פירוק הממשלה |

רפורמות הדיור שיקרסו וישאירו את שוק הנדל"ן בקרשים

חוק מע"מ 0%, חוק שכירות הוגנת, 90% משכנתא, הרפורמה בקק"ל וקרוב לוודאי גם מחיר מטרה - כל אלה צפויים להתעכב או להיקבר בעקבות פיזור הכנסת והקדמת הבחירות ■ ואילו רפורמות בכל זאת יישארו אתנו?

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעקבות פירוק הממשלה, רוב רפורמות הדיור שמטרתן היתה להחיות את שוק הדיור ולהוות פתרונות ראויים ייקברו מאחור, ואלו שיצליחו לשרוד יחכו זמן רב עד שיוציאו אותן לפועל.

חוק מע"מ 0%

תיאור: תיקון לחוק המע"מ, הפוטר רוכשי דירה ראשונה מקבלן מתשלום מע"מ בעת רכישת דירה שעלותה עד 1.6 מיליון שקל, ועשוי לחסוך להם עד 250 אלף שקל. זאת היתה תוכנית הדגל של שר האוצר המפוטר, יאיר לפיד, להורדת מחירי הדיור בטווח הקצר.

מה היה: לפיד הכריז על קידום התוכנית בסוף מארס. מאז התקדמה חקיקת התיקון - אך באטיות רבה. בדרך ספגה התוכנית ביקורת מכל עבר, בעיקר מצד הפקידות הכלכלית הבכירה. בחצי השנה האחרונה חלה האטה חריפה בפעילות בשוק הדיור, מכיוון שרוכשים רבים המתינו לכניסת החוק לתוקף. לאחרונה סירבו סיעות הקואליציה להמשיך לשתף פעולה עם קידום החקיקה בנפרד מחוק התקציב, ושלשום התנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המשך קיום הממשלה בוויתור של לפיד על התוכנית.

מה יהיה: אלא אם יקרה נס של הרגע האחרון, חוק מע"מ 0% נקבר סופית. אם יחזור לפיד לאחר הבחירות לעמדה שתאפשר לו להמשיך בקידום החוק - ייתכן שהיוזמה תחזור לחיים.

צילום: מיכל פתאל

מחיר מטרה

תיאור: תוכנית של משרד הבינוי, שלפיה בשנים הקרובות ישווק המינהל קרקע עבור עשרות אלפי יחידות דיור במתכונת מיוחדת - שתחייב את היזמים למחיר דירה מקסימלי לרוכש, הנמוך ב–20% ממחירי השוק באזור.

מה היה: אין צורך בחקיקה לקידום היוזמה, אלא רק בהחלטה של מועצת מקרקעי ישראל המאשרת את המכרזים החדשים, וכזאת אכן התקבלה - פעמיים. אלא שסיכום מוקדם בין שר הבינוי, אורי אריאל, ללפיד מחייב כי היוזמה תצא לדרך רק לאחר אישור חוק מע"מ 0% בכנסת, ותנאי זה אף מופיע בנוסח ההחלטה שאושרה.

מה יהיה: לכאורה, קבורת מע"מ 0% היתה אמורה להוביל גם לקבורת מחיר מטרה. אך במשרד הבינוי יש מי שטוענים כי קיימת "תוכנית ב'", שתוכננה מראש למקרה שבו יוזמת מע"מ 0% תיתקע. כך או כך, סיכויי היוזמה לצאת לפועל כעת נראים קלושים, גם אם לא אפסיים לחלוטין (ראו ידיעה בעמ' 7).

הסכמי הגג עם הרשויות המקומיות

תיאור: שורת הסכמים בין המדינה למינהל ולרשויות המקומיות, שנועדו לזרז בנייה בהיקפים גבוהים בשטח הרשויות כדי להביא לזינוק בהיצע הדירות החדשות. המדינה מתחייבת להעמיד מימון לכלל העלויות של הקמת תשתיות ומבני ציבור, ואילו הרשויות מחויבות למתן היתרי בנייה לא יאוחר מ-90 יום מהגשת הבקשות.

מה היה: היוזמה אושרה בהחלטת ממשלה לפני כשנה, ועד כה נחתמו הסכמים עם חמש רשויות - שהאחרון בהם נחתם לפני שבועיים עם עיריית ראשון לציון, להקמה של כ–20 אלף יחידות דיור. בימים אלה נמצא הסכם בין המדינה לעיריית הרצליה בשלבים סופיים לקראת חתימה.

מה יהיה: לכאורה, לא אמורה להיות מניעה להמשיך לחתום על הסכמי גג גם אחרי פיזור הכנסת, אך קיים ספק רב אם בתקופת ממשלת מעבר תמשיך היוזמה להתבצע באותו קצב. כך או כך, מאחר שזהו אחד מצעדי המדיניות היחידים שנמצאים בקונצנזוס, יש סיכוי טוב שגם הממשלה הבאה תמשיך לחתום על הסכמים כאלה.

יוזמת ההשכרה לטווח ארוך "דירה להשכיר"

תיאור: יוזמה להקמת שוק רחב של דיור בתנאי השכרה ארוכת טווח, שלצורך מימושה אף הוקמה חברה ממשלתית חדשה במשרד האוצר - "דירה להשכיר". זאת היתה יוזמת הדגל של לפיד לפני מע"מ 0%.

מה היה: הקמת שוק דיור בהשכרה ארוכת טווח, שימנה 150 אלף יחידות דיור, היתה הבטחת הבחירות המרכזית של יש עתיד. עד כה אכן פורסמו כמה מכרזים כאלה, אך בהיקפים זניחים של כמה מאות יחידות דיור. לאחרונה הסתיים איוש בעלי התפקידים הבכירים בחברה ומונה לה מנכ"ל. החברה תוקצבה לאחרונה במאות מיליוני שקלים, שאמורים לשמש אותה לרכישה מהירה של 2,000 יחידות דיור מקבלנים, כדי ליצור תשתית התחלתית לשוק ההשכרה.

מה יהיה: עתיד היוזמה נמצא בסימן שאלה. מצד אחד החברה הוקמה, התקנים אוישו ברובם והיא החלה לקבל את משימותיה הראשונות. מצד שני, הפטרון שלה לפיד סיים את תפקידו. אם תזכה פעילות החברה לגב גם משר האוצר הבא — היא תשרוד. אם לא — התקנים אולי יישארו, אך פעילותה תתפוגג.

צילום: אמיל סלמן

חוק שכירות הוגנת

תיאור: הצעת חוק שמטרתה להגביר את הרגולציה על שוק השכירות בישראל, המבקשת בין היתר לחייב בעלי דירות להציע חוזים של 3 שנים, שמהלכם יוגבלו ביכולתם להעלות את שכר הדירה.

מה היה: בפברואר הוגשה ההצעה על ידי שדולת השוכרים של הכנסת, בראשות הח"כים סתיו שפיר וחיליק בר (העבודה) ואורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו). משרדי האוצר והמשפטים אימצו את ההצעה, אך הליך ניסוחו של תזכיר החוק הסופי ארך תשעה חודשים והופץ רק בשבוע שעבר.

מה יהיה: החוק לא יאושר. הכנסת הבאה תידרש להתחיל מחדש את תהליך החקיקה.

90% משכנתא 
לרוכשי דירה ראשונה

תיאור: הצעת חוק שמטרתה לאפשר לרוכשי דירה ראשונה להגדיל את שיעור ההלוואה בעת הרכישה עד ל–90%, ולהעמיד הון עצמי של 10% בלבד, כדי לפתור את חסם ההון העצמי שמונע מזוגות צעירים רבים להגיע לדירתם הראשונה. זהו שינוי משמעותי לעומת תקנות בנק ישראל, שמחייבות כיום הון עצמי מינימלי של 25% בקרב רוכשי דירה ראשונה.

מה היה: לפני כחודש וחצי הגישה ח"כ לוי־אבקסיס את ההצעה, ועל אף התנגדות חריפה של האוצר היא אושרה בוועדת השרים לחקיקה. ערר שהגיש לפיד על ההחלטה מחייב דיון נוסף בממשלה, שעדיין לא התקיים.

מה יהיה: החוק לא יאושר. הכנסת הבאה תידרש להתחיל מחדש את תהליך החקיקה.

קמפיין "מחיר מטרה" של משרד הבינוי והשיכוןצילום: תומר אפלבאום

"הלאמת" כספי קק"ל

תיאור: שינוי יסודי ביחסי המדינה והקרן הקיימת לישראל, שניסה האוצר לקדם במסגרת חוק ההסדרים. על פי ההסדר שהוצע, 65% מכלל הכנסות קק"ל מקרקעותיה מדי שנה, יועברו לרשות המדינה ויופנו לקידום פרויקטים שתומכים בהגדלת היצע יחידות הדיור, בעיקר בתחום התשתיות.

מה היה: חוק ההסדרים, כולל הרפורמה, אושר בממשלה למרות מחאה חריפה מצד קק"ל, שטענה לניסיון להלאמתה. בהמשך הדרך ניסו כוחות פוליטיים, ובראשם שר החוץ אביגדור ליברמן ובכירים בליכוד, לטרפד את היוזמה - והתנו את תמיכתם ביוזמת מע"מ 0 של לפיד בהוצאתה מחוק ההסדרים.

מה יהיה: הרפורמה לא תאושר, והלחצים הפוליטיים העזים לכך שלא תראה אור יום יישארו עמנו גם בכנסת הבאה.

הקמת רשות להתחדשות עירונית

תיאור: הקמת רשות חדשה בתוך משרד השיכון, שתקדם באופן אקטיבי פרויקטים של התחדשות עירונית כדי להגדיל את היקפם.

מה היה: סעיף הקמת הרשות נכלל בחוק ההסדרים, שלא יובא לאישור הכנסת.

מה יהיה: הרשות לא תוקם כעת, אך מאחר שהמהלך זוכה לקונצנזוס, יש סיכויים גבוהים שהיא תוקם במסגרת תקציב המדינה הבא.

ועדות לקידום מתחמים מועדפים

תיאור: הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל) היא גוף תכנוני מיוחד ועתיר סמכויות, שהוקם כדי לאשר במהירות מירבית תוכניות בינוי בהיקף של אלפי יחידות דיור, שעליהן תכריז הממשלה כ"מתחמים מועדפים לדיור", בערכאה אחת וללא יכולת ערעור לערכאות גבוהות יותר.

מה היה: החוק שמכוחו קם גוף התכנון החדש אושר ביולי, ולאחרונה החלה הוועדה בעבודתה. קבינט הדיור הכריז על כעשר תוכניות כמתחמים מועדפים.

מה יהיה: ועדות אלה הן ככל הנראה התרומה העיקרית של הקדנציה הקצרה של לפיד במשרד האוצר. כל ממשלה עתידית תשמח להמשיך לעבוד עם הגוף בעל הסמכויות הכמעט דרקוניות, כדי לאשר תוכניות בינוי במהירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר