קבינט הדיור צפוי לאשר הקמת מתחם הכניסה לירושלים; העלות: 1.4 מיליארד ש'

משרד השיכון יגיש לאישור שבעה מתחמים "מועדפים לדיור" בערים שונות, בהיקף של 34,300 דירות ■ עוד ערים ברשימה - אשקלון ומתחם אפולוניה בהרצליה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור צפוי להתכנס מחר (ב') בצהריים על מנת לאשר שורת החלטות בתחום התכנון והבנייה, בהן העברת שבעה מתחמים לתכנון מזורז באמצעות ותמ"ל (ועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור), הקמת מתחם "שער העיר" בכניסה המערבית לירושלים בהשקעה של 1.4 מיליארד שקלים, וכן צפוי הקבינט לדון בהקמת רשות ממשלתית להתחדשות עירונית.

כפי שנחשף לפני כחודשיים, צפויה הרשות שתוקם לפעול תחת שר השיכון, שיוסמך לנהל אותה יחד עם מליאה שתורכב מנציגי משרדי הממשלה הנוגעים בדבר. מטרותיה של הרשות, על פי הצעת ההחלטה, תהיינה "לתמוך בפעילות להתחדשות עירונית, להגדיל את היקף וקצב הפרויקטים המגיעים לידי מימוש ולהאיץ תהליכים שיעודדו את פעילות ההתחדשות העירונית".

שר האוצר יאיר לפיד. בטקסט אחר נפתח במלים "יאיר שכח"צילום: עופר וקנין

במסגרת החלטה נוספת שצפויה להגיע לשולחן, צפוי משרד השיכון להביא לאישור הקבינט הצעה לפיה שבעה מתחמים, בהיקף כולל של 34,300 דירות, יוכרזו כ"מתחמים מועדפים לדיור". ההכרזה תאפשר את העברת תכנון המתחמים לידי ה-ותמ"ל, גוף התכנון שהוקם לאחרונה ביוזמת משרד האוצר, המוסמך לאשר תוכניות בנייה גרנדיוזיות במהירות. אישור תוכניות בהליך רגיל, כולל אישור בוועדה המקומית, אישור בוועדה המחוזית, ודיון בוועדות הערר, ועשוי לארוך שנים ארוכות. הותמ"ל מוסמך להביא לאישורן של תוכניות בהיקף של אלפי יחידות דיור, בתוך חודשים ספורים, וללא יכולת ערעור על החלטותיו. ברשימת המתחמים – "מ-7" באשקלון עם 9,000 יחידות דיור, מתחם הרכס הלבן בירושלים עם 10,000 יחידות דיור, מתחם אפולוניה במערב הרצליה עם 3,900 יחידות דיור ועוד.

לבסוף, צפוי הקבינט לאשר הצעה נוספת, שהוגשה במשותף על ידי משרדי האוצר, השיכון והתחבורה, ולפיה תקודם תוכנית "שער העיר" בכניסה המערבית לירושלים - בהשקעה ממשלתית של 1.4 מיליארד שקל. "מטרת התוכנית היא יצירת רובע אינטנסיבי שיהווה שער כניסה לירושלים", נכתב בהצעת ההחלטה. על פי התוכנית למתחם, בשטח של 211 דונם באזור בנייני האומה, גשר קלטראווה ותחנת הרכבת החדשה, תקודם בנייה בהיקף של כ-730 אלף מ"ר בנוי בעירוב שימושים – דיור, מסחר, תעסוקה, תיירות ומבני ציבור.

אורי אריאל בדרך לישיבת קבינט הדיור

ההחלטה מגדירה שני סוגי מטלות שאותן תממן המדינה. הראשון הוא מטלות תחבורתיות, בהיקף של כ-1.23 מיליארד שקל, אשר יכללו שיקוע מקטע מרחוב שז"ר בכניסה לעיר והקמת חניון ענק. בנוסף לכך, הוגדרו מטלות פיתוח בהיקף של 170 מיליון שקל. מקורות המימון יהיו תקציב משרד התחבורה - בהיקף של 715 מיליון שקל, ומתשלום היטלי השבחה שלהם תהיה זכאית עיריית ירושלים בהיקף של 515 מיליון שקל. יש לציין כי חלק זה יועמד על ידי רשות מקרקעי ישראל כקדם מימון לחלקה של העירייה, אשר תשיב סכום זה לידי הרשות לאחר גביית ההיטלים במתחם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן