שכונה חדשה בחריש: מכרז לבניית 2,519 דירות; יזמים: משרד הבינוי יגרום לעליית מחירים

משרד הבינוי הכפיל תשלומי הפיתוח במכרזים לעומת 2013: "אין לכך השפעה על המחיר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מכרז לבניית 2,519 דירות בשכונת המגף בעיר חריש פורסם לפני כשבוע על ידי רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר) ומשרד הבינוי. זהו המכרז השני בהיקפים שכאלו בעיר, לאחר שבמסגרת המכרז הגדול בראשון שהוציא את בניית העיר החדשה לדרך, לפני קרוב לשנתיים, שווקו יותר מ-4,600 דירות.

במסגרת המכרז, מוצעים למכירה 12 מתחמים במגוון גדלים. הגדול שבהם, בשטח של 44 דונם, מיועד לבניית 513 יחידות דיור, אולם בשטח גם מתחמים לבניית 60 ו-70 דירות בלבד. את הצעות המחיר עבור המתחמים ניתן יהיה להגיש במשרדי הרשות עד ל-23 בפברואר.

ואולם, יזמים עמם שוחחנו, התרעמו על העובדה, שלעומת המכרז הגדול הקודם, שפורסם בעיר לפני קצת יותר משנתיים, הוכפלו כעת תשלומי הוצאות הפיתוח שגובים משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל במסגרת המכרז. כך, בעוד שהוצאות הפיתוח במכרז שנחתם בינואר 2013 נעו בטווח של 75-70 אלף שקל ליחידת דיור (בשל הבדלים בין המתחמים השונים), כעת עומדים התשלומים שקבע המכרז על סכומים של 150-135 אלף שקל ליחידת דיור.

סעיף "הוצאות פיתוח" הוא חלק אינטגרלי מכל מכרז לרכישת קרקע לבנייה מהמינהל או משרד הבינוי. מאחר שבניגוד לקרקע פרטית, לא ממוסה היזם בהיטלי השבחה ופיתוח, שמהם יכולה הרשות המקומית לממן את הקמת התשתיות בשכונה החדשה ואת מבני הציבור, משולמים הוצאות הפיתוח במכרזי המינהל למטרה זו. ואולם לדברי סמנכ"ל חברת יורו ישראל, עפרה חדד, זינקו הסכומים הנגבים בחריש למטרה זו ללא הסבר. לטענתה, "עלויות הפיתוח שקבע משרד הבינוי קפצו פי שניים, בלי שום סיבה נראית לעין.

צילום: אייל טואג

דווקא אחרי שתוצאות המכרז הקודם הוכיחו שמחירי הקרקע מסוגלים לייצר דירות זולות של 800 אלף שקל, ראתה המדינה לייקר את עלות הפיתוח פי שניים, לייקר את עלות הקרקע, ובעקיפין לייקר את מחיר הדירות. משרד הבינוי יוצא השכם והערב בהכרזות אודות מהלכים המבוצעים במטרה להוריד את מחירי בדיור, דוגמת מחיר מטרה, אך בדלת האחורית ממשיך לדחוף ליזמים תוספת עלויות, שמגולגלת לבסוף על ציבור רוכשי הדירות".

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה: "עלויות הפיתוח משקפות את היקף עבודות הפיתוח הצמוד ועבודות השטח הנדרשות להקמת העיר חריש. בשיווק הראשון נקבעו עלויות הפיתוח על פי אומדנים של מתכננים על בסיס תכנון כללי, ותוך מימון עבודות מסוימות מתקציב מדינה או תקציב אחר במקום העמסתם על יחידות הדיור ובהתאם למידע על עלות אותן העבודות באותו מועד.

"היום, לאור עדכון אומדנים בתכנון מפורט בתוספת שינויים שחלו בהחלטות לגבי מימון חלק מהפרויקטים כגון: מימון חלק מהכבישים המהווים התניות בתב"ע, הקמת מתקן טיהור שפכים, פינויים שונים, מאספי ביוב מחריש למכון טיהור שפכים ועוד - גדלה ההעמסה של עלויות הפיתוח על יחידות הדיור החדשות שיצאו לשיווק לאחרונה ליזמים לבניה בעיר. אך כידוע, ככל שעלות הפיתוח עולה, כך ערך הקרקע יורד - ולכן למעשה תוספת העלויות באות על חשבון המדינה בהכנסות מהקרקע, ולא על חשבון הרוכשים".

מהמועצה המקומית חריש נמסר: "העלאת אגרות הפיתוח נעשתה בהתאם להחלטות משרד הבינוי משיקוליו. בכל מקרה, כספי הפיתוח אינם מגיעים אל המועצה המקומית חריש".

מהוועדה המיוחדת לתכנון ולבניה חריש, נמסר כי עד כה הונפקו היתרים לבנייה של יותר מ-3,000 יחידות דיור בתחומה של המועצה המקומית העתידה להפוך לעיר. לדברי ראש המועצה, יצחק קשת, בשנת 2015 צפויות להתאכלס ביישוב כמה מאות משפחות ראשונות, ולכן עבודות הפיתוח ביישוב מואצות.

על פי תוכניות האכלוס של חריש, בשנת 2015 יתגוררו במקום כ-5,000 בני אדם, בשנת 2017 - 12,500 תושבים, בשנת 2019 - כ- 25 אלף תושבים ובשנת 2020 - 33 אלף תושבים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט