עלות מעבר בסיסי צה"ל לנגב: 23 מיליארד שקל

הממשלה תאשר ביום ראשון את המהלך, שבמסגרתו יפונו בסיסים באזור המרכז עד סוף 2020, ותתאפשר בנייה של 53 אלף דירות ■ את המעבר תנהל חברה שתוקם במשרד הביטחון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

23 מיליארד שקל - זוהי העלות הכוללת של תוכנית מעבר צה"ל לנגב שצפויה הממשלה לאשר בישיבתה ביום ראשון. לצד העלות המוערכת של פינוי הבסיסים שנקבעו בהחלטה - 14 מיליארד שקל - עלות הקמת שני בסיסי הענק החדשים בנגב, שאמורים לקלוט לתוכם חלק ניכר מהבסיסים שיפונו במרכז, צפויה להגיע ל–9 מיליארד שקל נוספים. על פי ההחלטה שתובא לאישור, השטח שיתפנה בבסיסים שיפונו, בהם צריפין, סירקין תל השומר ושדה דב, צפוי לשמש לבניית 53 אלף דירות באזור המרכז.

ההחלטה שתובא לאישור הממשלה כוללת את הקמתה של חברה חדשה בבעלות ממשלתית ובאחריות שר הביטחון, שתהיה אחראית לתכנון המחנות הקולטים ולהקמתם, לפינוי המחנות הקיימים והעתקתם למחנות הקולטים. החלטה מפורטת על הקמת החברה תובא לממשלה בתוך 60 יום.

עיר הבה"דיםצילום: אייל טואג

שאלת תקצוב מעבר צה"ל דרומה עמדה בלב סכסוך מתוקשר לפני כמה שבועות בין שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שהודיע על עצירת המהלך, לאחר שלדבריו לא תוקצב כיאות. מאז פוטר לפיד על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגם נכנס לנעליו כשר האוצר, הושגו בין השניים הסכמות על העברתם של מיליארדי שקלים נוספים לטובת הנושא, ויעלון הסיר את התנגדותו.

ההחלטה קובעת כמה מקורות מימון לתקציבי העתק שיידרשו לפינוי צה"ל דרומה, בהם התקבולים שתקבל המדינה משיווק הקרקעות של המחנות שיפונו במרכז במסגרת התוכנית. בנוסף, המדינה צפויה להעביר חלק מהכנסותיה של רשות מקרקעי ישראל משיווק קרקעות במקומות אחרים. עוד נקבע כי החברה שתוקם תפעל לפריסת תשלומים מול הקבלנים המבצעים את פינוי המחנות ואת הקמת המחנות החדשים, בדחייה של עד שנה ממועדי התשלום המקוריים. לבסוף, אם כל אלה לא יספיקו למימון הוצאות התוכנית, ישלים משרד האוצר את הפער הנדרש ממקורותיו.

תקציבי החברה שתוקם להעברת בסיסי צה"ל לדרום יהיו נפרדים מאלה של משרד הביטחון. כמו כן יוצמדו תקציביה למדד תשומות הבנייה, מה שעשוי להוביל לכך שבחשבון אחרון יהיו אף גבוהים הרבה יותר מאלה שצפויה הממשלה לאשר.

במסגרת ההחלטה נקבעו מועדי הפינוי לבסיסים השונים, כשראשוני המתחמים יפונו בעוד שנה, והמאוחרים בסוף 2020. בין הבסיסים שיפונו - בסיס צריפין, בשטחן של ראשון לציון ובאר יעקב, שבמקומו ייבנו 10,250 דירות; בסיס סירקין בפתח תקוה, שבמקומו ייבנו 12 אלף דירות; בסיס תל השומר, בשטחן של רמת גן וקרית אונו, שבו ייבנו 10,119 דירות; ובסיס שדה דב בתל אביב, שבשטחו ייבנו 16,500 דירות.

שני הבסיסים המרכזיים שאמורים להיבנות ולהתאכלס עד סוף העשור בנגב הם בסיס התקשוב, שיוקם בבאר שבע, ובסיס אמ"ן, שיוקם בסמוך לצומת שוקת. על פי ההערכות, בשני בסיסים אלה יועסקו 17 אלף אנשי קבע, שעשויים להביא למהפכה דמוגרפית באזור הדרום, ולהיות מצבור כוח אדם איכותי לתעשיית ההיי־טק המתפתחת בבאר שבע.

צילום: דודו בכר

לקראת העלאת ההצעה בישיבת הממשלה אמר שר הבינוי, אורי אריאל, כי ״זהו צעד נוסף וחשוב לסגירת ה׳אוברדראפט׳ בשוק הדיור.. בהמשך לפעילות האינטנסיבית הזאת, ולצד הפעלת תוכנית מחיר מטרה, אנחנו ממשיכים לדאוג להגדלת ההיצע גם בטווח הבינוני והארוך, תוך דגש על אזורי ביקוש. כל החלטה שמשחררת עשרות אלפי יחידות דיור לשוק היא מבורכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה