אושרה התוכנית לדירות מוזלות: מה הסיכוי שלכם להיכלל בה?

שיווק מכרזי מחיר מטרה יתחיל בימים הקרובים. בוטלו המכסות למשפרי דיור והתקבלה הצעה משופרת תוך מתן עדיפות לחסרי דירה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אחרי נפילת חוק מע"מ אפס של לפיד, אישרה היום הממשלה את המהלך המרכזי להוזלת מחירי דירות ולהגדלת היצע הדירות החדשות במחיר מוזל - "מחיר מטרה", יוזמתו של שר הבינוי אורי אריאל. ממשרד הבינוי נמסר, כי בעקבות האישור יוצאו מכרזים לשיווק קרקעות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לפי השיטה החדשה כבר בימים הקרובים. הממשלה הינחתה את משרד הבינוי ואת רמ"י לשווק עד לסוף שנת 2015 מכרזי מחיר מטרה בהיקף מוגדל של 20,500 יחידות דיור.

בהתאם לדרישת שר הבינוי אריאל וראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, נקבע כי מכירת הדירות במחיר מטרה תעשה בהגרלה בין הזכאים, כאשר תינתן עדיפות לחסרי דירה אך משפרי דיור יוכלו להתמודד על כלל הדירות, בניגוד להצעת האוצר לפיה יקבעו מכסות מראש לכל אחת משתי הקבוצות.

לפי ההסכמות בין משרד הבינוי, משרד האוצר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרדו הראל לוקר, רשות מקרקעי ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה, התקבלה עמדת אריאל וקנדל כי בהגרלה יקבלו חסרי הדירה עדיפות ביחס של 3 ל-1 לעומת משפרי הדיור (שלושה קולות בהגרלה לחסרי דירה לעומת קול אחד למשפר דיור זכאי), מה שיאפשר גמישות ואת שיווקן המוצלח של כלל הדירות המוזלות, גם במקומות בהן הדירות מתאימות יותר לאחד מפלחי הזכאים.

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

הממשלה קבעה, כי במכרז בשיטת מחיר מטרה המציעים יתחייבו למכור כ-80% מהדירות במחיר מקסימלי של כ-20% הנחה מהמחיר הממוצע במתחם, לפי קביעת השמאי הממשלתי, בהתאם למחיר ב-1 באוקטובר 2014. במידה שלפי בדיקה כלכלית ערכי הקרקע הצפויים במכרז זה יהיו שליליים, רשאים רשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי לקבוע שיעור מופחת במכרז זה של דירות מוזלות, אשר לא יפחת מ-60% מהדירות.

המציעים במכרז מחיר מטרה יתחרו על מחיר הגבוה ביותר על הקרקע המוצעת, תוך התחייבות למחיר המוזל ולמפרט שקבע משרד הבינוי המשקף את הסטנדרט האיכותי המקובל כיום בשוק.

לפי הצעתו של פרופ' קנדל מציע אשר יציע מחיר קרקע אפס במכרז מחיר מטרה, יצרף להצעתו גם הצעה לשיעור הדירות שימכור במחיר מוזל, אשר לא יעלה על שיעור דירות מחיר מטרה שנקבעו במכרז ואשר לא יפחת מ-50% מהדירות. במקרה בו לא התקבלה במכרז הצעה עם מחיר קרקע חיובי (הגבוה מאפס), תזכה ההצעה עם קרקע במחיר אפס ושיעור הדירות המוזלות הגבוה ביותר.

כדי להגדיל ולהרחיב את פריסת שיווק דירות במכרזי מחיר מטרה, קבעה הממשלה כי המכרזים יתבצעו במקומות בהם ערך הקרקע ליחידת עולה על כ-60 אלף שקל ליחידת דיור, במקום 80 אלף שקל ליחידת דיור, לפי ההצעה המקורית, מה שיכניס ערים נוספות מהפריפריה למסגרת התכנית.

בנוסף, נקבע בהחלטת הממשלה כי במכרז מחיר מטרה ייכללו יחידות דיור שמחירן עומד על עד 19,000 שקל למ"ר.

שר הבינוי אורי אריאל אמר בעקבות אישור התוכנית: "אני מודה לראש הממשלה שנרתם לדיונים על מנת להגיע לסיכום שאפשר לסגור את הפינות האחרונות של תכנית מחיר מטרה. מדובר בתכנית מצוינת שהשקענו בה מחשבה רבה, דיונים והתייעצויות רבות מספור ושטרחנו עליה בשנה האחרונה. מדובר ביום מרגש ביותר עבור כל המעורבים בה וכעת אנחנו רוצים לצאת לדרך ולהשפיע על שוק הדיור באמצעות שיווק מוגבר של אלפים רבים של יחידות דיור בהוזלה משמעותית בשנים הקרובות. אנחנו יוצאים לדרך ובשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון