מחכים לחוק מע"מ 0%: צניחה של 32% במספר עסקות הנדל"ן בחודש יולי

רק 7,700 דירות נמכרו ביולי ■ הזוגות הצעירים רכשו רק 2,600 דירות - שליש מסך כל העסקות - לעומת 44% בתקופה המקבילה אשתקד ■ בירושלים ובתל אביב חל גידול במספר המשקיעים מתוך כלל העסקות

רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי

ההמתנה לחוק מע"מ 0% ומבצע "צוק איתן" נותנים את אותותיהם בשוק הנדל"ן - כך עולה מדו"ח "אורות אדומים" שפירסם היום משרד האוצר. בחודש יולי נמכרו רק 7,700 דירות - ירידה של 32% לעומת יולי 2013. הירידה במספר העסקות החלה בחודש אפריל אחרי ששר האוצר הכריז על כוונתו לחוקק את חוק מע"מ אפס, המעניק פטור ממע"מ על דירה ראשונה שרוכשים זוגות צעירים מקבלנים. הנתונים בחודש יולי דומים לנתונים מיוני השנה.

באופן צפוי, רוכשי הדירות, אלה שיש להם פוטנציאל להיכלל בקריטריונים של הזכאות בחוק מע"מ 0% - הם אלו שהובילו את הירידות במספר העסקות בהשוואה ליולי אשתקד. הזוגות הצעירים רכשו רק 2,600 דירות - שליש מסך כל העסקות - לעומת 44% בתקופה המקבילה אשתקד. המשקיעים ומשפרי דיור ממשיכים להיות פעילים, אך גם הם ביצעו פחות רכישות: מספר העסקות שביצעו המשקיעים ירד ב-18% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ומספר העסקות של משפרי הדיור ירד ב-20%. 24% מהעסקות שנסגרו בוצעו על ידי משקיעים.

שכונת קרית השרון בנתניה צילום: נמרוד גליקמןצילום: נמרוד גליקמן

בירושלים ובתל אביב חל גידול במספר המשקיעים מתוך כלל העסקות – 12% בכל אחת מהערים. במקביל לגידול במשקיעים בתל אביב, נרשם גם גידול במכירות דירות מקבלנים - נתון צפוי מאחר שהדירות בתל אביב יקרות משמעותית מתקרת הפטור ממע"מ, כך שרוב הדירות לא רלוונטיות לחוק. המחיר החציוני בתל אביב הוא 2 מיליון שקל. בנוסף, בתל אביב נמכרות הרבה דירות חדשות כדירות נוספת או דירה להשקעה, וגם דירות אלה אינן רלוונטיות לחוק מע"מ 0%.

בירושלים מוסבר הגידול במשקל המשקיעים בעיקר באמצעות הירידה במספר הזוגות הצעירים. ביולי אשתקד נהנו רוכשי הדירות ממענק ירושלים - הטבה שהביאה לגידול משמעותי במספר רוכשי דירה ראשונה והם היוו כשני שליש מכלל העסקות. ביולי השנה, ללא המענק, ירד משקלם ל-39%.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן