הרצליה ורמה"ש: לחוקר ההתנגדויות למתחם תעש יש קשר למקרקעי ישראל

העיריות, ביחד עם עמותת ריב"ה ותנועת אומ"ץ, הגישו בקשה לפסילת מינוי החוקר זאב עמית ■ לטענתם, לעמית קשרים ענפים עם רמ"י, שיזמה את התוכנית ■ רשות המקרקעין: "אין בעיית ניגוד עניינים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

עיריית רמת השרון, עיריית הרצליה, עמותת ריב"ה (ריאה ירוקה בתעש השרון), תנועת אומ"ץ וגופים נוספים הגישו בקשה לוועדת המשנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, לפסילת מינוי החוקר שפעל מטעם הוועדה לבדיקת ההתנגדויות לתוכנית "קדמת השרון", המוכרת יותר כתוכנית תעש השרון. כמו כן, הוגשה בקשה לבטל ישיבה בנוגע לתוכנית, שאמורה להתקיים היום. אחת הטענות שהועלתה באחרונה היא שלחוקר שמונה קשרים ענפים, לכאורה, עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), יוזמת התוכנית.

התוכנית המקורית, הכוללת בנייה של כ-20 אלף יחידות דיור על שטח של כ–7,500 דונם, הופקדה ביוני 2012 בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה המשותפת, שהוקמה לצורך טיפול בתוכנית תעש השרון. התוכנית נתקלה בכ-600 התנגדויות, שהובאו לידיו של החוקר, המתכנן זאב עמית, שמונה על ידי משרד הפנים כדי לבחון אותן. בין המתנגדים תושבים מהערים הסובבות את מתחם תעש, ובמיוחד מרמת השרון והרצליה, גופים ירוקים, עיריות הוד השרון, הרצליה ורמת השרון.

צילום: מינהל מקרקעי ישראל

עמית קבע אז כי התכנון המקורי של כ-20 אלף יחידות דיור, סותר את המגמה הנוכחית של ציפוף הבנייה. ההערכות היו כי בכך, למעשה, התיר החוקר להגדיל משמעותית את מספר הדירות, לעומת המספר שנקבע בתוכנית המקורית. התוכנית אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון, במתכונת המצופפת שעליה המליץ עמית.

על פי הבקשה לפסילתו של עמית, שהגיש עו"ד ישראל כספי בשם עמותת ריב"ה, בשנה האחרונה התקבלו כמה פניות בנוגע לתפקודו של עמית, בין השאר למועצה הארצית, למשרד הפנים, לוועדה המחוזית ולרמ"י - אבל לכל אורך הדרך נוקטים הגופים סחבת בכל הקשור לתגובות לפניות אליהם.

כך, למשל, ב-8 בספטמבר השנה התקיים דיון בעניין בקשות קודמות לפסילת החוקר, שבו הופיעו עו"ד רונית לירן מטעם ועד תושבי נוה עמל בהרצליה, ועו"ד כספי מעמותת ריב"ה, שטענו כי לעמית קשרים הדוקים עם רמ"י, וכי הוא ביצע עבורה עבודות תכנון, ואף סקר על מתחם תעש.

הפגנת תושבים נגד קידום התוכנית במתחם תעש שרוןצילום: פיני לירן

הוועדה הטילה על רמ"י להשיב בתוך שבועיים. בפועל, רמ"י הגיבה לאחר חודש, בתשובה חלקית, שלפיה החוקר ענה על שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים, ואף התחייב שלא לפעול בניגוד עניינים. המסמכים, לטענת כספי, לא הובאו לידיעת המערערים.

עוד טען כספי, כי לפני שנבדק העניין לעומק החליטה ועדת המשנה בישיבתה באוקטובר לדחות את הבקשות לפסילת החוקר, וקבעה כי תנמק את החלטתה בסיום הליך הערעור כולו. לאור החלטתה, פנו אליה כמה מהעוררות - עיריות הרצליה ורמת השרון, ועד תושבי הרצליה הצעירה ורמת השרון - בבקשה לבטל את ההחלטה, ולאפשר דיון בבקשה, לאחר המצאת החומרים שהתבקשו על ידי העוררים. ועדת המשנה הורתה ליועץ המשפטי של הוועדה המחוזית להעביר את החומרים לידי העוררים, אבל עד כה לא הועברו החומרים.

בין השאר טוענים העוררים כי עמית השתתף בתכנון לכפר נופש מצפון לקיבוץ נחשולים, ערך ב–2000 סקר זכויות במקרקעין במתחם תעש, בדק כחלק מעבודתו הקודמת היתכנות של העתקת שדה התעופה בהרצליה, התחדשות עירונית בקרית שמונה, פינוי מחנות צה"ל, וסקר היתכנות תחנות רכבת בתוואי נתיבי איילון. כמו כן, ב–2013, כאשר עדיין קיים ישיבות כחוקר בעניין מתחם תעש, פעל כ"עורך ראשי של תוכניות על הקרקעות של רמ"י, וכל אותו זמן הופיע באתר האינטרנט של חברת עמית יושע תכנון ערים הרישום, "חברה מתכננת של מינהל מקרקעי ישראל", נכתב בבקשה.

"אכן, ישראל היא מדינה קטנה ומינהל מקרקעי ישראל הוא גוף רחב היקף ובעל משאבי קרקע גדולים, ועדיין ניתן למצוא בעלי מקצוע בעלי יכולת וכישורים שאינם מעורבים עד צוואר בפעולה ועבודה עם ומול רמ"י - עד כדי כך, שהם מציינים זאת כאחד מתחומי העיסוק וההתמחות המרכזיים שלהם באתר האינטרנט שנועד לפרסום והצדקת פעילותם המקצועית לציבור", נכתב בבקשה.

בנוסף, העוררים ביקשו לדחות את ישיבת ועדת המשנה, שאמורה להתקיים היום.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי הפנייה של העוררים בעניין מטופלת על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. לגבי בקשה לשוחח עם עמית בנוגע לטיעונים שהועלו נגדו, נמסר מהמשרד: "אנחנו לא נוהגים לאשר שיחה עם חוקרים. ועד ערר היא ועדה שיפוטית בראשות שופט, והיא סוברנית לקבל החלטה בעניין".

מרמ"י נמסר בתגובה: "זאב עמית, כמו רבים בישראל, נתן בעבר שירותים שונים לרמ"י. עמית לא נתן שירותים לרמ"י לפחות בחמש השנים האחרונות. שאלת ניגוד העניינים של עמית נבדקה על ידי הלשכה המשפטית במשרד הפנים עוד לפני תחילת עבודתו כחוקר, וניתנה חוות דעת משפטית שלפיה אין בעיית ניגוד עניינים.

"בפועל, עמית ניהל את הליך שמיעת ההתנגדויות בסבלנות, באורך רוח, בלב פתוח ובנפש חפצה. ההליך התפרש על פני יותר מעשרה ימי דיונים מלאים, שבהם ניתנה לכל מתנגד הזדמנות מלאה להשמיע את התנגדותו. החוקר אף המליץ לקבל חלקים לא מבוטלים מההתנגדויות בהיבטים שונים.

"תוכנית תע"ש השרון אמורה לאפשר הקמת עשרות אלפי יחידות דיור באזור ביקוש מרכזי. המתנגדים מבקשים לבטל את התוכנית, וכל טענותיהם נגד החוקר נובעות מכך שהתנגדותם הגורפת לא התקבלה. רמ"י מגיבה ותמשיך להגיב כחוק לדברים בוועדת הערר", כותבים ברמ"י.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"