בדרך לבחירות |

"מחירי הדירות יעלו - הממשלה משאירה אדמה חרוכה"

כך אומרים היום בענף הבנייה בעקבות ההחלטה ללכת לבחירות ■ בענף תוקפים את ההחלטה וקובעים: "טוב שהממשלה הגרועה הזו מסיימת את כהונתה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לאחר חודשי המתנה ארוכים ליוזמות מע"מ 0% ומחיר מטרה, שהביאו לירידה חדה בביקוש לדירות, ולאחר המלצות חוזרות ונשנות מצד שרי האוצר והבינוי ש"לא לקנות כעת דירות", מעוררת המגמה המסתמנת לפיה הולכת המדינה לבחירות, וזאת מבלי להוציא לפועל את תוכניותיה בתחום הדיור, זעם רב בענף הבנייה, כאשר יזמים, אנשי מכירות ושמאים מזהירים מפני עליית מחירים מתקרבת.

לצד זאת, הביעו גם מספר יזמים תחושות של שמחה והקלה על כך שיזכו לקבל פסק זמן משלל היוזמות הממשלתיות שניתכו על ראשו של השוק חדשות לבקרים. "טוב שהכהונה של הממשלה הגרועה הזו הסתיימה. לא רק שהיא לא הועילה, היא גרמה לנזקים רבים לרוכשים ולקבלנים", אמרה הבוקר (ג') ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית בחברת הבנייה צרפתי שמעון.

"חוץ מדיבורים לא עשו כלום. המצב שבו שר האוצר קורא לציבור לא לקנות דירות על קרקעות שהמדינה בעצמה שיווקה לקבלנים היא אבסורד, ושיווקי הקרקעות צנחו. בשנת 2014 חוץ מבקרית גת, לא היו שיווקי קרקע. איפה עשרות אלפי הדירות שהממשלה הבטיחה? את הנזקים אנחנו נראה כמה שנים קדימה".

"טוב שהממשלה מסיימת את תפקידה"

לדברי חיים פייגלין, מנכ"ל חברת הבנייה צמח המרמן "הממשלה השאירה אחריה אדמה חרוכה. אף תוכנית של הממשלה לא יצאה אל הפועל ולכן היא החמירה את המצב והשאירה שוק מבולבל - החל מרוכשי הדירות, דרך היזמים ועד הבנקים. מבחינת צמח המרמן, כל עוד יש אי ודאות לגבי קרקעות המדינה ואנחנו לא יודעים אילו מכרזים המנהל ישווק, אם בכלל ובאיזה קונסטלציה, לכן החברה בוחרת להתמקד בייזום פרויקטים על קרקע פרטית".

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום אומר כי "בניגוד לחדרים במלון או מושבים במטוס, שבעקבות ביטול ההזמנה נוצר נזק מיידי, בענף הדיור לא נגרם נזק שהוא בלתי הפיך, כי זה לא שהסחורה נעלמת. הפגיעה העיקרית הייתה הירידה במכירות ברבעון השני ובתחילת הרבעון השלישי, אז בעצם צמצמו היזמים את התחלות הבנייה ואת קצב הוצאת בניינים חדשים לשיווק, וזה תרם לצמצום מלאי הדירות במדינה. פרידמן מעריך כי "רבים מהזוגות הצעירים יבקשו להמשיך ולחכות לממשלה הבאה כדי לראות מה יהיה, דבר שבטווח הקצר יעלה את מחירי השכירות הגבוהים גם כך, אך יהיו גם רבים שיחליטו לרדת סוף סוף מהגדר ולחזור לשוק הרוכשים".

מי שצפוי ליהנות כעת מהמצב הם אנשי המכירות, שמעריכים כי ציבור הרוכשים שהעדיף להמתין ליוזמות השונות, יתייאש. במרכז הבנייה הישראלי ואתר יד2 צופים כי בעקבות ביטולה של תוכנית מע"מ 0% יגדל מספר הנרשמים ל"פסטיבל הדירות של ישראל" - יריד דירות שמתכננים שני הגופים לקיים בסוף השבוע הבא (13-12 לחודש) בגני התערוכה.

לדברי ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה, "עוד לפני ביטול מע"מ 0% ראינו כי קהל רוכשי הדירות מאס בהמתנה לתוכניות הממשלה וחזר לאתרי המכירות. מאז חודש מארס האחרון, בו הוכרזה תכנית מע"מ 0% המחירים המשיכו לעלות ועתה עם ביטולה של התוכנית צפוי זינוק נוסף בביקוש". גל עופרים, סמנכ"ל השיווק של אתר יד2, מציינת כי "מהסטטיסטיקות שלנו עולה כי הביקוש לדירות בישראל עולה בהרבה על ההיצע וקיים צימאון בשוק לפרויקטים חדשים".

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן: "אפשר להגדיר את המצב כרגע כחוסר אחריות לאומית. הממשלה הזאת נבחרה בשל ההצהרות על הוזלת יוקר המחייה ובכללן מחירי הדירות. מיותר לציין שהיא פשוט נכשלה ואף הזיקה לאזרחי ישראל. שוק הדיור ביום שאחרי נפילת הממשלה יחזור כשנה אחרונה רק במחירים גבוהים יותר. מאז ההצהרה על חוק מע"מ 0% מחירי הדירות עלו בכ-5% ובתקופה הקרובה המחירים צפויים להמשיך ולעלות מכיוון שרוכשי הדירות הבינו שגם אם יש דיבורים על יוזמה כזו או אחרת בפועל לא קורה שום דבר".

יקי אמסלם, מנכ"ל חברת הבנייה אלמוג אומר כי "זהו חוסר אחריות משווע מצד הממשלה לשבור את הכלים וללכת לבחירות במצב שהמשק בקיפאון, הכלכלה במיתון והאינתיפאדה בפתח. כשפתרונות ארוכי טווח לא יצאו לפועל, קיווינו שלפחות חוק מע"מ 0% יהיה זה שיקל על הזוגות הצעירים להגיע לדירה, אך ההבטחות הללו שנמשכו כמעט שנה הקפיאו את השוק, הביאו אנשים לשבת על הגדר ולהמתין לפנטזיה שלא מומשה. בכך יצרו ואקום גדול מאוד בשוק מפני שהציבור שהמתין עד כה, בין אם הזכאים ובין אם אלו שחוסר הודאות גרם להם להמתין, יתנפלו עכשיו על משרדי המכירות, מה שיגרום לעלייה בביקושים שתוביל באופן טבעי לעליית מחירים".

שמשון הראל, בעלים משותף ומנכ"ל חברת אמריקה ישראל להשקעות: "חוק מע"מ 0% אמור היה להטיב עם כ-10,000 רוכשי דירות בשנה, עשירית מכלל רוכשי הדירות בישראל כולל דירות יד שנייה. כך שרוב הרוכשים ממילא לא היו מוטבים. ההמתנה לחוק יצרה ביקושים כבושים בכמויות גדולות שיתפרצו עכשיו לשוק שמלאי הדירות הבלתי מכורות בו הוא נמוך יחסית. למרות הפרסומים האחרונים של הלמ"ס, מספר התחלות הבנייה נמצא בירידה, והדבר יגרום בטווח המיידי לעליית מחירים וגם ייקר את עלויות הבנייה. היזמים ירצו עכשיו לבנות יותר וחברות הבנייה יעלו את המחירים. כמובן שהשפעה נוספת היא ההשפעה השלילית על מדד המחירים לצרכן – מחירי הדירות הן חלק מהמדד ואם המחירים יעלו גם המדד יעלה. אני מניח שבמהלך השנה הקרובה, מחירי הדירות עלולים לעלות בכ-7%-5%".

יורם אביסרור, סמנכ"ל השיווק בחברת משה אביסרור ובניו ציין, כי "במצב הנוכחי, אם הממשלה תתפרק ובהתאם חוק המע"מ יתפוגג איתה, עתידם של הסכמי הגג שהיו אמורים לספק אלפי דירות חדשות לשוק, נמצא בערפל וזוהי סכנה גדולה מאוד לענף. הנזק העיקרי יתבטא בעליית מחירים משולשת. האחת – מחירי הדירות שהיו גבוהים עוד לפני הצעת חוק מע"מ 0%, השנייה - עליית מחירים בעקבות ההנחה שחוק מע"מ 0% יאושר והשלישית - התוספת של המע"מ שבסופו של דבר לא הופחת ממחיר הדירה".

לדברי שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין: "תכנית מע"מ 0% פנתה לקהל בוחריו של שר האוצר - משפחות צעירות מהמעמד הבינוני שישבו על הגדר בציפייה לאישורה ונשארו כעת ללא מענה, אך לא רק הם סובלים מעליית מחירי הדירות. נוצר מצב שאותן הכרזות פופוליסטיות עולות לציבור הרבה כסף, שכן לא רק שמחירי הדירות לא ירדו בתקופת ההמתנה לחוק המע"מ אלא עלו ואף ימשיכו לעלות בשל איבוד אמון הציבור בממשלה וחזרה למשרדי המכירות. עלייה מתמדת במחירי הדירות בישראל היא כבר עובדה קיימת וחבל שמקבלי ההחלטות לא עוצרים רגע כדי לבדוק את שורשי הבעיה אלא מסתפקים בהכרזות פופוליסטיות ונקודתיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו