להגשים את החלום על בית פרטי עם גינה בעד מיליון שקל

במחצית ממחירה של דירת 3 חדרים ישנה בת"א יכולים החולמים על וילה עם בריכה למצוא את מבוקשם בעשרות נקודות יישוב: בגליל, בנגב, בערבה ובעמק יזרעאל ■ האתגר: לא להשתולל בשטח הבנייה ולא להתפתות לאבזור מיותר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שעת בין ערביים במרפסת הווילה. הילדים מתרוצצים בחצר רחבת הידיים, רטובים אחרי טבילה בבריכה הפרטית, ולכם לא נותר אלא להמשיך להתבונן בנחת עם בני זוגכם אל הנוף הפתוח, הנצבע אט־אט באדום. בעולם הדימויים הישראלי, סצנות מסוג זה לקוחות מתוך מה שנתפש כאורח חייו של המאיון העליון. ואכן, בית צמוד קרקע על מגרש בשטח של מאות מטרים רבועים ועוד עם בריכה פרטית, הוא נכס שרק השכבה האמידה ביותר בחברה תוכל להרשות לעצמה כשמדובר ביישובים כמו הרצליה, רמת השרון או סביון.

ואולם נכס חדש העונה אחד לאחד לתיאור זה, נמכר באחרונה במחיר של פחות ממיליון שקל - 995 אלף שקל ליתר דיוק, בהרחבה של המושב יתד שבחבל שלום, על ידי חברת עולם של תכנון ויזמות בע"מ. מדובר בבית פרטי בשטח של 150 מ"ר בנוי, עוד 25 מ"ר מרפסת וכל אלה על מגרש בשטח של 650 מ"ר, כשבחצר בריכה בגודל של 8 על 3.5 מטרים.

אמנם מדובר באזור שאותו יגדירו מרבית הישראלים שכוח אל — בוודאי שבתקופה זו, שבה מאורעות מבצע צוק איתן עדיין טריים בזיכרון, סביבת עוטף עזה כולה רחוקה מלהיחשב אטרקטיבית. ואולם סקירה של שוק הבנייה צמודת הקרקע מגלה כי למעשה האפשרות של מימוש חלום הבית הפרטי, המשותף לישראלים רבים, בפחות ממיליון שקל, תקפה לעשרות נקודות יישוב — חלקן במרחק נסיעה של שעה או שעה וקצת מתל אביב. כשבאזור המרכז גם דירת שלושה חדרים בבניין בן עשרות שנים צפויה לעלות יותר, הרי שמדובר בחלופה שלמשפחות צעירות כדאי לשקול — בפרט כאלה שעבורן הקרבה לאזור המרכז אינה נושא קריטי.

צילום: ירון קמינסקי

"מטבח כמו בטלוויזיה"

רכישת בית פרטי בטווח המחירים האמור יכולה להיעשות בשלוש דרכים. הראשונה — והנפוצה ביותר כשמדובר בהרחבות של יישובים כפריים, שכונות צמודי קרקע חדשות של יישובים עירוניים או הקמתם של יישובים קהילתיים — היא שיטת בנה ביתך. לצורך בנייה בשיטה זו רוכשת המשפחה את המגרש ישירות מהמדינה או מגורם פרטי, ובונה עליה את ביתה באופן עצמאי. צורת רכישה נוספת היא של בית בנוי הנרכש ישירות מיזם, שעל פי רוב בנה קבוצת בתים בשטח במספר דגמים מצומצם שמתוכו ניתן לבחור. אופן הרכישה השלישי הוא רכישת נכס מיד שנייה.

במסגרת שיטת בנה ביתך, הדרך לבית צמוד קרקע בעד מיליון שקל עוברת באיתור מגרש לבנייה בטווח של עד 250 אלף שקל. מגרשים כאלה, כפי שעולה מנתוני המרכז להתיישבות בנגב ובגליל, מוצעים כיום בעשרות נקודות יישוב — בעיקר בפריפריה הרחוקה, אך גם בקרובה יותר. כמעט בכל המקרים המחיר המשולם עבור המגרש בא לכסות עלויות פיתוח בלבד, כשהקרקע למעשה ניתנת בחינם.

במושב שתולה הצמוד לגבול לבנון משווקים מגרשים בני חצי דונם במחיר של 90 אלף שקל. בהרחבת קיבוץ חולתה שבגליל העליון עלות מגרש כזה היא 170 אלף שקל, ואילו בקיבוץ רשפים שבעמק בית שאן 190 אלף שקל. ביישוב הקהילתי מרכז אומן שבחבל תענך הסמוך לגלבוע עולה מגרש 200–250 אלף שקל. גם באזור הדרום יש מספר גדול של אפשרויות. בקיבוץ יהל שבערבה מחירו של מגרש בן חצי דונם 140 אלף שקל, ומחיר מגרש בן דונם שלם הוא 240 אלף שקל. בירוחם משווקים בימים אלה עשרות מגרשים בשכונת צמודי קרקע חדשה במחירים של 180–300 אלף שקל. בקיבוץ כיסופים שבאזור עוטף עזה עלות מגרש של חצי דונם היא 100 אלף שקל, ובהרחבת הקיבוץ גבולות, גם הוא בעוטף עזה, עלות מגרש בשטח דומה היא 150 אלף שקל.

צילום: TheMarker

עלות הבנייה עצמה היא בממוצע כ–6,000 שקל למ"ר בנוי, כולל מטבח סטנדרטי ומזגנים, כך שעלות הבנייה של בית מרווח אך לא מנקר עיניים, בן חמישה חדרים ובשטח של 115–120 מ"ר בנוי, צפויה להיות כ–700 אלף שקל. כמה עשרות אלפי שקלים נוספים יוקדשו לתכנון האדריכלי ולעיצוב הפנים. על פניו זה נשמע כמו משימה פשוטה. אלא שמשיחה עם אנשי מקצוע, כמו גם משפחות שבנו בעצמן, עולה כי בנייה זולה היא מאתגרת, בעיקר בשל נטיית מרבית הבונים לבקש להוסיף עוד ועוד אלמנטים לביתם החדש, באופן שמאיים לפרוץ את גבולות התקציב שקבעו לעצמם מראש. התהליך מתחיל כבר בשלב הכנת התוכנית, כשרבים מהרוכשים מבקשים להגשים את חלום הבית הגדול ומבקשים להרחיב את שטח הבית עד למקסימום שזכויות הבנייה מאפשרות — גם אם אין בכך צורך ממשי.

"הרבה אנשים מתפתים לבנות 180–200 מ"ר, בניגוד ליכולת הכספית האמיתית שלהם, ובשלבים מאוחרים יותר נקלעים לקשיים", מעיד האדריכל יוסי גפני. "בסופו של דבר, בנייה צמודת קרקע בפריפריה היא חלופה לדירה קטנה ולא יקרה באזור המרכז. בתל אביב, באותו הכסף אותם רוכשים היו נאלצים להסתפק בדירת שניים־שלושה חדרים ישנה ומעופשת. אז באותו מחיר בפריפריה בהחלט אפשר להקים בית חדש צמוד קרקע ולהרגיש בווילה, אבל עדיין לא חייבים ארמון". עוד לדברי גפני, עבור המתקשים להשלים עם הרעיון של בית קטן, ניתן לתכנן בית כך שיידע לגדול בעתיד, כלומר שהרחבתו בעתיד תתאפשר מבחינה הנדסית ואדריכלית. "אין שום בעיה לגור בנוחות רבה בבית צמוד קרקע של 100–120 מ"ר, אבל רבים תופשים בנייה מהסוג הזה כלא מכובדת מספיק".

עוד מעיד גפני כי תוכניות הבישול הרבות המציפות בשנים האחרונות את הטלוויזיה, הביאו לשינויים בדרישות קהל הרוכשים באשר למטבח. לדבריו, "בדרך כלל יש הגיון פרופורציונלי בין מטבח, סלון ופינת אוכל. הבעיה היא שבעקבות כל תוכניות האוכל שמשודרות כיום בטלוויזיה, נוצר מצב שבו אנשים דורשים ממני לתכנן את המטבח כך שיהיה גדול יותר מהסלון. אני מבין מה מניע אותם, אבל זה לא פרקטי".

גם לגבי גודל חדרי השינה והסלון, טוען גפני, נוטות דרישות המשפחות לחרוג פעמים רבות ממה שנדרש. "לקוחות מבקשים סלון של 50 מ"ר, ואז כשמכניסים את הספות ופינת הטלוויזיה מגלים שבעצם החלל שהן יוצרות לא גדול יותר מ–30 מ"ר. כנ"ל לגבי חדרי השינה. תקן משרד השיכון קובע גודל מינימלי של 8 מ"ר לחדר שינה. אפשר לתכנון אותו גם 9 ו–10 מ"ר. אבל רוב במשפחות רוצות חדרים גדולים של 12 מ"ר ומעלה. חדר שינה של ההורים לא צריך יותר מ–10–12 מ"ר כולל מקלחת צמודה וחדר ארונות, אבל אנשים מבקשים חדר שינה בשטח של 40 ו–50 מ"ר. זה החלום שלהם".

שכונת נוף כינרת בצפת. קוטג' טורי של 120 מ"ר בנוי ב-900 אלף עד מיליון שקלצילום: ג'יני - אנצ'ו גוש

לא לחסוך בשלד

גם מי שהשכיל ליצור תוכנית בנייה פרקטית וזולה לביצוע, עלול למצוא עצמו נגרר להוצאות לא הכרחיות בשלב הגמר. טווח המחירים בכל הקשור למטבחים, שירותים ואמבטיות, מערכות תאורה, ריצוף ועוד, נע על ספקטרום רחב שעשוי להגיע להפרש של מאות אלפי שקלים בחשבון הסופי של 
עלות הבנייה.

חיותה פזי עברה להתגורר עם משפחתה לפני שלוש שנים וחצי בבית שבנו ביישוב הקהילתי גבעות בר, שמדרום לרהט. את הבית, בשטח של 147 מ"ר על מגרש של 810 מ"ר, בנתה המשפחה בהשקעה כוללת של כ–850 אלף שקל. בערכים של היום, היתה העלות 1–1.1 מיליון שקל. כמי שחוותה את התהליך, לפזי יש כמה טיפים למי שמעוניין לבנות בנייה איכותית, אך בתקציב מוגבל. "ידענו שאין לנו כוונה לשלם יותר מסכום מסוים בחודש בהחזר המשכנתא, ומכאן גזרנו את כלל התקציב להליך הבנייה, והשתדלנו לא לחרוג. ידענו שזה מה שאנחנו יכולים וזהו. מה שעניין אותנו זה בית פרקטי. ידענו שמטבח מפואר לא רלוונטי עבורנו כי יש לנו ילדים קטנים, אז ציפוי פורמייקה מספיק. גם לא צריך שירותים ואמבטיה לכל ילד — אחת משותפת לכולם מספיקה".

לדברי פזי, על איכות בניית השלד השתדלו היא ובעלה שלא לחסוך כלל. "זה הבסיס של הבית, וחשוב שיהיה בנוי הכי טוב שאפשר. אבל מתוך העלות הכוללת של הבית, השלד הוא שליש והגמר הוא שני שלישים. שלב הגמר זה השלב שבו אנשים מתפתים לפרוץ את מסגרת התקציב, וממנו צריך להיזהר". היא מספרת שהיא ובעלה נמנעו במכוון מלכלול בביתם חלק ניכר מהאבזור המאפיין כיום בנייה עצמית. "אין לי חדר ארונות בחדר השינה, יש לי ארון קיר. אין לי פסי תאורה לאורך ארונות המטבח או האמבטיה, יש לי נורת פלורסנט במרכז התקרה. אין לי אי באמצע המטבח, יש לי שיש סטנדרטי. כל אחת מהתוספות האלה היא הבדל של עשרות אלפי שקלים במחיר הסופי", מספרת פזי.

שתולה. חצי דונם ב-90 אלף שקלצילום: רמי שלוש

לשאלה אם היא מרוצה מהתוצאה הסופית, אף שנמנעה מתוספות אלה, משיבה פזי: "אנשים שנכנסים אלי הביתה אומרים שיש לי בית חם וזו המחמאה הכי גדולה שאני יכולה לקבל. זה בית שצריך שהילדים יחיו בו, שיביאו אליו חברים בכיף ושיוכלו לשחק בו בחופשיות, ושאם משהו מתלכלך לא קורה אסון. הנצנצים וחיפויי האבן לא מדברים אלינו, ואם אתה פרקטי ומוכן להתפשר על היוקרה, אין שום סיבה שבניית בית מרווח תחצה את המיליון שקל".

אופנה נוספת שמתפשטת והולכת בתחום הבנייה היא הבנייה הירוקה, או האקולוגית. בנייה מסוג זה עשויה אף היא להביא לייקור משמעותי בעלויות התכנון ובנייה. אך זאת, לדברי גפני, שלא בצדק. הוא מסביר כי "כשאני נחשף למושג 'בית אקולוגי' או 'בנייה ירוקה', הירוק היחיד שאני שומע שמסתתר בביטויים האלה הוא של הדולרים. זה איזה קופון שמנסים לגזור מאנשים על טרנד חדש לכאורה שהוא הבעצם ישן מאוד. לבנות בצורה שממקסמת תנועת אוויר בבית או תאורת יום, אלה דברים מובנים מאליהם. כך אנשים בנו גם לפני 100 שנה, ולמעשה מאז ומעולם. גם בנייה מחומרים שנמצאים באזור ושמשתלבים היטב בנוף ובאקלים האזורי, אלה אמיתות שקיימות מתקופת האדם הקדמון. לבנות בית שעובד טוב עם הסביבה ומתקיים בהרמוניה עמה זה חלק מהאחריות הבסיסית וחלק מהתפקיד של כל אדריכל — אין הצדקה לגביית תשלום נוסף".

בית חדש ב–695 אלף שקל

אפשרות נוספת כאמור היא בניית בית צמוד קרקע מוכן, לרוב מיזם שהקים מתחם של בתים פרטיים. כזה לדוגמה הוא הבית במושב יתד שתואר בתחילת הכתבה. לדברי מרטין סיאורנו, מבעלי עולם של תכנון ויזמות, עד כה נמכרו בהרחבה 28 בתים פרטיים על מגרשים של 650 מ"ר, כשלרוכשים הוצעו דגמים שונים שמתוכם יכלו לבחור. עלות הדגם הזול ביותר, בשטח בנוי של 102 מ"ר, היא 765 אלף שקל בלבד. "מלבד המחיר האטרקטיבי, זוג צעיר שמוכן להגיע עד יתד מקבל הטבת מס מקסימלית. עד רמת הכנסה של 15 אלף שקל בחודש, מס ההכנסה המשולם הוא אפס. התוספת להכנסה הפנויה היא אלפי שקלים, ולכן המדינה מממנת למעשה את המשכנתא".

הדמיה של בתים בהרחבה של קיבוץ יתדצילום: עולם של תכנון ויז

מיזם דומה מקודם בימים אלה במסגרת שכונה חדשה המוקמת בקיבוץ נווה אור שבצפון עמק בית שאן. היזמית, חברת בית בקיבוץ, מציעה לרוכשים כמה דגמים בטווח שטח בנוי של 100–152 מ"ר על מגרשים בני חצי דונם, כשהמחיר ההתחלתי עבור הדגם הקטן ביותר הוא 720 אלף שקל. יתד ונווה אור הם שתי דוגמאות מתוך עשרות יישובים שבהם מוצעים בתים צמודי קרקע בטווח המחיר של 700 אלף עד מיליון שקל. ברשימה זו ניתן למנות גם את קיבוץ נחל עוז בעוטף עזה, שבו מוצעים בתי 100 מ"ר בנויים על 400 מ"ר תמורת 695 אלף שקל, שדה דוד שבחבל לכיש שבו מוצעים מגוון דגמים בהחל מ–780 אלף שקל, ובצפון הארץ מוצעים בתים צמודי קרקע במצפה נטופה (900 אלף שקל), כפר שמאי ומלכיה (800 אלף שקל בכל אחד מהם).

שוק היד השנייה מציע גם הוא מגוון אפשרויות לבתים צמודי קרקע בפריפריה. לדברי סיאורנו, שבמקביל לחברה היזמית מנהל את משרד התיווך משקים בנגב, ביישוב הקהילתי מבועים שבנגב הצפוני נמכרו בשנה האחרונה בתים פרטיים במחירים של 850–950 אלף שקל ליחידה. "מדובר בבתים ישנים של כ–85 מ"ר בנוי, על מגרשים של 500–600 מ"ר. הזוגות שרכשו השקיעו עוד 100 אלף שקל בשיפוץ ונכנסו לגור", הוא מספר.

גם בשכונת נוף כנרת בצפת, שכפי שמעיד שמה - משקיפה לכנרת, ניתן לרכוש קוטג' טורי של 120 מ"ר בנוי על מגרש של 250 מ"ר בטווח מחיר שנע בין 900 אלף שקל למיליון שקל. לדברי המתווך רועי סופר ממשרד תיווך סופר הפועל בעיר, מדובר באחת השכונות האיכותיות בעיר, שצמודה לראש פינה. "גם בשכונת מנחם בגין, המאופיינת בבנייה צמודת קרקע באזור העליון של צפת, יש מגוון בתים פרטיים על רבע דונם באותו טווח מחיר", אמר סופר.

הדמיה של בית בקיבוץ נווה אורצילום: ללא קרדיט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד