רשויות מקומיות יורשו לבנות פרויקטים של דיור מוזל על קרקע ציבורית

שר הפנים גדעון סער חתם על צו המאפשר לרשויות לעשות שימוש במקרקעי ציבור לשם בניית פרויקטים לדיור בשכירות ארוכת טווח במחירים מופחתים בלפחות 20% ממחיר השוק

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הפנים גדעון סער חתם היום (ג') על צו המעדכן את רשימת השימושים שרשאית רשות מקומית לקדם על קרקע ציבורית, ביניהם דיור מוזל.

על פי הצו עליו חתם סער, דיור להשכרה בהישג יד יוגדר כמטרה ציבורית בהתקיים התנאים הבאים: דמי השכירות יעמדו לכל הפחות על 20% פחות ממחיר השוק, ולא יועלו במשך תקופת השכירות, אלא בהתאם לשיעור עליית מדד המחירים לצרכן בתוספת 1%, פעם בשנה לכל היותר.

"טוב שהממשלה מסיימת את תפקידה"

עוד נקבע כי פרויקטים אלו לא ינוהלו על ידי חברה פרטית: "האחריות על ההפעלה, הניהול, והאחזקה התקינה של יחידות הדיור, לרבות הרכוש המשותף של אותו הבניין, על הפיקוח על הוראות הצו ועל הסכם השכירות תהיה מוטלת על הרשות המקומית, על חברה עירונית מטעמה או על גוף ממשלתי", נקבע

ממשרד הפנים נמסר כי "סעיף 188 לחוק התכנון והבניה קובע כי לוועדה מקומית מותר להפקיע קרקע לצורכי ציבור ולכל מטרה ציבורית אחרת שאישר שר הפנים. במטרה לאפשר הקמת פרויקטים להשכרה ע"י רשויות מקומיות, ולהביא להיתכנות כלכלית של פרויקטים מעין אלו, חתם השר על צו המגדיר דיור להשכרה בהישג יד כמטרה ציבורית.

"החתימה על הצו מביאה בשורה של ממש לשוק הדירות להשכרה, ומביאה ליצירת שוק חדש של דירות להשכרה באמצעות רשויות מקומיות במחיר מופחת".

עוד נמסר כי כצעד משלים, ובשיתוף פעולה עם יו"ר רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, תובא לקבינט הדיור ביום שני הקרוב החלטה להנחות את יו"ר רשות מקרקעי ישראל להביא בפני מועצת מקרקעי ישראל החלטה להקצות קרקע ציבורית המיועדת לדיור להשכרה בהישג יד במחיר סמלי של 18 שקל בלבד ל-49 שנים.

איתן גינזבורג, סגן ומ"מ ראש עיריית רעננה אשר במשך שנים ארוכות ניסה לקדם שינוי חקיקה בנושא, ברך היום את שר הפנים על הצעד בו נקט: "שר הפנים היה אמיץ מספיק ולקח ברצינות את נושא הדיור – והחליט לאמץ את מה שהצענו כבר לפני שנים, החלטה שהיתה בסמכותו הבלעדית, ואשר עד היום כל שרי הפנים חששו מלקבלה. הדיור הוא תחום שמאוד אהבו לדבר עליו, אבל עד היום לא באמת רצו למצוא פתרונות יצירתיים שיתנו מענה לצורך אמיתי של צעירי ישראל. ההחלטה הנוכחית תאפשר לנצל בצורה מושכלת את הקרקע הציבורית שבידי הרשויות המקומיות, למטרה ציבורית חשובה לא פחות ממטרות אחרות שקבעות בחוק והיא דיור בר השגה לזוגות צעירים. מדובר בפתרון אחד, פשוט שיוכל לתת מענה משמעותי ביותר ולקדם דיור לצעירים באופן מיידי, במיוחד באיזור המרכז".

סגן ראש העיר ירושלים ומחזיק תיק הפיתוח הכלכלי עופר ברקוביץ מטעם "התעוררות" ברך אף הוא: "אני מברך את שר הפנים שרגע לפני סיום תפקידו אישר את היוזמה החשובה שלנו לבניית מגורים להשכרה על שטחים ציבוריים. להחלטה הזו יכולה להיות משמעות דרמטית בייצור דיור להשכרה ראוי ובמחיר סביר. צריך להמשיך ולפעול בכל הכלים האפשריים לטפל במשבר הדיור. כבר עתה אנחנו עובדים ומבשלים פרויקטים מסוג כזה מעל גני ילדים ומועדוני נוער ברחבי העיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?