פשרה: תוכנית מחיר מטרה תצא לפועל - אך תתמקד בזוגות הצעירים

זוגות צעירים חסרי דירה יקבלו עדיפות בגישה להגרלה כך ש-70% מהדירות יוקצו להם ■ מחיר המקסימלי לדירה מוטבת יעמוד על 1.9 מיליון שקל

רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי

אחרי הביקורת החריפה שהעבירו משרד האוצר ומשרד הבינוי זה על זה בשבוע שעבר בנוגע לתוכנית מחיר מטרה – הודיע משרד האוצר היום כי הוחלט שהתוכנית תקודם אך תתמקד בזוגות הצעירים – 70% מהדירות שיושווקו במסגרת הזו יהיו מיועדות לזוגות צעירים והיתרה למשפרי דיור ומשקיעים וההטבה תינתן לדירות שמחירן עד 1.9 מיליון שקל בלבד.

בפגישה שנערכה אצל הממונה על התקציבים, סיכמו אנשי אגף תקציבים עם מנהל רשות מקרקעי ישראל, מנכ"ל משרד השיכון ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה על שינויים בתכנית מחיר מטרה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

זאת לאור הפרדת הזיקה בינה ובין תכנית מע"מ 0. ההסכמות הושגו בכפוף לעמדת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לשאלה האם ניתן לבצע שינויים בהחלטות הממשלה בעת הזו, של ממשלת מעבר.

קמפיין "מחיר מטרה" של משרד הבינוי והשיכוןצילום: תומר אפלבאום

על פי הסיכום, הטבת מחיר מטרה תוקצה באמצעות הגרלות החל מהמכרז הראשון. זוגות צעירים חסרי דירה יקבלו עדיפות בגישה להגרלה כך ש-70% מהדירות יוקצו להם.

עוד הוסכם כי המחיר המקסימלי לדירה מוטבת יופחת כך שיעמוד על 1.9 מיליון שקל במקום 2 מיליון שקל וכן כי מחיר הדירות הקובע לצורך חישוב ההנחה יעודכן למחיר העדכני ביותר הידוע.

בנוסף, הוחלט כי לא ייעצרו מכרזים שכבר פורסמו. החשש של משרד האוצר היה כי תכנית מחיר מטרה, שיועדה הן למשפרי דיור והן לחסרי דירה ללא מתן כל עדיפות לחסרי דירה, תגיע ברובה למשפרי דיור, להם יכולות פיננסית עדיפה ומספרם גדול משמעותית.

במסגרת תוכנית מחיר מטרה תשווק רשות מקרקעי ישראל קרקעות במחיר מוזל, כאשר הקבלנים שיזכו בהן מתחייבים למכור דירות במחיר קבוע וידוע מראש שהוא נמוך ממחיר השוק בכ-20%.

בשבוע שעבר העביר היועץ המשפטי של משרד האוצר עו"ד יואל בריס מכתב ליועץ המשפטי יהודה ויינשטיין, שבו טען כי אי אפשר להוציא לפועל את תוכנית מחיר מטרה לאחר שחוק מע"מ אפס נקבר, שכן שיישום שלהן מותנה אחת בשנייה. זאת לאור הרצון של מועצת מקרקעי ישראל להחליט השבוע, לנתק את השתיים כדי שאפשר יהיה לקדם את מחיר מטרה ללא מע"מ אפס.

בריס טען כי החלטת מוצעת מקרקעי ישראל אינה יכולה לשנות החלטת ממשלה מבחינת היררכיה מינהלית. עוד טען בריס כי אין דחיפות אמיתית לקדם את תוכנית מטרה בתקופת בחירות וכי המחירים במחיר מטרה, שנקבעו על פי סקירה של שמאי הממשלתי עבור חוק מע"מ אפס ומשרתים גם את תוכנית מחיר מטרה, נקבעו בשנה שעברה ועד שיווקו הדירות הללו בעוד כמה נים, תהיה עליית מחירים שתגרום לכך שפועל ימכרו הדירות בהנחה גבוהה יותר מאשר 20% המתוכננים.

היועץ המשפטי של משרד הבינוי, עו"ד אלעזר במברגר אמר כי "אין מניעה להוציא לדרך את תוכנית מחיר מטרה שאושרה כבר לפני כמה חודשים על ידי הממשלה ועל ידי מועצת מקרקעי ישראל. יתכן שזו חובתה של הממשלה לקדם פתרון זה לבלימת העלייה במחירי הדירות, הצפויה בשל סתימת הגולל על ההליכים לחקיקת חוק מע"מ 0%".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?