נשבר אפקט מע"מ 0%: רכישת הדירות שבה לרמה של לפני הכרזת החוק

באוקטובר נרכשו 2004 דירות חדשות, הרמה החודשית הגבוהה ביותר מאז פברואר השנה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בעוד שמשרדי הממשלה נוקטים בקמפיינים וקוראים לציבור שלא לרכוש דירות, אלא להמתין למבצעי מע"מ 0% ומחיר מטרה, הציבור חוזר למשרדי המכירות של הקבלנים. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) עולה כי הציבור שב לרכוש דירות, ובאוקטובר נרכשו 2004 דירות חדשות, הרמה החודשית הגבוהה ביותר מאז פברואר השנה, שדומה בהיקפה לרמת הרכישות מהתקופה של לפני הכרזת לפיד על קידום חוק מע"מ 0%.

בחודשים אוקטובר 2013 עד פברואר 2014, שקדמו להכרזת חוק מע"מ 0%, מספר העסקות החודשי על דירות חדשות, נע בין 1,870 ל-2,100. במארס השנה כבר ירדו הרכישות לרמה של 1,766 דירות, ומאז הן נעו בין 1,240 ל-1,500. בין הסיבות לשפל ניתן למנות גם את מבצע צוק איתן בחודש יולי וחלק מאוגוסט.

ואולם כבר בחודש אוגוסט נרשמו כ-1,600 רכישות, בספטמבר קפץ מספרן ל-1,967, וכאמור, בחודש שעבר מספר הרכישות חצה את ה-2,000, לראשונה מאז חודש פברואר.

צילום: TheMarker

לאור חוק המע"מ והלחימה בעזה, בחינה כוללת של חודשים ינואר-אוקטובר השנה, לעומת התקופה המקבילה ב-2013 מעלה כי נרשמה ירידה של 13% ברכישות השנה. עם זאת, השנה שעברה היתה שנת שיא ברכישת דירות.

מכירת הדירות המתוגברת גם משפיעה על מלאי הדירות למכירה. זה עדיין שומר על רמתו הגבוהה ביותר מאז תחילת שנות האלפיים, אולם ירד מעט מ-27,129 דירות לא מכורות בספטמבר ל-16,887 דירות באוקטובר.

שוק הדירות החדשות מוסיף לפנות לכיוון מרכז הארץ, וכ-55% מכמות הדירות החדשות שנרכשה, התמקדה באזורי תל אביב והמרכז

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי אמר כי "למרות שאוקטובר היה חודש של חגים, אנו רואים עלייה במכירת דירות חדשות הן לעומת ספטמבר והן לעומת אוקטובר אשתקד. מדובר במסר שציבור רוכשי הדירות מעביר לממשלה. הוא מאס בהמתנה לתוכניות הממשלה, רוב הציבור לא מאמין שחוק מע"מ אפס יצא לפועל וניתן לראות זאת בברור בנתוני הלמ"ס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים