הכישלון הגדול

מחירי הדיור בממשלות נתניהו עלו ב-65% - מאז 2009

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מדינת ישראל יכולה להעביר קורס עולמי בנושא הגדלת היצע יחידות הדיור בפרק זמן אפסי. פעמיים בתולדותיה הקצרים היא עשתה זאת, בהגיע גלי העלייה הגדולים בשנות החמישים ובשנות התשעים. הדרכים לבנייה מהירה היו שונות, ואולם נקודה אחת איחדה ביניהן: כדי להגדיל את היצע הדירות, הממשלה חייבת להיכנס לשוק הדירות. לא קרקעות מוזלות, לא מע"מ ולא קבינט דיור, שמתמודד בינו לבין עצמו על הורדות דמיוניות של מחירי דירות.

אין כמו סיפור משבוע שעבר על שתי השכונות שמתוכננות ליד גן החיות התנכ"י בירושלים, כדי להדגים את אופן פעילותו של נתניהו להורדת מחירי הדירות. שתי השכונות הללו, שבהן מתוכננות כ-850 דירות, קודמו באמצעות ועדת הסופרטנקר שהגה נתניהו, וד"ל (ועדה לדיור לאומי). הוועדה פעלה בדיוק כפי שצופה ממנה: בדורסנות, באטימות ובנפנוף המתנגדים, בדרך לאישור התוכנית.

המתנגדים פעלו בדרך האחרונה שנותרה להם, ועתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים, נגד החלטת הוועדה. כשנדונו הדברים בבית המשפט, התברר כי השכונות כה קרובות לגן החיות, שקיימת שאלות עקרוניות לגבי הנזקים שעלולים הפרוייקטים לגרום לחיות הגן, שכלל לא נדונו; ועוד התברר, כי חברי הוועדה לא הוטרדו כלל לנוכח העובדה, שמחירי הדירות במקום יהיו יקרים, ולא תושג המטרה שלשמה הוקמה הוועדה – להוזיל מחירים. לאור זאת בית המשפט פסל את התכנית והשיבה לוועדה. הסיפור הזה רק מסמל את פעילות הממשלה – דורסנית, אטומה, לא חכמה, ובעיקר לא יעילה.

עליית מחירי הדירות בשתי הקדנציות האחרונות של נתניהו כראש ממשלה הגיעו ל-65%, מתוכם כ-53% בקדנציה הקודמת, שהוקדשה בעיקר להאשמת כל העולם בעליות המחירים, ו-8% (מספר זמני עד להשלמת הקדנציה) בקדנציה הנוכחית, שבה ערכו צעדים, שבעיקר לא רלוונטים.

צעדי התכנון והבנייה למיניהם, כמו גם הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שהפכה לרשות מקרקעי ישראל, מבצע מחיר מטרה, שגורלו לא ברור, וגם הסכמי הגג שנחתמו עם הרשויות, שלא מן הנמנע, שגם הן יוקפאו לפחות בחלקן - לא יפתרו שום בעיה. הם יועילו - אם בכלל - בעוד שנים מהיום, וגם אז לא ימנעו ממחירי דירות לעלות שוב בעתיד. כל הייתר היה בעיקר פטפטת ו"תכניות מפית" נוסח מע"מ 0% ומשכנתא 90%.

עוד בממשלה ממשיכים לדגול בכך שחסרות דירות בישראל, התזה הזו הולכת ונחלשת. היצע הדירות החדשות הלא מכורות כיום עומד על כ-27 אלף – שיא מאז שנת 2000. הבעיה אינה היצע הדירות, אלא התאמת היצע לדפוסי הביקושים – ולהיפך.

מחירי הדירות בישראל יירדו, בסופו של דבר. השאלה מתי וכמה. כך זה היה בעבר, גם בלי מדיניות מכוונת ממשלתית, כי מחירי דירות עולים ויורדים במחזורים, כפי שקורה בכל שוק. מה שהממשלה עשתה עד עכשיו במחדליה, היה בעיקר לתרום לעליות המחירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"