הדירות ימשיכו להיות יקרות: מחירי קרקע גבוהים במכרזי ענק במודיעין

האם היזמים לא מאמינים בהשפעת "מחיר מטרה"? המכרזים האחרונים שפירסמה רשות מקרקעי ישראל הניבו אמנם מחירים נמוכים מבעבר, אך הם רחוקים ממחירי המינימום

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

למרות פרויקט "מחיר מטרה" - מכרזי הקרקעות האחרונים שרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פירסמה במודיעין ונסגרו בשעות האחרונות הניבו אמנם מחירים נמוכים מבעבר, אך אלה רחוקים ממחירי המינימום שנקבעו.

מדובר ב-29 מכרזים ל-1,725 דירות בבנייה רוויה, שבעקבותם קרא מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, שלמה בן אליהו, שלא להפריז בהצעות המחיר. זאת, כיוון שמיד אחריהם צפויים להגיע מכרזי פרויקט מחיר מטרה שאמורים היו להוריד את המחירים.

ואולם, ממצאים ראשונים מורים כי עקב התחרות הקשה בין הקבלנים לקבוצות הרכישה, עלו מחירי הקרקע בהרבה על מחירי המינימום שנקבעו - למרות שהיו קרובים יותר להערכות השמאים את ערך הקרקע.

מודיעין צילום: עופר וקנין

מדובר באחד המכרזים הגדולים והחשובים שעלו באחרונה, בשכונת "נופים", שגרר בעקבותיו תחרות פרועה שעירבה קבלנים וקבוצות רכישה. למספר מכרזים מועט ניגשו עשרות מתמודדים. מנהל אגף שיווק ברמ"י, אילן דגני, מספר כי התוצאה של המאבק הזה היתה, בין היתר, פסילות רבות של הצעות לא תקינות שהוגשו למכרזים אלה.

מצד שני, התחרות הגדולה לא איפשרה ליזמים השונים לממש את הצעתו של בן אליהו ולהגיש הצעות זולות על הקרקע כפי שהיה צפוי. לפיכך, סיפר דגני, כי מניתוח ראשוני של התוצאות עלה שמחירי קרקע ממוצעים במכרז הגיעו ל-280 אלף שקל ליחידת דיור, ללא הוצאות פיתוח. סך התקבולים על המכרזים הללו הגיע לכ-450 מיליון שקל.

"כרגע עדיין קשה לקבוע אם המחירים אכן ירדו בעקבות הכרזת מנכ"ל המשרד", אמר דגני. "שכונת נופים, שבה בוצעו המכרזים הללו, נחשבת ליוקרתית פחות משכונת מע"ר, שבה יתנהלו מכרזי מחיר מטרה. ואולם, עצם זה שהמחירים הזוכים היו קרובים יותר מבעבר לאומדן השמאי נותנת אינדיקציה כי היזמים היו קשובים", הוסיף.

בין החברות הקבלניות בלטה במיוחד חברת "שפיר מגורים", שזכתה במכרז הגדול ביותר: 228 יחידות דיור, אחד על מתחם של 229 דירות, עליו תשלם 54.7 מיליון שקל ללא הוצאות פיתוח (240 אלף שקל ליחידה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן