הסכם הגג הראשון בגוש דן: קרקע עבור 20 אלף יחידות דיור תשווק בראשון לציון

בעיר תשווק קרקע לבניית 17,400 דירות בהליך מואץ, והליך פינוי-בינוי יוסיף עוד 2,500 דירות בשכונת רמת אליהו ■ מנהל רמ"י: "יש לאשר מיידית את מע"מ 0% ומחיר מטרה, השוק לא יכול להמתין עוד"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שרי האוצר והבינוי חתמו הבוקר (ב') עם ראש עיריית ראשון לציון ורשות מקרקעי ישראל על הסכם הגג החמישי, והראשון בגוש דן, לפיו בשנים הקרובות ישווקו קרקעות עבור 17,400 יחידות דיור ו-670,000 מ"ר תעסוקה במספר מתחמים בראשון לציון, מתוכם כ-7,500 יח"ד ו-370 אלף מ"ר תעסוקה במתחמי צריפין.

בנוסף, ההסכם מגבש מתווה לשיווק של 2,500 יח"ד בשכונת רמת אליהו בשיטת פינוי- בינוי ותמ"א 38. ממשרדי האוצר והבינוי נמסר כי מכרזי הקרקע הראשונים צפויים להתפרסם כבר בשבועות הקרובים, והשלמת כלל השיווקים צפויה עד לסוף שנת 2017. הסכם הגג שנחתם מול ראשון לציון הינו שונה מהסכמי גג קודמים לאור העובדה שההסכם יבוצע על ידי החברה הכלכלית של העירייה כחברה מפתחת. מאפיין זה יאפשר לעירייה עצמאות בביצוע ההסכם.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מדובר בהסכם הגג החמישי, לאחר שבהסכם עם עיריית קריית גת נקבע שיווק קרקע עבור 7,500 יחידות דיור (במתחם "כרמי גת" המקודם כיום באינטנסיביות באמצעי התקשורת), במודיעין – קרקע עבור 11,500 יחידות דיור, בראש העין כ-15,700 יחידות דיור, ובקריית ביאליק – שיווק של 7,253 יחידות דיור. במשרדי הבינוי, האוצר וברמ"י מקווים כי בתקופה הקרובה ייחתמו הסכמי גג נוספים באזורי הביקוש, כאשר בין הערים שעמם מצויה המדינה במו"מ מתקדם ניתן למנות את הרצליה, יבנה ובאר שבע.

מודל הסכמי הגג בא לענות באופן מהיר יחסית, על הצורך בהגדלת מספר התחלות הבנייה למגורים במרכז הארץ. העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא - העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט, כאשר הרשויות המקומיות מצדן נתחייבות על הוצאת היתרי בנייה תוך 90 יום מרגע הגשת הבקשה על ידי היזם.

מימין: עדיאל שמרון מנהל החטיבה העסקית ברמ"י, לפיד, אריאל, ראש עיריית ראשל"צ דב צורצילום: אבי קקון

שר האוצר יאיר לפיד אמר "הסכם הגג שאנו חותמים היום משלים את הוצאתן לדרך של 62,167 יחידות דיור, מתוך מאה אלף המתוכננות, שחלק גדול מהן כבר נבנות בפועל – בקריית גת, במודיעין, בראש העין ובקרית ביאליק. כדי לצאת ממשבר הדיור הגדול אליו נקלעו אזרחי ישראל יש פתרון מרכזי אחד – לבנות ולבנות ולבנות. זה מה שעושה תכנית הדיור הלאומית, עם מחיר מטרה, נתיב לדירה, פינוי מחנות צה"ל, בניית מעונות סטודנטים".

שר הבינוי אורי אריאל אמר: "מהסכם גג להסכם גג כוחנו עולה. זהו הסכם הגג החמישי באחת הערים המבוקשות ביותר. אנו נמצאים בזמן חירום נדל"ני ואנחנו עושים את הצעדים הדרושים על מנת להגדיל את היצע הדירות במהירות האפשרית ולהביא להוזלת מחירים. במסגרת הסכמי הגג נגדיל את היצע הדירות ב- 150,000 דירות חדשות. נעבור את יעד השיווקים הממשלתי באלפי יחידות דיור השנה. כך מורידים מחירים, ביצירת היצע הולך וגדל של דירות לציבור הישראלי. אנחנו אומרים היום שוב שאנחנו לא רואים בקרקע את הבנק של מדינת ישראל. התכניות של הממשלה לא מפלות בין תושבים בנצרת לבין תושבים בנצרת עילית".

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור אמר: "העיר ראשון לציון נרתמת למאבק הלאומי במחירי הדיור. למרות שלא ביקשנו לגדול בהיקפים הללו בפרק הזמן הצפוף הזה, ולמרות שיש לכך מחירים עירוניים לא פשוטים, גם אנחנו מאמינים שהדור הצעיר שגדל במדינה הזו צריך להיות בעל היכולת לרכוש דירה. בתוך מספר שנים צפויה ראשון לציון להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל ולמוקד עסקים מרכזי. המטרה שלנו היא לגדול נכון וליצור איזון בין מגורים לתעסוקה, תוך ייצור מנופים כלכליים שיאפשרו לנו להמשיך ולהעניק לתושבי העיר הקיימים והחדשים את רמת איכות החיים הגבוהה ביותר בישראל, בכל התחומים, ובראשם החינוך".

באשר לפינוי-הבינוי ברמת אליהו אמר צור כי "ההסכם הזה פורץ דרך באופן שמאפשר לנו לטפל בשכונה שזקוקה לטיפול שורש באמצעות תכנית פינוי-בינוי הגדולה ביותר שנעשתה בישראל. תמיכת המדינה בתכנית והעמדת הקרקע במחיר מוזל מאפשרת לנו לצאת לדרך".

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן: ניצל את ההזדמנות על מנת לקרוא לסיעות הקואליציה המסוכסכת לאשר במהירות את צעדי מע"מ 0% ומחיר מטרה: "השוק לא יכול להמתין עוד", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?