בלעדי |

מכרזי הדירות המוזלות יוצאים לדרך: כמה תעלה דירה חדשה במודיעין?

ל-TheMarker נודע, כי המחיר למ"ר לפי קביעת השמאי הממשלתי עומד על 11,400 שקל בלבד ■ ההנחה שיקבלו הרוכשים: כ-300 אלף שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

משרד הבינוי אמור לצאת היום או מחר במכרז חדש למחיר מטרה, בעיר מודיעין. במסגרת המכרז ישווקו קרקעות ל-700 דירות חדשות, מהן 560 יוקצו לדירות מוזלות. ל-TheMarker נודע, כי המחיר למ"ר (ערך מטר דירתי מופחת) לפי קביעת השמאי הממשלתי עומד על 11,400 שקל בלבד. רוכש דירת 4 חדרים במסגרת המבצע יזכה להנחה של כ-300 אלף שקל וישלם 1.14 מיליון שקל.

מכרז זה הוא השני שמבוצע על פי החלטת הממשלה מהשבוע שעבר להוציא לפועל את תוכנית משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לשווק כ-20,500 יחידות דיור במכרזי מחיר מטרה עד סוף שנת 2015, עוד יותר מהיעד השאפתני הקודם. בכוונת המשרד ורמ"י לעמוד באתגר אדיר זה, שיביא להשפעה על השוק ולהורדת מחירי הדירות. מכרזי מחיר מטרה ישווקו בכל מקום שערך הקרקע הוא יותר מ-60 אלף שקל ליחידת דיור. בשבוע שעבר פורסם המכרז הראשון - בראש העין.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"בן 25 אומר 'נולדתי בגבעת עמל, מגיעה לי דירה' - כשבני גילו לוקחים משכנתא"

הגנבים חוזרים: פעם אריה דרעי - היום ישראל ביתנו, לכאורה

צילום: עופר וקנין

על פי בדיקת השמאי הממשלתי, מחירי דירות ממוצעים במודיעין מגיעים ל–14.25 אלף שקל למ"ר בממוצע, לפי שיטת חישוב הכוללת שיקלול של שטחי הדירה העיקריים ותוספות חלקיות למחיר בגין מרפסות ומקומות חניה. על פי הכללים של מחיר מטרה, מחיר דירה מוזלת יגיע ל–80% מהמחיר הממוצע — כלומר, 11.4 אלף שקל למ"ר.

נוסחת החישוב של מחירי הדירות, שנקבעת על ידי השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, קובעת את ערך מטר דירתי המופחת. בערך זה מכפילים את שטח הדירה. את שטח המרפסת־גינה מכפילים ב–0.3, עד ל–20 מ"ר, ואז בערך המ"ר המוזל. שטח המחסן, עד 6 מ"ר, מוכפל ב–0.4 ואז בערך המ"ר המוזל. כל חניה היא שוות ערך ל–2 מ"ר (עד שתי חניות).

אלדרוטי הדגיש כי במקרים רבים, שיטות החישוב הרגילות אינן משמשות את חברות הבנייה, ועל כן ייתכן מאוד שהפרשי המחירים בין מחירי הדירות שישתתפו במבצע לבין מחירי דירות שלא כלולות במכרזים הללו, יהיו אף יותר גבוהים מ–20%.

שר הבינוי, אורי אריאל, אמר: "מכרזי מחיר מטרה יצאו כבר לדרך. תוכנית הדיור המרכזית של הממשלה שהובלתי, תביא בשנים הקרובות לעשרות אלפי יחידות דיור חדשות מוזלות ברחבי המדינה, שאני משוכנע, כמו מרבית הכלכלנים וההנהגה הכלכלית, שישפיעו על מחירי הדירות החל כבר בשנה הבאה. כשאנשים מבינים כי דירה חדשה ואיכותית במודיעין או בראש העין זולה ב–300 אלף שקל מדירה חדשה, ולבטח גם מדירת יד שנייה בשטח דומה, הם לא יסכימו לשלם את המחיר הנוכחי".

שאלה שצצה ועולה מאז שתוכנית מע"מ 0% ירדה מהפרק, ו"מחיר מטרה" היא היחידה שנותרה כתוכנית ממשלתית להוזלת דירות בשנים הקרובות, היא האם באמת התוכנית תשיג את המטרה — או שתישאר בגדר מבצעים נקודתיים של דירות מוזלות לבני מזל שיזכו בהן?

הכלכלנים ד"ר מיכאל שראל, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אפרת טולקובסקי, הביעו חשש כי התוכנית בסופו של דבר לא תשיג את מטרתה, מסיבות שונות: שראל דיבר על כך שבתקופה הזאת צריכים להגדיל היצע ולהקטין ביקושים, אבל "מחיר מטרה" תגרום להגדלת ביקושים; דוכין טען שמדובר בניסיון לכופף מציאות כלכלית קיימת, שספק אם יעבוד, ואילו טולקובסקי הסביר כי מכיוון שבעיית המחירים חמורה במיוחד באזור המרכז, צריך להתמקד בתוכניות של מחיר מטרה שבהן הממשלה מסייעת לרשויות מקומיות בהקמת תשתיות, בתמורה לקידום מהיר של תוכניות בנייה.

לעומתם, מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, הביע ביטחון בכך שיישום התוכנית יתרום לירידת מחירי הדירות באזורים שהוגדרו, כולל במרכז. הוא הדגיש כי אין מדובר בתוכנית שנשלפה מהשרוול, וכי היא נבדקה לעומק, לפני שהוצאה לפועל. "גיבשנו תוכנית עם מיטב המומחים ממשרדנו ומחוצה לו, שזכתה להסכמה מקיר לקיר עם אלפי שעות עבודה ובדיקת משמעויותיה השונות. לתוכנית יש מטרת אחת — לשנות את כיוון מחירי הדירות ולהשפיע על המחירים בשוק כולו".

בן אליהו הגיב גם על ביקורת אחרת, שלפיה 25% מהדירות המוזלות ישווקו למשפרי דיור, שלכאורה נזקקים פחות לסיוע, ואמר כי מדובר בחלק מהניסיון לפעול להוזלה כוללת של הדירות. "צריך לזכור כי כ–75% מהעסקות בשוק הדיור מדי שנה הן עסקות יד שנייה, וכדי להשפיע על השוק חייבים שגם משפרי הדיור ישתתפו במשחק". לדבריו, ב–2014 ישווקו קרקעות למגורים במספרים הגבוהים שנים רבות — "הרבה מעבר לכל יעד חזוי".

"מטפלת בצד הנכון של המשוואה"

מנכ"ל ומבעלי השליטה בחברת תדהר, גיל גבע, העריך כי תוכנית מחיר מטרה היא טובה לטווח הקצר מכיוון "שהיא מטפלת בצד הנכון של המשוואה, ההיצע. הגדלת ההיצע, עד לסגירת הפער הקיים והמוערך עלי ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ב–120 אלף דירות, ולאחר מכן שמירה מתמדת על איזון בין הביקוש להיצע — רק אלה יפתרו את הבעיה באופן אמיתי. כדי שזה יקרה, צריך לבנות, והרבה.

"שיווק קרקעות אינו חזות הכל. קרקע משווקת עדיין אינה דירה בנויה. רק דירות בנויות מגדילות באמת את ההיצע. יש המון סיבות מדוע זה לא קורה: אחת מהן היא מחסור בקרקע זמינה, והיא אכן מרכזית, אבל בהחלט אינה היחידה".

עוד אמר גבע: "במובן זה, מחיר מטרה משיג את המטרה בטווח הקצר והבינוני, בכך שהוא מעודד בנייה בפועל וכנראה גם בהיקף נרחב. אם אכן ייצאו מתחמים גדולים של אלפי דירות במחיר מוזל, לקוחות ירכשו את הכל מראש — דבר שיקטין את החשיפה לקבלן ויעניק לו ביטחון לבנות את הפרויקט בפחות שלבים ובפחות זמן. בנוסף, במשך הזמן שבפרויקטים אלה ישווקו דירות במחיר נמוך יותר, אני מניח שתהיה לכך השפעה על רמת המחירים באותה סביבה. ניתן ללמוד על כך ממבצעי מכירות גדולים, כמו אלה שערכנו בתדהר על הפארק ביבנה, בסדר גודל של 1,000 דירות.

"בטווח הארוך, אם לאחר שיסתיימו המכירות של פרויקטים אלה, עדיין יהיה ביקוש גדול מהיצע ברמה הארצית, המחירים ימשיכו לעלות. לכן, רק פתרון שורשי וארוך טווח, בכל שרשרת הערך המרכיבה את המוצר 'דירה', יהיה פתרון אמיתי לבעיה. כרגיל, הדרך הנכונה אבל הארוכה, היא הקצרה באמת — ומי שמחפש פתרונות קסם מתנפץ בסופו של יום על העובדות המרות שמכתיבה המציאות. קסמים יש בקרקס, במציאות צריך לבנות", מסכם גבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"