצא לפתע עילה חדשה לעכב את הפינוי, או לדרוש כספים נוספים בעבורו.

עו"ד דורון כוכבי, שמייצג בעלי קרקעות בגוש הגדול, אמר אתמול כי בעבר המדינה עשתה רושם כאילו מחצית משווי הזכויות על הקרקע, ששווייה גם באומדנים שמרניים עולה על מיליארד שקל, תספק אותה - ואולם אז הגיעה הדרישה לתוספת של 20 מיליון שקל. "זה 'פינאטס', בהשוואה לסכומים האחרים שמשרד הבטחון קיבל, אבל ערערתי על זה לבית המשפט. הוסבר לנו כי הסכום הזה חיוני על מנת שהם יוכלו להכניס את פינוי השדה כבר למסגרות התקציב של 2014–2016, כשעלות הפינוי, כפי שהוצגה על ידי משרד האוצר, היא כ-260 מיליון שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"