ועדת הסופרטנקר אישרה תכניות ללא דיור בר השגה - ובית המשפט פסל אותן

שתי תכניות המתאר אושרו בוועדה בירושלים במהלך 2013 ■ האחת להקמת 460 דירות מדרום לשכונת גבעת משואה שכונתה "תכנית מורדות משואה" ■ השנייה ל-397 דירות, בסמוך לשעונת מלחה שמכונה "תכנית מורדות מלחה"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בית המשפט המחוזי בירושלים פסל שתי תכניות וד"ל (ועדות לדיור לאומי - ה"סופרטאנקר" מיוזמתו של נתניהו) ל-857 דירות בירושלים, שלא כללו הקצאת דירות בר השגה, וזאת למרות שחוק הווד"לים קובע שעל הוועדות לעשות זאת.

מדובר בשתי תכניות מתאר מקומיות שאושרו בוועדה בירושלים במהלך 2013, האחת להקמת 460 דירות מדרום לשכונת גבעת משואה, שכונתה "תכנית מורדות משואה", והשנייה ל-397 דירות, בסמוך לשעונת מלחה, שמכונה "תכנית מורדות מלחה".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

האגודה לזכויות האזרח, עמותת המתכננים "במקום", האגודה לצדק חלוקתי"איתך", משפטניות למען צדק חברתי, ועד פעולה בגבעת משואה ועמותת "תנו לחיות לחיות" עתרו נגד התכניות בטענה, כי הן התקבלו שלא כדין וחורגות ממתחם הסבירות. בין היתר נטען, כי בחוק הוד"ל נאמר כי "תכנית לדיור לאומי תכלול הוראות להסדרת מבני ציבור, השטחים הציבוריים הפתוחים, החניה, התשתיות... וכן הוראות לעניין גודלן של יחידות הדיור והיחס בין דירות קטנות ודירות גדולות בתחומה, ויכול שייקבע בה כי בניין כולו או חלקו, ייעוד להשכרה... וכן יכול שייקבע בה ייעוד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה".

בסוף השנה שעברה נכנס לתוקף תיקון לחוק, שקבע כי בתכניות וד"ל יוקצו 25% מיחידות הדיור לדירות קטנות, דיור המיועד להשכרה או דיור להשכרה בהישג יד, ואולם התכניות הירושלמיות אושרו לפי נוסח החוק הקודם.

בנייה בשכונת רמת שלמה במזרח ירושלים, ב-2010צילום: אי־פי

בעקבות כ-1,000 התנגדויות לתכנית מורדות מלחה, קבעה הווד"ל בירושלים, כי 20% מהדירות שיוקמו בשכונה החדשה יהיו דירות קטנות בשטח של עד 80 מ"ר, כולל ממ"ד, ואילו יתרת הדירות יהיו בשטח של עד 120 מ"ר.

לתכנית מורדות משואה הוגשו 1,100 התנגדויות, שבהן נטען גם כן, כי התכנית אינה נותנת כל מענה לדיור בהישג יד. כמו כן נטען, כי התכנית עלולה לפגוע בחיות בגן החיות התנ"כי, עקב קירבתה לגן.

וד"ל קבעה, כי לפחות 20% מהדירות שבתכנית יהיו בשטח של עד 80 מ"ר ו-20% מהדירות ייועדו לשהכרה לתקופה של 15 שנים, כאשר מחצית מהן יהיו דירות קטנות.

השופט ארנון דראל קבע, כי הדיון בשתי התכניות יוחזר לווד"ל לצורך בדיקה מעמיקה יותר של קביעת ייעוד חלק מהדירות לדיור בהישג יד להשכרה. זאת, משום שבין היתר הוועדה הוקמה להגשמת מטרה חברתית-לאומית – צמצום עלויות הדיור ובניית דירות זולות יותר, לתת מענה למצוקה של זוגות צעירים ונעדרי פתרונות דיור.

"היה על הוועדה לשקול בכובד ראש בטרם קבלת החלטה את שלוש הדרכים שמציע החוק להגשמתה של המטרה האמורה – דירות קטנות, דירות להשכרה ודיור בהישג יד להשכרה", כתב בפסק הדין, והסביר, כי דירות קטנות ודירות להשכרה אינן מפוקחות במחיריהן. זאת בעוד שגם בוועדה הודו, כי מחירי הדירות בשכונות לא יהיה זול.

לאור זאת קיבל בית המשפט את העתירה מבחינת המחסור בדיור בר השגה בשכונות, והשיב את התכניות לדיון מחודש בוועדה. כמו כן קיבל את העתירה, שנגעה לפגיעה אפשרית בחיות בגן החיות, והטיל על הוועדה לדון גם בהשכלת הפרוייקט על גן החיות ועל בעלי החיים בו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"